Wprawka

Większość osób mających w planach napisanie książki chce stworzyć powieść – długą, wielowątkową historię wypełnioną barwnymi postaciami. Najlepiej od razu – no, ewentualnie po napisaniu konspektu. W końcu, mając za sobą lekturę kilkuset książek, i potrafiąc odróżnić dobrą literaturę od złej, nie sposób napisać gniota, prawda? Nic bardziej mylnego.Wprawka (1)Pisanie czegoś, z czym jest sens wiązać jakiekolwiek nadzieje na sukces wydawniczy, wymaga stosownego przygotowania. Wbrew pozorom (bardzo, swoją drogą, wygodnym) nie zapewnia go samo obycie z literaturą – nawet tą najwyższych lotów. Tak jak ktoś, kto nie pracuje nad kondycją i techniką, nie ma szans na zwycięstwo w wysokiej klasy walce bokserskiej, tak pisarz nie posiadający biegłości w samodzielnym konstruowaniu historii nie przebije się ze swoją twórczością do ludzi. Dodać zresztą wypada, że samo oglądanie boksu nie zrobiło jeszcze z nikogo dobrego pięściarza – nie rosną od tego mięśnie, nie wzrasta od tego wydolność organizmu, itd. Od okazyjnego chlania piwska przed telewizorem rośnie za to bebech. Powoli, ale jednak.

Powiecie, że przesadzam. Że pisanie książek to nie walka bokserska i nie olimpiada. Na to zgoda; metafora, którą się posłużyłem, nie do końca oddaje specyfikę pracy umysłowej. Byłoby jednak błędem mniemanie, że pisanie książek nie ma nic wspólnego ze współzawodnictwem. Ilość działających na rynku wydawnictw jest ograniczona, i ograniczone są ich plany wydawnicze (tak jak ograniczone są też moce przerobowe drukarni – ale jest to dla nas problem marginalny). A nawet, jeśli pisarzowi uda się wydać książkę, szansa na przebicie się z nią przez 30 tysięcy tytułów rokrocznie wydawanych w Polsce jest niewielka. I książka wybitnie dobra zatonąć może w zalewie literackiej lichoty, jak perła zniknąć może w stercie gnoju. A konkurencja – zarówno ludzie, którzy debiut mają już za sobą, jak i ci, którzy dopiero na niego pracują – nie śpi. Spróbujcie to sobie wyobrazić: teraz, w chwili, gdy czytacie te słowa, tysiące osób stuka w klawiaturę komputera i bazgrze w notesach szlifując swoje umiejętności. Słyszycie to klikanie, tarcie długopisów o papier, i szelest kartek przekręcanych w brulionach? Nie? A gdybyście nagle znaleźli się wśród wszystkich tych ludzi, sam hałas wywołany ich – indywidualnie cichą – pracą sprawiłby, że nie słyszelibyście własnych myśli. Dodajmy do tego fakt, że 63% Polaków nie przeczytało w poprzednim roku nawet jednej książki, a tylko 10% z nich – powyżej 7. Brzmi to dość pesymistycznie, prawda? Wychodzi na to, że ledwo jest dla kogo pisać. Można by nawet zacząć myśleć, że walka jest z góry przegrana. Tak źle jednak nie jest.

Powiecie: to chyba jednak trzeba rzucić wszystko, tak, jak stoimy, i zasiąść do pisania dzieła swojego życia? No nie, panie i panowie. To, jak już wspomniałem na samym początku, tak nie działa. Genialny nawet pomysł na powieść można obrócić wniwecz, jeśli za jego opracowanie weźmie się twórca pozbawiony stosownych umiejętności. Ten, kto znalazł ogromny diament, przed podjęciem próby oszlifowania go w brylant, musi nabrać wprawy w obrabianiu kamyków mniejszych (warto też wspomnieć o tym, że powstający podczas tego procesu pył diamentowy używany jest do wzmacniania struktury samej tarczy szlifierskiej). Jest to idealna metafora zależności pomiędzy talentem i pracowitością. Na początku twórca dysponuje 1% umiejętności, a w 99% zdany jest na mozół; potem, w miarę upływu czasu, proporcje te zmieniają się – chociaż nie tak znowu znacznie, jak mogłoby się wydawać (i jakby tego się chciało).

Nawet niewielkie wydawnictwa dostają każdego miesiąca dziesiątki lub setki propozycji – głównie powieści. Niestety, większość z nich to grafomańskie gnioty – o czym przekonać można się wchodząc na stronę wydawnictwa Genius Creations, które w specjalnej zakładce dobrodusznie udostępnia zainteresowanym ocenę ich dzieł. Utwory (recenzowane są przez trójkę wewnętrznych recenzentów) uzyskać mogą maksymalnie 9 punktów, ale noty blisko 90% z nich mieszczą się w przedziale 0-3 – a zatem nie reprezentują sobą żadnej literackiej wartości. Jest dla mnie rzeczą pewną, że chociaż nie każdy człowiek jest materiałem na zawodowego pisarza (pisać pamiętniki i blogi mogą za to, i powinni moim zdaniem, wszyscy), dzieł tak słabych byłoby o wiele mniej, gdyby ich twórcy nie zabierali się za tworzenie bez należytego przygotowania (i gdyby nie pędzili do wydawców z pierwszą rzeczą, jaką spłodzą).

Każdy, kto myśli poważnie o wydaniu książki, powinien zacząć od pisania czegoś, co posłuży mu za swoisty trening, za wprawkę. Może to być powieść, ja jednak zalecam opowiadania. Tworzenie krótkich historii utrzymanych w rozmaitych gatunkach literackich, tonacjach nastroju, tematach przewodnich, formach narracji, itd., pozwala twórcy samookreślić się, zweryfikować swe mocne i słabe strony, wreszcie: nauczyć się panować nad burzliwym żywiołem języka. Ponieważ pisanie opowiadań wymaga znacznie mniejszego nakładu pracy i czasu niż pisanie powieści, utwór taki można w miarę szybko pokazać kompetentnym znajomym lub zamieścić na blogu, by uzyskać informację zwrotną na temat jego poziomu (odradzam jednak zapoznawanie kogokolwiek z ciepłymi jeszcze pierwopisami utworów; powinny najpierw odleżeć 2-3 tygodnie, i zostać ”na zimno” zredagowane). Jak wiele takich opowiadań należy napisać? Możliwie najwięcej. Kiedy pojawia się sukces? Kiedy czyta się swoje wczesne utwory z zażenowaniem, wzmożonym jeszcze przez wspomnienie dumy towarzyszącej ich stworzeniu. Dopiero wtedy twórca zdaje sobie na własnej skórze sprawę z tego, że większe przedsięwzięcia literackie wymagają znacznie większych umiejętności, niż początkowo zakładał, że nimi dysponuje; pojawia się samokrytycyzm i zdroworozsądkowe szacowanie swoich możliwości (jak już wspomniałem, one same wzrastają również).

Oczywiście, postrzeganie pisania opowiadań jako zaledwie treningu przed stworzeniem powieści byłoby rażąco niesprawiedliwie. W krótkiej formie prozatorskiej tkwi bowiem ogromny potencjał – choć nie jest tak chętnie eksploatowany przez pisarzy, jak właśnie powieść. Kto chciałby poszukać dowodów na słuszność tego stwierdzenia, powinien sięgnąć po zbiory opowiadań choćby Vladimira Nabokova, Stephena Kinga, Edgara Allana Poe, lub Brunona Schulza. Sądzę też, że niektóre gatunki literatury znacznie lepiej mają się w formie krótkiej, niż powieściowej; takim gatunkiem jest według mnie horror.

Żeby wznieść swoje pisarstwo na poziom atrakcyjny dla wydawcy i odbiorcy, trzeba czegoś więcej, niż dobrych chęci, pasji i bezinteresownej miłości do literatury: trzeba pracowitości, samodyscypliny i samozaparcia. Ci, którzy myślą, że tworzyć należy wyłącznie w stanie natchnienia, i że taki system pracy zaowocować może dziełem sztuki, mają wyidealizowane pojęcie o tworzeniu. Pisanie jest rzemiosłem jak każde inne, a sztuka stanowi coś, co – czasami! – zdarza się podczas tworzenia, jeśli twórca gotów jest ponieść pewne wysokie koszty wewnętrzne. Podstawowym z nich jest właśnie praca w pocie czoła.

Zdaję sobie sprawę z tego, że ponieważ sam wciąż jeszcze nie zadebiutowałem na rynku wydawniczym (ale też dopiero 3 miesiące temu ruszyłem na jego podbój), czytelnik może podejść do moich refleksji z pewną dozą nieufności. Cóż mogę rzec? Tekst powstał w oparciu o moje osobiste doświadczenie w materii pisania opowieści i pisania w ogóle; materię tą eksploruje niemal dzień w dzień od dobrych 17 lat, i jestem pewien, że ten ogrom czasu, godziny liczone w tysiącach, czegoś mnie jednak nauczyły.

***

Obrazek pochodzi ze strony Pixabay z darmowymi grafikami.

Reklamy

14 komentarzy do “Wprawka

 1. ~Secret Journey

  Hmm, zgadzam się ze wszystkim co napisałeś.No, prawie wszystkim, bo istnieje gatunek,którego nie sposób tworzyć bez natchnienia – poezja. Jasne, bez umiejętności tworzenie czegoś takiego nawet w tym stanie dla osób postronnych będzie wyglądało na bełkot. Ale kiedy zabraknie w nich natchnienia, tej „iskry Bożej”, wówczas nie będzie to poezja, tylko mechanicznie napisany zlepek słów. Według mnie natchnienie jest klejem, który spaja słowa i nadaje im polot. O sens trzeba zadbać samemu 🙂
  Co do reszty postu – od jakiegoś czasu rynek zalewa masa gniotów. wystarczy spojrzec na półki oznaczone jako literatura młodzieżowa.Pewnie, że nie wszystkie książki są złe, nawet zresztą tego nie sugeruję, bo nie cierpię generalizacji 😛
  Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to,że właśnie te gnioty sprzedają się zwykle najlepiej. Weźmy takie „50 twarzy Greya” – technicznie ta książka pozostawia wiele do życzenia, ale nie zmienia to faktu, że jest bestsellerem. Można by tak wymieniać dalej, aż końcu nasunie nam się myśl, że pisząc, trzeba zdecydować się na jedną z dwóch opcji – marne jakościowo pisanie dla zarobku albo tworzenie literatury wyższych lotów, bez nadziei na zarobek :/

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Blue Daenerys

  Tym razem Twój tekst okazał się dla mnie cięższy niż myślałam, bo przed oczami ukazuje mi się obraz zmęczonego , ocierającego pot z czoła pisarza, który mozolnie próbuje poprawić stworzone prze siebie ostatnio dzieło, zapisane w grubej księdze, gęsim piórem, a pot spływa mu po czole niczym potok górski na niziny… Piszesz o tysiącu godzin spędzonych nad warsztatem pisarskim, ach, jakże chciałabym mieć tyle czasu do przeznaczenia na pisanie… jednak przez najbliższe kilka, a może kilkanaście lat się na to nie zapowiada, niestety.

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. Elorence

  Napiszę w ten sposób, odkąd pamiętam, a raczej, odkąd zrozumiałam czym są książki i jaką frajdę może mi dawać ich czytanie, chciałam napisać i wydać własną książkę. Mija dziesięć lat, a ja wciąż piszę i piszę, no i piszę. Jest ciężko, bo ja swój podbój wydawnictw zaczęłam pół roku temu. Pierwsze załamanie jest za mną. 12 powieści napisanych (bo ciężko nazwać opowiadaniem coś, co ma w Wordzie ponad 300 stron) i tylko jedną z nich postanowiłam spróbować wydać.
  Wciąż uważam, że stać mnie na więcej, ale po 10 latach, to chyba odpowiedni czas, aby próbować zrobić coś więcej niż tylko marzyć 🙂
  Świetny tekst. Chociaż Ty jeden pokazałeś, że pisanie to nie taka super sprawa, bo naprawdę trzeba się namęczyć, aby coś wydać. A tym, którym się udało za pierwszym razem – fart, bo inaczej tego nie można nazwać, a tym bardziej, że często czytam debiuty i nie wszystkie zachwycają, ale o gustach się nie dyskutuje.

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~L.B.

  ,,Słyszycie to klikanie, tarcie długopisów o papier, i szelest kartek przekręcanych w brulionach?” – dobry zabieg. To się jakoś nazywa, ale zapomniałam jak. W każdym razie działa pobudzająco na wyobraźnię. 😉
  Dla mnie nadal niepojęte jest, jak można nie lubić czytać książek. No nie pojmę tego. Można nie mieć na to czasu, ale jeśli się to lubi,to zawsze się znajdzie chwilę, by chociaż pół rozdziału przeczytać. I nie wiem, dlaczego takie są statystyki, gdyż w moim otoczeniu bardzo wiele osób czyta książki, nawet gdy pracuje. Może nie łatwo jest być dzisiaj pisarzem, ale kim jest łatwo być? Może trudno się przebić, ale to nie znaczy, że nie warto próbować, bo może a nuż się uda.

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. ~Herne

  Bardzo dobry tekst. Jak zwykle (bo zapuściłam się w archiwa 🙂 ).
  Zgadzam się w pełni. A porównanie do boksu wcale nie przesadzone.
  Początkowo chciałam napisać, że podobnie jest ze sztukami plastycznymi z tym ćwiczeniem, ale ugryzłam się w palce. Gdyż z nimi często już wcale tak nie jest 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ~kloszard

  Czy ja czytam bez zrozumienia czy jednak w pana tekście tego nie ma. By coś napisać , trzeba mieć coś do powiedzenia. Tak zawsze mi się wydawało i pozostanę temu wierna ale z tego co Pan napisał i nie tylko , bo podobne porady widzę często, nie trzeba mieć nic do napisania -wystarczy warsztat .?

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. ~malykot

   Warsztat jest niezbędny. Każdy może mieć coś do powiedzenia, ale to nie znaczy, że będzie potrafił przelać to mądrze na papier. Poza tym aby szlifować swoje umiejętności pisarskie, trzeba dużo pisać i czytać – zatem poszerzać swoje horyzonty, a myślę, że osoba, która poznała świat szerzej jednak ma coś do powiedzenia. Ilość wkładu naszej pracy w tym wypadku jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do tego, ile i czy w ogóle chcemy coś sensownego przekazać.

   Polubienie

   Odpowiedz
  2. imwubu

   Drugie zdanie powyższego komentarza – wytłuścic i powiesić. TRZEBA MIEĆ COŚ DO POWIEDZENIA i trzeba wiedzieć, komu i po co chcemy to przekazać. To dotyczy nie tylko literatury, ale każdej innej dziedziny sztuki. Grafiki, malarstwa, muzyki. Samo chełpienie się swoim warsztatem przypomina wielkiego i pięknego Psa, który szczeka na wiatr, albo wyje do księżyca. Niestety, wielu, jeśli nie większość twórców koncentruje się na brzmieniu własnego tekstu, czy innej formy swego dzieła, raczej niz na jego znaczeniu. Pan Morfeusz odnosi swoje rady do warsztatu. Spodziewam się, że w innym miejscu bedzie także o przesłaniu.

   Polubione przez 1 osoba

   Odpowiedz
 7. ~Kami

  Do kogo właściwie, drogi autorze, kierujesz ten wpis? Do osob, ktore dopiero mysla nad napisaniem powiesci, tak przynajmniej wnioskuje. Skonczyles na tym, ze trzeba ciezko pracowac i byc samokrytycznym, zadna nowosc. Oni, stawiajacy pierwsze kroki w kierunku „powiesc”, moga byc nieco zdemotywowani Twoimi slowami. Sugerujesz, ze wiekszosc osob chcacych zadebiutowac nie potrafi pisac, w ogole do niczego sie nie nadaja.
  W mojej opinii wazne jest zeby pisac, cokolwiek. Nawet z niczego mozna napisac cos. Powiesci, opowiadania, wiersze, teksty z ulotek. Prawda jest, ze z czasem zauwazamy wiecej bledow we wlasnych tekstach, ale to nie zmieni sie nigdy. Nie da sie wylapac wszystkich literowek, bledow stylistycznych etc. Dlatego pozniej tekst trafia do korekty i tam sprawdzaja go pod tym kontem nastepne osoby.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s