Stanisław Lem – ”Mój Pogląd na Literaturę”

Stanisław Lem - ''Mój Pogląd na Literaturę''Jako mol książkowy i osoba pisząca, jestem żywo zainteresowany tym, co na temat literatury do powiedzenia mają moi ulubieni autorzy. Kiedy dowiedziałem się, że również Stanisław Lem posiada w swoim twórczym dorobku książkę teoretycznoliteracką (złożoną m. in. z pisanych na przestrzeni lat, luźnych publikacji i przedmów do cudzych książek) byłem jednak nie tylko uradowany, ale i pełen obaw. Geniusze bowiem – do których Lem ze swoim ilorazem inteligencji 160 oczywiście należy – od czasu do czasu pisywali przecież rzeczy zrozumiałe tylko dla innych geniuszy.

Pierwsze zderzenie z książką było dla mnie szokiem. Trzy umieszczone na początku eseje najeżone są fachową terminologią i prezentują wywody tak skomplikowane, że do zrozumienia ich niezbędne jest chyba specjalistyczne wykształcenie. Ponieważ przekraczają swoim rozmachem moje skromne możliwości, ograniczę się tylko do wysnucia przypuszczenia, że z powodu nieprzystępności tychże wywodów, ich wartość praktyczna jest niewielka – pojąć zdoła je bowiem jedynie garstka fachowców. Na szczęście kolejne eseje są już znacznie łatwiejsze w odbiorze, i zaspokoją apetyt wiedzy każdego, kto odda się ich lekturze w ciszy i skupieniu. A tematy poruszane przez Lema są fascynujące – tym bardziej, że jego refleksje charakteryzuje nieprawdopodobne wprost połączenie elegancji z rozmachem. Pisarz analizuje przykłady rozmaitych niekonsekwencji w dziełach literackich starając się dociec, czy pewne czynniki mogą ją usprawiedliwić; zaprzęga teorię gier do analizy konwencji literackiej bajki i baśni; analizuje rolę literatury w zachowaniu tożsamości kulturowej. Wiele stronic poświecił Lem analizie specyfiki gatunku SF. Jest to analiza bezlitośnie krytyczna; pisarz nie pozostawił suchej nitki na jej ułomnościach i szansach, które zmarnowała, a także wystawił jej druzgocącą diagnozę.

Druga część książki (dużo przystępniejsza od pierwszej) zawiera omówienia konkretnych powieści (niektóre w formie posłowi bądź wstępów do nich). Tym, co zaskakuje najbardziej, jest nie tylko wnikliwość Lema, ale i jego czytelnicza wszechstronność. Wprawdzie i tutaj mistrz najwięcej uwagi poświęcił właśnie Science Fiction (m. in. ”Wojnie Światów” Wellsa oraz ”Piknikowi na Skraju Drogi” braci Strugackich), ale z niezwykłą sprawnością rozpisuje się również na temat literatury grozy (posłowie do zbioru opowiadań Stefana Grabińskiego), ”Lolity” Vladimira Nabokova, a nawet powieści poetyckiej (”Dziecko Przez Ptaka Przyniesione” Andrzeja Kijowskiego). W swoich opiniach Lem zwraca uwagę na rzeczy, których przeciętny czytelnik dostrzec nie ma szansy – na subtelne niuanse formalne, ewentualne możliwości interpretacji, etc. Nie zawsze idzie się z nim zgodzić, ale z pewnością nie można odmówić mu kompetencji.

Na trzecią część książki składają się 3 publikacje traktujące o technologii, nauce i poznaniu pozazmysłowym. Teksty te nie pasują tematycznie do całokształtu książki, ale fakt ten oczywiście w żadnej mierze nie urąga jej jakościowo. Moje największe zaciekawienie wzbudził ostatni z wymienionych tekstów; Lem rozprawił się w nim z gusłami od niechcenia i z niesmakiem, acz skutecznie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że o książce powinni pisać przede wszystkim specjaliści – literaturoznawcy. Myślę jednak, że głos przeciętnego czytelnika (do których się zaliczam) także może być w jakimś stopniu istotny, jako że część odbiorców siłą rzeczy zalicza się właśnie do tej kategorii. Oceniając książkę na podstawie tego, co udało mi się z niej zrozumieć (choć muszę przyznać, że to zaledwie 2/3 jej objętości), skłonny jestem uznać ją za wybitną. Niektóre jej rozdziały prawdopodobnie pozostaną dla mnie niedocieczone już na zawsze, do paru innych wrócę za kilka lat. Warto również dodać, że przed zabraniem się za ”Mój Pogląd na Literaturę” należy przeczytać dwie inne książki Lema: ”Filozofię Przypadku” oraz ”Summę Technologiae”, ponieważ niektóre wywody stanowią bezpośredni do nich (dodany po latach) komentarz.

Ocena: 9/10 (wybitna).

***

Okładka: Agora S.A.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s