Bardzo Źle Pojmowany Humanitaryzm

Mariusz Trynkiewicz bestialsko zamordował i zgwałcił czerech chłopców (w tym trzech jednocześnie). Piotr T. – zabił dwóch (obu zamierzał zgwałcić, ale za każdym razem ochota na to przeszła mu, kiedy zabrał się do dzieła). Radosław W. zamordował (na tle rabunkowym) swoją matkę, ojczyma, oraz jego syna. Samuel N. zarąbał siekierą – w biały dzień – dziesięcioletnią dziewczynkę, bo, jak sam tłumaczył, chciał odegrać się w ten sposób na społeczeństwie. Nastoletni Zuzanna i Kamil z Rakowic zamordowali we śnie rodziców chłopaka, gdyż ci byli przeciwni ich związkowi. Wszyscy oni otrzymali wyroki albo 25 lat pozbawienia wolności, albo dożywocia. Wydawać by się mogło, że kary takie są sprawiedliwe: zwyrodnialcy ci zgniją we więzieniu, nierzadko pomiatani przez współosadzonych. Czy nie dałoby się jednak rozprawić z nimi w inny sposób – z lepszym pożytkiem dla społeczeństwa?

Rozpatrzmy problem pod kątem czysto matematycznym (finansowym). Utrzymanie więźnia w Polsce kosztuje około 2 tysiące złotych miesięcznie. Rocznie daje to 24 tysiące złotych, w ciągu 25 lat – 600 tysięcy. Wszystkie te wydatki pokrywane są z kieszeni praworządnych, ciężko pracujących ludzi, z których wielu liczy każdy grosz od wypłaty do wypłaty. Czy nie lepiej niż utrzymywać przy życiu ścierwo najgorszego autoramentu, byłoby skasować je przy pomocy 4 metrów sznura (koszt – około 30 zł) i gałęzi, a forsę przeznaczyć na przykład na zakup aparatury medycznej dla chorych dzieci lub na schroniska dla zwierząt?

Kolejną rzeczą nie mieszczącą mi się w głowie, jest wyciąganie jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej wobec człowieka, który napadnięty we własnym domu bronił się przed napastnikiem. Jeśli ktoś nastaje na mój majątek, zdrowie i życie moje i moich najbliższych, powinien liczyć się z tym, że prawo automatycznie przestaje chronić go w jakikolwiek sposób. Niestety, bandyci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak surowe wyroki zapadają na napadanych przez nich ludziach za tzw. przekroczenie granic obrony koniecznej, i wiedzą, że ci często prędzej pozwolą zgwałcić się i obrabować, niż zaryzykują obronę i spędzenie reszty życia za kratkami. Polskie prawo jest chore, gdyż zbytnio skupia się na interesach agresorów. W chwili, kiedy ci występują przeciwko prawu, powinni być spod niego wyłączeni.

Nie mniej humanitarnie traktuje się wszelakiej maści ścierwo w innych krajach Europejskich (karę śmierci wykonuje się jeszcze tylko na Białorusi!). Anders Brevik, który kierowany ideologicznymi pobudkami w 2011 roku zamordował w Norwegii 77 osób, został skazany na 21 lat pozbawienia wolności z możliwością bezterminowego przedłużania odsiadki, w przypadku podejrzenia, że nadal stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. Chociaż w praktyce oznacza to, że nigdy nie opuści murów więzienia, wyrok odsiaduje w trzypokojowej celi, w której do dyspozycji ma chociażby konsolę do gier, lodówkę, oraz telewizor. Josef Fritzl, który przez 24 lata więził w piwnicy swego domu własną córkę i troje z szóstki spłodzonych z nią dzieci (pozostałą trójkę adoptował wraz z żoną), otrzymał zaledwie dożywocie.

W USA skazani na karę śmierci nierzadko czekają na wykonanie jej całymi latami (średnia oczekiwania to aż 10 lat!). W stanie Arkansas wykonuje się egzekucje wyłącznie poprzez podanie uśmiercającego zastrzyku; ponieważ 30 kwietnia tego roku upływała ważność Midazolamu, środka znieczulającego wstępnie aplikowanego skazanym, a produkująca go firma farmaceutyczna nie zgodziła się wytworzyć nowej partii, przyspieszono uśmiercanie skazanych. Czyż nie jest to jeden wielki ponury żart? Wprawdzie prawo USA zabrania stosowania kar wymyślnych i bolesnych, ale do takich nie należy chyba egzekucja przez powieszenie, podczas której śmierć następuje w sekundę na skutek pęknięcia kręgosłupa skazańca w odcinku szyjnym – przy czym ta metoda uśmiercania jest chyba w oczywisty sposób mniej wymyślna od rozstrzelania, uśmiercającego zastrzyku, a już na pewno krzesła elektrycznego czy komory gazowej?

Reklamy

5 komentarzy do “Bardzo Źle Pojmowany Humanitaryzm

 1. Stanisław Górny

  Sam podejmowałem kilkukrotnie ten temat u siebie i zgadzam się z tym co piszesz. Spójrzmy prawdzie w oczy,najsprawiedliwszym co do tej pory wymyślono jest zasada oko za oko,ząb za ząb… Złodziejowi uciąć rękę, pedofilowi czy gwałcicielowi uciąć uja, mordercę zabić-tylko ta zasada gwarantuje jakiś sukces w walce z przestępstwami. Strach przed karą jest najlepszym hamulcem a gdzie obecnie strach skoro więzienia to darmowe hotele? Darmowe dla nich,ale nie dla tych którzy płacą podatki… Humanitaryzm powinien być stosowany w stosunku do LUDZI a nie dla bydlaków i zwyrodnialców.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Stanisław Górny

  A tak czysto po ludzku to boli mnie że ja i moja rodzina utrzymujemy tych zwyrodnialców, zapewniamy im łóżko,prąd,wodę itp. Powinno się zamiast więzień robić obozy pracy, chce jeden z drugim żreć to niech na to zachrzania a nie leży po całych dniach.

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. Seeker

  Często myślę, że kara śmierci powinna być wszędzie. Tak samo często mam też wątpliwości. To ciężki temat. Nigdy w więzieniu nie byłam, więc nie wiem, jak się czuje skazany. Może odsiadka w takim „hotelu” jest tak naprawdę powolną, mentalną śmiercią? Obejrzałam jakiś czas temu dokument o amerykańskiej wojnie wypowiedzianej narkotykom, w którym można było uczestniczyć w życiu skazanych m.in na dożywocie. To przytłaczająca świadomość. Byłam tylko widzem, a naprawdę mnie to przygnębiło.

  Wprowadzenie kary śmierci byłoby też pewnym zamachem na wiarę w ludzkość i w to, że człowiek popełnia błędy i próbuje się zmienić/je naprawić. To system resocjalizacji powienien być bardziej dopracowany.

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. Roadkill

  ” wszelakiej maści ścierwo w innych krajach Europejskich (karę śmierci wykonuje się jeszcze tylko na Białorusi!)” – to podobnie jak Feliks Meszka i Krystian Broll bezprawnie i bezpodstawnie osadzeniu w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku (Polska – „biało czerwoni”) na okres dłuższy –
  9-15 lat – niż ewentualnie mogąca/mająca być wobec nich orzeczona sankcja karna, od -UWAGA: grzywny, do 2 lat więzienia. W imieniu takich „ścierw” upominam się od wysyłającego „pocztówki ze szpitala psychiatrycznego” „28 letniego mądrali” o elementarną empatię wobec przebywających w więzieniach, aresztach, szpitalach psychiatrycznych setek tysięcy niewygodnych dla jakiegoś urzędowskiego, skorumpowanego i nepotycznego zdebilałego śmiecia, przez wszystkich uważanego za normalnego i godnego poważania, bo na guzikach od rozporka i mankietach ma godło Polski. Urzędowski śmieć liczony w milionach, ale i jeden wystarczająco zapiekły/wyposażony w tzw. władzę, jest bardziej szkodliwy niż tysiące Breivików. Philip Zimbardo: „W całej historii zdecydowanie więcej zbrodni popełniono z powodu posłuszeństwa wobec władzy, niż nieposłuszeństwa”

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. malykot

  Myślę, że ludzie będący w poparciu dla kary śmierci wobec przestępców, nie różnią się zbytnio od nich samych. Ci, którzy przebywają w więzieniu, mogli dopuścić się najgorszych czynów, a i tak prawo do życia im się należy. Odbierając je, władza czyni hipokryzję w związku z prawem, jakie stanowi.

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s