Mowa Pożegnalna

Mowa Pożegnalna (1)Blog.pl, jedna z najpopularniejszych w Polsce platform blogowych – umiera. Znana jest nawet data, kiedy wyzionie ducha – 31 stycznia 2018 roku. Przeczuwałem, że zbliża się koniec – i zapewne nie ja jeden. W ciągu ostatniego roku nieustannie pojawiały się błędy w funkcjonowaniu serwisu; a to nie można było się zalogować, a to dodać lub usunąć kogoś z widgetu z obserwowanymi blogami, itd. Czasami nawet po zalogowaniu się witało mnie radosne powiadomienie, że mój blog został usunięty bądź zablokowany. Ponieważ na blog.pl posiadałem łącznie cztery czy pięć stronek (z ostatnim z nich zżyłem się na dobre, i wiązałem duże nadzieje), czuję się w obowiązku powiedzenia kilku słów na temat tego właściwie już żywego trupa.

Pominę kwestię wcześniejszych blogów – nie były zbyt popularne, a i ich formuła z perspektywy czasu wydaje mi się chybiona. Skupię się na Podwieczorku u Morfuesza – moim ostatnim tworze, prowadzonym regularnie i z niejakim powodzeniem przez ponad dwa lata.

Przez ten czas portal Onet ośmiokrotnie promował moje wpisy na swojej stronie. To dzięki temu udało mi się od czasu do czasu dobijać do kilku tysięcy wejść dziennie (rekord wynosił ponad 22 tysiące na dobę), i osiągnąć łącznie 220 tysięcy wejść. Prawie ćwierć miliona – a wiec sporo, ale muszę wziąć pod uwagę fakt, że najchętniej czytane były posty na temat grzybów (dwa najpopularniejsze z nich posiadały w sumie sto tysięcy wejść) – i to niekoniecznie moje ulubione, bo napisałem w tym temacie kilka lepszych, których Onet nie dostrzegł. Ale kilka z tych ambitniejszych i bardzo ważnych dla mnie tekstów także zostało wypromowanych przez Redakcję: m. in. ”Sens Życia” (ponad 19 tysięcy odsłon) i ”Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego” (prawie 26 tysięcy). Nie powiem, żeby nie sprawiło mi to radości.

Powiedzmy to sobie wprost: wraz z końcem blog.pl szansa na tak duży ruch na blogu minęła bezpowrotnie. Ale daleki jestem od stwierdzenia, że najlepsze lata blogowania mam już za sobą. Bo najważniejszy dla autora jest nie ten odbiorca, który wpada i wypada z bloga jak mucha przez okno, ale Stały Czytelnik. To on jest głodny kolejnych wpisów, to on czuje, że w jakiś sposób go wzbogacają, i odwiedza stronę regularnie, nawet jeśli nie zawsze pozostawia po sobie ślad. A wciąż przecież istnieje możliwość zdobycia wiernego odbiorcy (kilku, na szczęście, już się dorobiłem). Dobrze będzie w tym celu zaangażować się np. w blogerskie grupy na Facebook’u, gdzie użytkownicy blogosfery wymieniają się linkami do swoich treści. Pozwoli to być na bieżąco z tym, co w trawie piszczy, i ułatwi dotarcie do wartościowych stronek.

Całe szczęście, że przeniesienie bloga z blog.pl na wordpress nie stanowi żadnego problemu. Nawet takiej ofermie informatycznej jak ja zajęło to zaledwie 15 minut. Przeniesieniu ulega wszystko (wpisy, media, komentarze) poza odwiedzinami (liczbą wyświetleń indywidualnych wpisów i całego bloga). Choć wordpress w wersji podstawowej (darmowej) nie oferuje kilku rzeczy które na blog.pl były darmowe i bardzo przydatne (np. widget wordpress popular posts), to jednak posiada kilka bajerów, których blog.pl nie posiadał wcale – np. 3 GB miejsca zamiast 15 MB (wreszcie można będzie dodawać zdjęcia w dużym wymiarze, a nie miniaturki), rozbudowane statystyki, itd.

Nie będę ukrywał: szkoda, że Onet podjął decyzję o zakończeniu działania swej blogowej platformy. Pomimo błędów w funkcjonowaniu, była naprawdę dobra: przede wszystkim dlatego, że łatwo można było znaleźć na niej inne ciekawe blogi, i że redakcja promowała czasami wpisy. Strach pomyśleć, ile wartościowych treści zostanie pogrzebanych, i ilu piszących a zdolnych ludzi zniechęci się, i do pisania dla innych już nie powróci – choć jestem też pewien, że Ci, którzy naprawdę chcą publikować, nie poddadzą się nawet po takim ciosie.

To tyle, jeśli chodzi o mowę pożegnalną nad nieboszczykiem, który poleguje sobie wygodnie w trumnie czekając na pochówek. Spoczywaj w pokoju, blog.pl.

***

Obrazek pochodzi ze strony Pixabay z darmowymi grafikami.

Reklamy

4 komentarze do “Mowa Pożegnalna

 1. Pojedyncza

  Też jestem świeżo pop przeprowadzce i mam podobne odczucia jak Ty. Import danych to kwadrans, ale pewne rzeczy tracimy bezpowrotnie… za to jednak zyskujemy inne. Kończy się pewien etap blogerskiej przygody. Ciekawe, co czeka za zakrętem. 😉

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz
 2. zapiskijoanny30

  Rozumiem Cię dobrze. Popularność bloga duża, to i bardziej szkoda. Stali czytelnicy na pewno Cię odnajdą, ja dopiero zacznę poznawać. Bardzo się z tego cieszę. Też dopiero się w nowym miejscu urządzam, ale to już nie będzie to samo. Sześć- siedem miesięcy istnienia i zgon. Taka wola Onetu. Szczerze? Czułam, że coś się święci. Problemy z logowaniem, od prawie dwóch lat (?) cztery te same polecone, wiszące blogi.. Teraz wiemy dlaczego.

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz
 3. L.B.

  To teraz wiem, czemu tak często miałam problem z zalogowaniem się… Ech, no trudno. Wszystko się kiedyś kończy. Chociaż mając tylu użytkowników, Onet chyba strzelił sobie w kolano.

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. Tata Szymona

  Cóż, ja też podejrzewałem… I też było mi żal, zwłaszcza, że mój blog wystartował w 2009 roku. Duuużo czasu. Kurcze, gdybym dostał propozycję wykupienia płatnej wersji, gdyby Blog.pl przechodził na formę płatną, nie wiem, czy jednak bym nie zapłacić. Ale teraz, tutaj, gdy jestem na WordPressie, już nie żałuję. O wiele lepsze miejsce. Tam trzymała mnie chyba tylko Loża Kultowa, w której był mój blog. Teraz jestem tutaj, startuję od zera, mając świetną apkę na androida, nowe blogi do czytania, nowych czytelników. Buduję od nowa, ale i z nową energią.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s