Stanisław Lem – ”Powrót z Gwiazd”

Stanisław Lem - ''Powrót z Gwiazd''Grupa kosmonautów powraca na Ziemię z wyprawy do odległej galaktyki. Ponieważ podróżowali z ogromną prędkością, postarzeli się tylko o 10 lat, w trakcie czego na Ziemi minęło ich aż 127. Przez ten czas świat zmienił się nie do poznania – ludzkość żyje w stanie idealnej harmonii oraz powszechnego szczęścia, i nie potrzebuje niemal niczego ponad to, co posiada. Taki stan rzeczy jest zasługą ogromnego skoku naukowego i technologicznego. Powracający przybysze z kosmosu zamiast z uznaniem spotykają się jednak z ostracyzmem, w najlepszym zaś razie – z obojętnością. Hal Bregg, bohater powieści, stara się odnaleźć na nowo w tym tak obcym mu teraz świecie.

Wizja utopijnego społeczeństwa została w powieści odmalowana bardzo sugestywnie, jakkolwiek możliwość wcielenia jej w życie wydaje się co najmniej bardzo, bardzo odległa. Na ”nowej” Ziemi panują odmienne konwenanse i normy społeczne (np. małżeństwa zawierane są na próbny okres czasu, a pary chcące posiadać potomstwo muszą uzyskać na to zgodę od stosownych organów), popularnością cieszą się inne rozrywki (na przykład interaktywne filmy). Ludzie nie muszą już walczyć o dobrobyt – ich podstawowe potrzeby życiowe, takie jak jedzenie, pragnienie, czy dach nad głową zaspokajane są za darmo przez wszędobylskie roboty. Najważniejsza jednak zmiana zaszła w samym człowieku; dokonała się za sprawą betryzacji, zabiegu eliminującego potrzebę dominacji i skłonność do agresji. Miał on jednak pewien istotny skutek uboczny – człowiek stracił potrzebę podejmowania ryzyka i wyzwań, życie jego więc, choć bezpieczne, stało się pozbawione celu. A może wręcz przeciwnie – może dopiero teraz, gdy człowiek nie musi już walczyć o byt, może powiedzieć o swoim życiu, że jest celem samym w sobie? Równie frapujące jest pytanie o to, czy poddając się betryzacji człowiek zdehumanizował się, czy też osiągnął kolejny etap rozwoju? Niezależnie od odpowiedzi na te pytania, jest coś przytłaczająco smutnego w obrazie ludzkości, która nie potrzebuje do szczęścia niczego poza ziemskim środowiskiem. Może chodzi o to, że zamykając się dobrowolnie w obrębie kuli Ziemskiej, w pewien sposób odcinamy się od Wszechświata, że jakby przestajemy być częścią jego ogromu i majestatu?

Największą zaletą powieści są jej aspekty psychologiczne. Wysiłki, które podejmuje Bregg, by przystosować się do – zdawałoby się utopijnych – warunków życia na macierzystej planecie, są fascynujące. Mężczyzna nie potrafi poradzić sobie zresztą nie tylko z warunkami zewnętrznymi, ale i z samym sobą – z doświadczeniem kosmicznej podróży, z wątpliwościami co do jej sensu, wreszcie: ze świadomością, że być może zmarnował najlepsze lata swojego życia. To, czy bohaterowi uda się zaczepić o świat i życie, od samego początku historii stoi pod wielkim (i rosnącym z każdym rozdziałem) znakiem zapytania,

Jedną z najważniejszych kwestii, które podejmuje powieść, jest sens eksplorowania kosmosu. Astronauci, pomimo odbycia długiej, śmiertelnie niebezpiecznej podróży i porzucenia znanej sobie rzeczywistości raz na zawsze, wracają na Ziemię niemal z niczym. Bo czy przywiezienie próbek skalnych, wykonanie analiz oraz odkrycie na kilku planetach wegetatywnych form życia może zrównoważyć straty w najmężniejszych ludziach i lata wyrwane z życiorysów tych, którzy ocaleli? Ciężko oprzeć się wrażeniu, że misje kosmiczne nie służą niczemu więcej, niż podbudowaniu ego całego ludzkiego rodzaju poprzez poświęcenie kilku osób. A może człowiek udaje się w gwiazdy, bo poszukuje tam samego siebie – człowieczeństwa w wymiarze ekstremalnym?

Co zaskakujące, w powieści pojawia się wątek miłosny. Choć jest niezbyt rozbudowany i wypada nieco drętwo (choć drętwość tą można w pewnym stopniu usprawiedliwić z uwagi na przepaść dzielącą obie strony romansu), cieszy swą – na tle innych powieści Lema – unikatowością. Warto również odnotować mrożący krew w żyłach epizod, w którym główny bohater wspomina poszukiwanie swego zaginionego na asteroidzie kolegi. Po prostu trzeba to przeczytać – najlepiej samotnie, leżąc w łóżku, tuż przed snem. A równie piorunujących wątków jest w powieści jeszcze kilka, żeby wspomnieć chociaż wizytę Berga w złomowisku robotów.

”Powrót z Gwiazd” to fantastyczna (dosłownie, i w przenośni), intelektualna i emocjonalna przygoda. Oferuje rozrywkę na wysokim poziomie, a przy tym skłania do refleksji nad istotą człowieczeństwa, miejscem człowieka w kosmosie, oraz stanem, do którego osiągnięcia zmierzamy jako ludzkość. Nie jest idealna, ale z pewnością jedyna w swoim rodzaju.

Ocena: 8/10 (rewelacyjna).

***

Okładka: Agora S.A.

Reklamy

2 komentarze do “Stanisław Lem – ”Powrót z Gwiazd”

 1. ~malykot

  Swoimi recenzjami zachęciłeś mnie po sięgnięcie po Lema, jednakże trochę obawiam się tej osobliwej lektury. Miałam z nim styczność jedynie w szkole, nie pamiętam już w której klasie, gdzie omawialiśmy jeden fragment. Gość bardzo inteligentny, ale swoimi zagwozdkami, które przekazuje czytelnikowi, doprowadza mnie do derealizacji.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Paweł Dwornicki

  Świetna książka, jedna z lepszych książek Stanisława Lema. Tak dobra, że spokojnie postawiłbym ją obok „Solaris” albo „Edenu” czy „Niezwyciężonego”. O „Powrocie z gwiazd” ostatnio nawet robiłem wpis na swoim blogu. Lubię twórczość Lema. Nie znam drugiego takiego autora, który tak zręcznie łączyłby fantastykę naukową z filozofią, rozważaniami etycznymi, socjologią i innymi humanistycznymi gałęziami nauki. Kiedy autor fantastyki naukowej nie wchodzi w wyżej wymienione obszary humanistyki, to czasem mam wrażenie, że jego dziełu coś brakuje, że nie wykorzystało potencjału. Stąd cenię Lema, że nie pisał baśni w kosmosie, tylko skupiał się na problemach odległych, ale jednocześnie takich, których zaistnienie byłoby wręcz naturalną konsekwencją wchodzenia cywilizacji technicznej w określone fazy rozwoju.

  Pozdrawiam
  http://sfera-dysona.blogspot.com/

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s