Projekcja Astralna

Po raz pierwszy zetknąłem się z opowieścią o wychodzeniu duszą z ciała fizycznego (inaczej: projekcja astralna, eksterioryzacja) jako dziesięcioletnie dziecko. Przeczytałem o tym zjawisku we Wróżce – czasopiśmie traktującym o, jak wskazuje podtytuł, magicznej stronie rzeczywistości (magazyn ukazuje się do dziś, ale bardzo daleko mu do formy, jaką prezentował przed wielu laty). W rzeczonym artykule opisane zostały niezwykłe możliwości jakie daje przebywanie w tym stanie, oraz techniki pozwalające na sprowokowanie go. Pamiętam, że tej samej nocy zjadłem słony posiłek i spałem na podłodze (tak chyba zalecała publikacja), ale z ciała nie wyszedłem. Jedyną korzyść z mojego przedsięwzięcia odniosła moja matka – miała ze mnie kupę zdrowego śmiechu.

Potem na kilkanaście lat zapomniałem o istnieniu eksterioryzacji. Nie pamiętam już, w jaki sposób zetknąłem się z nią ponownie, ale chyba czytając w Internecie o doświadczeniu śmierci klinicznej, podczas której poczucie oddzielenia się świadomości od ciała fizycznego również czasami występuje. Zacząłem zgłębiać temat tego fenomenu, i zachęcony relacjami osób, które miały przyjemność go doświadczyć, postanowiłem spróbować po raz kolejny. Stosowałem rozmaite opisane w Internecie metody; po raz pierwszy udało mi się ”wyjść” po 20 dniach intensywnych, conocnych ćwiczeń koncentracji, relaksacji, itd. Doznanie było niezwykle silne – pamiętam je doskonale nawet teraz, choć od tamtej pory minęło już pięć lat (zresztą, wspomnienia wszystkich wyjść wciąż są dla mnie bardzo żywe, kolorowe).Projekcja Astralna (1)Realność świata po drugiej stronie jest absolutna, a uczucie wolności, którego się tam doświadcza, ekstatyczne i nie daje się porównać z żadnym doświadczeniem zaznawanym na jawie. Człowiek czuje się stworzony właśnie do bytowania w takiej formie i chciałby pozostać tam na zawsze. Możliwość swobodnego unoszenia się w powietrzu i odbywania w ten sposób podróży do najdalszych nawet miejsc i ludzi jest tak wspaniała, że – paradoksalnie – spędzać może sen z powiek. Niewiele też rzeczy równać może się niezwykłością z patrzeniem na własne, leżące na łóżku ciało. Zawsze po przebudzeniu się z takiego doświadczenia jestem naładowany pozytywną energią – choć odczuwam także nostalgię za pobytem poza ciałem.

Pomimo swoich intensywnych astralnych doświadczeń, nie wierzę w duszę i w to, że rzeczywiście oddziela się od ciała fizycznego. Zdecydowanie odrzucam również ezoteryczne i metafizyczne wywody, którymi okraszają swe pozacielesne przeżycia tacy ich entuzjaści, jak Robert Bruce czy Dariusz Sugier. Wszystko, co dzieje się po tzw. wyjściu z ciała, ma moim zdaniem miejsce nie w fizycznej rzeczywistości, a w głowie śniącego – na tzw. planie astralnym, w przestrzeni czysto imaginacyjnej, w całości utkanej z myślokształtów. Świat po wyjściu zawsze – choćby w drobnych detalach – różni się od świata realnego. W mojej sypialni panuje wtedy zazwyczaj stary, znany mi z dzieciństwa układ mebli, a łóżka są zaścielone i okryte narzutami, którymi nakrywała je moja babka po tym, jak wraz z rodzeństwem wychodziłem do szkoły. Nie mam pojęcia, dlaczego właśnie w ten sposób prezentują się dla mnie te niecodzienne senne realia, ale tak właśnie jest.

Istnieje wiele technik prowadzących do projekcji astralnej. Najefektywniejsze i zarazem najprostsze są dwie. Pierwsza, znana pod nazwą 4+1, polega na przebudzeniu się po czterech godzinach snu, godzinnym czuwaniu, a potem powrocie do łóżka i zaśnięciu z silną intencją przeżycia takiego właśnie doświadczenia. Druga przynosi w moim przypadku najlepsze rezultaty. Wykorzystuje fakt, że człowiek każdej nocy doświadcza kilku niezwykle drobnych ocknięć; jeśli uda mu się wbić sobie do głowy, że przebudziwszy się ma pamiętać o tym, by nie otwierać oczu i wyobrazić sobie swój pokój, ten niemal automatycznie zwizualizuje mu się w sposób całkowicie realny (z czasem zacznie się doświadczać ocknięć z imaginacją taką już gotową). W taki obraz należy wniknąć siłą woli; zazna się wtedy poczucia katapultowania świadomości z ciała fizycznego do realiów astralnych (nie zawsze się to udaje; czasami wizja rozwiewa się).

Eksploracja świata po drugiej stronie wymaga od podróżnika dużej dozy opanowania. Duch rwie się w przestworza niczym ptak wyfruwający z klatki, ale natychmiastowe pofolgowanie pragnieniu zaznania niczym nieskrępowanej wolności skończyć może się przemianą tego niezwykłego doświadczenia w zwyczajny sen. Przed wyruszeniem w dalszą podróż należy zatrzymać się na dłużej w swojej sypialni – pozwoli to bowiem rzeczywistości na wyostrzenie i ustabilizowanie się, uczyni ją odporniejszą na przeciążenia, którym podda ją realizacja rozmaitych fantazji. Polecam przyjęcie siadu tureckiego i powolne lewitowanie w tej pozycji na boki oraz w górę i w dół, dotykanie przedmiotów, przenikanie dłonią przez ściany.

Kilka razy doświadczyłem (podobnie jak wiele innych osób) ”wyjścia” spontanicznie. Śpiąc, nagle czułem niebywałą błogą lekkość oraz subtelne wirowanie wokół własnej osi, i natychmiast pojmowałem, że lada moment ”opuszczę” swoją fizyczną powłokę. Kierowałem się wtedy siłą woli na podłogę, i zakotwiczałem w tej dziwnej rzeczywistości. Takie eskapady są zawsze niezwykle miłą niespodzianką.

Wielu ludzi ma opory przed inicjowaniem projekcji astralnej; boją się na przykład tego, że nie uda im się powrócić do ciała, albo że przebywając poza nim natkną się na złowrogie istoty duchowe, które wyrządzą im krzywdę. Ponieważ, jak już wspominałem, zjawisko to pomimo swojej intensywności nie ma dla mnie natury metafizycznej, osobiście nie widzę najmniejszych powodów do obaw. Znam jednak przypadki osób, które na wskutek swoich doświadczeń z eksterioryzacją przekonały się do istnienia świata duchowego i pozagrobowego życia. Jednym z nich jest nieżyjący już pionier badań nad tym zjawiskiem, Robert Monroe, biznesmen i człowiek niezwykle racjonalny. Napisał w ciągu swojego życia trzy książki, w których opisał dokładnie wiele swoich pozacielesnych podróży i wysunął na ich temat tyleż samo ciekawych refleksji.

Ze swojej strony polecam projekcję astralną wszystkim bez wyjątku. Jest to doświadczenie niezwykłe, i może zmienić Wasze postrzeganie życia. A nawet jeśli nie – to nie ma to, jak dobrze się wyspać, a piękny sen (bo doświadczenie przebywania poza ciałem to według mnie właśnie wyrafinowany rodzaj snu) jest najlepszym możliwym początkiem dnia.

***

Mimo długich poszukiwań, nie udało mi się ustalić pierwotnego źródła zdjęcia ani jego autora.

Reklamy

12 komentarzy do “Projekcja Astralna

 1. stanislawgorny

  Mój znajomy robił to samo,a przynajmniej tak twierdził, choć sam osobiście nie wierzę w podobne rzeczy. On natomiast kupował pełno pism o różnych dziwactwach. Twierdził,że jeśli cały dzień się nic nie pije a przed snem postawi przy łóżku szklankę z wodą, to dusza wyjdzie z ciała żeby ugasić pragnienie… Cóż, jak to mówi Ferdek Kiepski: „Są na świecie rzeczy,które się fizjologom nie śniły…” Jajo katol wierzę w dusze, niebo i całą resztę, ale czy można za życia wyjść z ciała…

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz
 2. stanislawgorny

  A poza tym licz się z tym, że ktoś czytając ten tekst może powiedzieć, że jako pisarz masz bogatą wyobraźnie… Mnie samego już nic na tym świecie nie jest w stanie zdziwić, wiem że wokół nas dzieją się rzeczy które ciężko ogarnąć, a ludzie pchani prądem życia w ogóle ich nie dostrzegają… Gdybym sam ot tak mógł wyjść z ciała, to podglądał bym lachony mieszkające w bloku naprzeciwko… 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz
 3. Ktos

  To jest bardzo niebezpieczne i złe. Bogu się to nie podoba. Musi Pan to wiedzieć, że tak super jest tylko na początku… Bóg jest silniejszy niż cokolwiek innego. Życie z Bogiem jest o wiele lepsze niż to co Pan tutaj wyprawia. Polecam swiadectwo Leszek Korzeniecki na YouTube.

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. Herne

   Panie/Pani Ktos. Jest Pan/Pani bardzo enigmatyczny/a. Myślę, że rozwinięcie tej myśli mogłoby zainteresować więcej osób.
   Skąd, na przykład, wiadomo, że Bogu się to nie podoba? Ktoś go pytał? Jak? W jaki sposob uzyskał opowiedź?
   Co to znaczy odnośnie do tematu projekcji astralnej, że „Bóg jest silniejszy niż cokolwiek innego”?
   To tylko kilka pytań, które mi się nasunęły czytając Pana/Pani wypowiedź. Zechce Pan/Pani rozwinąć kwestię?

   Polubione przez 1 osoba

   Odpowiedz
 4. malykot

  Odkąd tylko dowiedziałam się o wychodzeniu z ciała, pragnę spróbować. Nadal jednak trzymają się mnie pewne obawy, nabyte szczególnie podczas lektury co niektórych wpisów odnośnie niebezpieczeństwa, jakie czyha podczas tej osobliwej sennej wyprawy. Prawda to czy nieprawda? 🙂 Nie wiem, natomiast dla własnego psychicznego komfortu wolę zaczekać do wyprowadzki w inne miejsce, pozbawione złych wspomnień i atmosfery.

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz
 5. Ania Niania Nianiowska

  nie Bogu się to nie podoba, tylko ludziom, którzy nazywają siebie, Jego przedstawicielami na ziemi. OOBE jest naturalnym zjawiskiem, powtarzanym co noc podczas snu. I jakoś Bóg nie interweniuje. Można się też nauczyć wywoływać stan OOBE świadomie, bez zasypiania, lub – jak mnie się przytrafiło jakieś 25 lat temu, za pierwszym i drugim razem – przypadkiem. Potem już samo poszło dalej.
  Nie podoba mi się, że ludzie przypisują sobie prawo do mówienia, co bóg ma na myśli, co mu się podoba a co nie.
  a co do zagrożeń – uważam, że jedynym realnym zagrożeniem jest strach.

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s