Metal Hammer Festival 2017

Kiedy w listopadzie ubiegłego roku dowiedziałem się, że w lipcu w Katowickim Spodku zagra Marilyn Manson, nie miałem najmniejszych złudzeń co do tego, że muszę tam być. Raz, że moja dziewczyna jest jego wielką fanką; dwa, że od dawna chciałem zobaczyć w akcji tego genialnego popaprańca. Kiedy więc ruszyła sprzedaż biletów, od razu zakupiłem dwa – na płytę. I czekałem, czekałem ponad pół roku, raz na jakiś czas wyciągając je i oglądając jak kluczyki otwierające wrota do wywróconego na nice nieba.

Do Katowic wyruszyliśmy z Wrocławia pociągiem TLK. Chociaż posiadaliśmy bilety na konkretne miejsca, okazało się, że tych po prostu… nie ma. Czemu? Wszystko wskazuje na to, że (z powodów, których wyobrazić sobie nie potrafię) do pociągu doczepiono 6-osobowe wagony pierwszej klasy zamiast 8-osobowych drugiej. Masa ludzi (wśród nich było wielu zmierzających na festiwal metalowców) zamiast siedzieć sobie w miarę wygodnie, kłębiła się więc w ciasnych korytarzykach. Nie była to podróż marzeń z uwagi na czekający nas 7-godzinny koncert, ale nie mieliśmy wyjścia. Poza tym – jak przygoda, to przygoda, prawda?

Metal Hammer Festival 2017 (1)Od razu po dotarciu do Katowic kupiliśmy bilety w podróż powrotną, a po krótkiej naradzie zdecydowaliśmy, że do Spodka dotrzemy piechotą, korzystając z GPS w telefonie. Spodek ujrzeliśmy już po jakiś 20 minutach; zrobił na mnie wielkie wrażenie swoim kształtem i rozmiarem.

Kolejka do wejścia początkowo przeraziła nas swoją długością, ale szybko okazało się, że ludzie przepuszczani są bardzo sprawnie. Przed wejściem ustawionych było kilka Food Trucków, ale ponieważ z tego, co niedawno czytałem, oczekiwanie na odbiór zamówienia zwykle jest koszmarnie długie, zrezygnowaliśmy z przekąski i od razu ustawiliśmy się w kolejce. Stojąc w niej, podziwiałem fanów ciężkich brzmień i ich kreacje – długowłosych brodaczy w koszulkach z logo ulubionych zespołów, odziane w kabaretki, glany i mini spódniczki dziewczęta z ostrym makijażem. Świetnie było widzieć wszystkich tych indywidualistów zebranych w jednym miejscu – tym bardziej, że mieszkam w małej miejscowości, i widok nawet pojedynczego metalowca należy w niej do niemal egzotycznych.

Otwarcie hali koncertowej następowało o 16, toteż mieliśmy całą godzinę na to, byMetal Hammer Festival 2017 (4) pokręcić się po eleganckim wnętrzu spodka. Wypiliśmy po kubku piwa (cena: aż 8 złotych za około 500 ml, ale przynajmniej było zimne, a łazienka bezpłatna), obejrzeliśmy stoiska z płytami, ciuchami oraz podejrzeliśmy tatuatora przy pracy (chętni mogli zrobić sobie pamiątkową dziarę). Weszliśmy na płytę jako jedni z pierwszych około dwustu osób. Udało nam się zająć naprawdę świetne miejsce – dosłownie pół metra od barierki – i utrzymać je przez cały koncert, mimo ogromnego tłoku i parcia ze strony tłumu ludzi.

Występ Mansona poprzedziły koncerty kilku innych zespołów. ARRM wprowadził ludzi w klimat, Percival Schuttenbach dali mocny popis w ciekawej oprawie (te stroje!), Zeal & Ardor zaintrygowali wszystkich oryginalnością i poziomem swojej muzyki. Niestety, w moim odczuciu występy te spotkały się ze znacznie mniejszym entuzjazmem tłumu, niż na to zasługiwały – większość ludzi stała w bezruchu, niektórzy rytmicznie kiwali głowami, raz na jakiś czas fani uczestniczyli w utworach klaszcząc. Przynajmniej nie zabrakło owacji po każdym utworze.

Wielkim zaskoczeniem był dla mnie występ Myrkur – Duńskiego zespołu blackmetalowego w którym pierwsze skrzypce gra wokalistka Amalie Bruun. Myrkur dali nie tylko dobry koncert, ale przede wszystkim świetny show – Amalie wystąpiła w białej sukni, którą barwiły kolorowe światła reflektorów, nadając jej niesamowity, upiorny powab. W momencie, kiedy na scenę wyszli Paradise Lost, spodek był już naprawdę porządnie zaludniony. Czy tylko fanami Mansona? Ależ nie! Ci starzy wyjadacze okazali się mieć naprawdę wielu wielbicieli. Ludzie bardzo aktywnie uczestniczyli w ich koncercie, wiwatowali, krzyczeli, machali rękoma. Do czasu pojawienia się Mansona, był to zdecydowanie najlepszy koncert festiwalu.

Metal Hammer Festival 2017 (2)Kiedy scenę przesłoniła kurtyna, a zza kulis zaczęły dobiegać dźwięki instrumentów i głos kontrowersyjnego wokalisty, emocje już tylko rosły. Sięgnęły zenitu, kiedy zgasły światła, a od wewnątrz przesłonę oświetliły czerwone reflektory. Gdy kurtyna opadła, ukazując zadymioną i rozświetloną scenę, tłum dosłownie eksplodował energią.

Zespół zaprezentował 3 utwory ze zbliżającej się płyty (”We Know Where You Fucking Live”, ”Say10”, ”Revelation #12”), wiele swoich największych hitów – m. in. ”This Is The New Shit”, ”The Dope Show”, ”No Reflection”, ”mOBSCENE”, oraz wyśmienite covery – ”Sweet Dreams” Eurythmics  oraz ”Personal Jezus” Depeche Mode. Muzyka Mansona natychmiast zjednoczyła ludzi w jeden wielki kipiący pozytywną energią twór. Ludzie skakali, wrzeszczeli teksty piosenek na całe gardło, machali rękoma – i wszystko to robiłem także ja sam ze swoją drugą połówką. Gorąc, zaduch, i tłok były niesamowite. Co kilka minut tłum, na fali rąk, wynosił za barierki jakiegoś omdlałego nieszczęśnika.

Manson dał świetny koncert i dobry show – nawet pomimo żałoby (niedawno zmarłMetal Hammer Festival 2017 (3) jego ojciec) oraz problemów z nagłośnieniem. Reakcja tłumu na jego pojawienie się, i odbiór, z jakim spotkał się jego występ, nie pozostawia najmniejszych wątpliwości – większość uczestników koncertu przyszła tam tylko i wyłącznie dla niego, a on spełnił ich oczekiwania. A że zabrakło darcia Biblii i innego rodzaju skandalicznych elementów? Panie i Panowie: obyło się. Mam zaszczyt poinformować, że dobra muzyka po raz kolejny obroniła się sama.

Niestety, krótko po godzinie 23 opadłem z sił, i musiałem opuścić koncert. Gdy informowałem o tym swoją dziewczynę, prosząc ją, żeby pozostała na swoim miejscu (musieliśmy wyjść najpóźniej o godzinie 23:30, żeby zdążyć na pociąg), jakaś fanka ustąpiła mi swoje (jeszcze lepsze od mojego) miejsce, mówiąc, że czuć w nim nawiew. Kiedy z zaskoczenia tą propozycją odmówiłem skorzystania z niej, pociągnęła mnie za koszulkę. Byłem i jestem dogłębnie wzruszony jej zachowaniem – coś takiego automatycznie przywraca wiarę w całą ludzkość! Jeśli czytasz to, Nieznajoma, wiedz, że przeistoczyłaś się wtedy w Anioła! Nie umniejsza Twojej zasługi nawet fakt, że mimo wszystko po chwili wyszedłem. Moja dziewczyna poszła za mną, czym dostarczyła mi koronnego chyba dowodu na to, że mnie kocha. Manson jest jej ulubionym muzykiem, i chociaż czekała na możliwość uczestniczenia w jego koncercie przez całe swoje życie, opuściła swoje świetne miejsce, by dotrzymać mi towarzystwa.

Gdy wyszedłem z hali, moja koszulka i spodnie były tak mokre od potu, jakby wylano na mnie kubeł wody (bilet, który trzymałem w kieszeni spodni, wygląda obecnie jak wyprany w pralce). Byłem też tak skołowany, jakbym zszedł z karuzeli albo rollercoastera. Czułem się jednak spełniony. Pierwsze łyki lodowatej Coca-Coli, hausty rześkiego powietrza oraz orzeźwienie się wodą w łazience od razu przywróciły mi energię, na powrót jednak było już za późno – musieliśmy wybywać na pociąg. W drodze powrotnej (pokonaliśmy ją z pamięci), wrzuciliśmy do jednej z fontann drobne, by – jak mówi przesąd – kiedyś jeszcze tam wrócić. Kto wie, może na kolejny koncert Mansona?

Kiedy przeczytałem w pierwszej ”poważnej” relacji z festiwalu (nazwę strony dobrodusznie pominę milczeniem), że Manson zagrał 5 bisów, podłamałem się – oznaczałoby to bowiem, że ominęła nas połowa spektaklu! Uspokoiły mnie dopiero inne relacje, potwierdzające, że po ”Personal Jezus” zespół zagrał tylko dwa utwory. Żal mi, że nie dotrwałem do końca, ale zaznane wrażenia, szlachetność, którą okazała kompletnie nieznana mi dziewucha ustępując mi swoje miejsce, oraz zachowanie mojej własnej dziewczyny, przerastają ten smutek wielokrotnie. Warto było ominąć dwie piosenki, żeby doświadczyć na własnej skórze takiego dobra. Cóż, następnym razem wybierając się na koncert, zjem coś więcej, niż pół paczki chipsów i dwa batoniki.

Ale moja niedyspozycja nie była spowodowana tylko słabym śniadaniem. Nie oszczędzałem swoich sił również na koncertach innych zespołów. Nie porwały mnie nawet w połowie tak, jak koncert Mansona (poza Paradise Lost – zespół naprawdę dał ognia!), to fakt, ale nawet przez chwilę nie wychodziłem z założenia, że muszę oszczędzać siły na występ Headlinera. Oddałem całą swoją energię wszystkim tym, którzy obdarzyli mnie swoją muzyką oraz tłumowi – i drugi raz zrobiłbym to samo. Udany koncert poznaje się właśnie po tym, że szalało się na nim tak bardzo, że trzeba było wyjść przed jego zakończeniem, by nie wykitować.

Jak można było się tego spodziewać, masa ludzi nagrywała koncert telefonami komórkowymi (moja dziewczyna również). Jestem negatywnie nastawiony do tego typu zachowania – nie dość, że w ten sposób zasłania się widok innym, to jeszcze zamiast bawić się na całego, dba się o wykonanie pamiątki z czegoś, w czym w ten sposób przestaje się bezpośrednio uczestniczyć. Wykonanie kilku fotek czy nagranie kilku minut występu to coś, w czym nie widzę niczego złego (a nawet wręcz przeciwnie), ale spędzanie na tym 1/4 występu to zwyczajne przegięcie. Tym bardziej, że filmik wykonany smartfonem w żadnej mierze nie jest w stanie oddać emocji towarzyszących uczestnictwu w koncercie. Podkreślam: w żadnej.

Co jeszcze nie podobało mi się na festiwalu? Tylko dwumetrowy dryblas, który przez całe 7 godzin stał tuż przede mną, przy samej barierce, i zamiast bawić się, trwał w bezruchu jak słup soli, zasłaniając widoczność prawdziwym fanom. Jego obecność zapewne doprowadziłaby mnie do szewskiej pasji, gdyby nie to, że była surrealistyczna. Po prostu patrzyłem i nie mogłem uwierzyć w to, co widzę.

Na koniec chciałbym dać dobrą radę wszystkim tym, którzy zamierzają w przyszłości bywać na koncertach: kupujcie bilety na płytę. To tam (im bliżej sceny, tym lepiej) czuć prawdziwą energię i muzykę. Nie stawiajcie na wygodę, tylko na to, żeby wyszaleć się na całego, a to możliwe jest właśnie na płycie – w ścisku, w duchocie. Oglądanie trąby powietrznej to dobra zabawa, ale o ile lepiej jest rzucić się w jej wir!

Reklamy

8 komentarzy do “Metal Hammer Festival 2017

 1. ~Izabella

  Z obawy o to, że nic nie będę w stanie dostrzec (nie należę do grona osób wysokich) kupiłam bilet do czerwonego sektoru. Szybko pożałowalam! Nie jestem w stanie uwierzyć, że to już koniec, że już jest po koncercie – czekałam na niego przez taki szmat czasu, to było spełnienie jednego z moich marzeń. Teraz uparcie dzwonię do dziekanatu próbując dowiedzieć się, kiedy dokładnie mam w listopadzie zajęcia, bo mam poważne zamiary co do koncertu w Czechach. Oczywiście zbieram ekipę, ale jak trzeba będzie to i sama tam pojadę.

  P.S. Serdecznie pozdrawiam siedzących obok mnie ludzi. Przez cały koncert niemalże w bezruchu!

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Seeker

  Co za opis!!!!!!!! Naprawdę się wzruszyłam gestem tej obcej dziewczyny i Twojej ukochanej!!!! Niesamowity opis 😀 Pięknie to wszystko opisałeś i przez Twoje słowa naprawdę da się wyczuć emocje!
  Ja byłam ostatnio na koncercie Comy, gdzie było dość spokojnie, ale i tak się wyskakałam i wywreszczałam i ogłuchłam na jedno ucho 😛 Domyślam się, że Manson to taka Coma x10 😀

  Twój tekst jest tak napisany, że czytałam go jak swoje własne wspomnienie 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~Bluesowa dziewczyna

  Ciekawa relacja z koncertu. Dawno już żadnej nie czytałam. Marilyn Manson… Pamiętam ten czas, kiedy przesłuchałam niemal wszystkie jego piosenki, a parę tylko można by powiedzieć przypadło mi do gustu. Tak, przypadło, bo nie mogę tego nazwać lubieniem… Byłam wtedy bardzo młoda i choć nadal pozostaje, kiedy dziś, po przeczytaniu Twej relacji- postanowiłam przypomnieć sobie te parę jego utworów, których słowa wciąż znam na pamięć, pytałam siebie w myślach, co ja widziałam w tej muzyce. Dla mnie Manson jest człowiekiem tak wykreowanym, tak nienaturalnym i sztucznym, że aż zdaje się tym emanować. Cóż, poniekąd nawet go rozumiem, XXI wiek, owczy pęd i reklama… budowanie swojej marki. I o ile niektóre jego piosenki, ze względu na to, iż są muzycznie dobre (choć jak dla mnie niewybitne) zdają się bronić samego twórce, tak jego „wykreowana tożsamość” już nie… Nie twierdzę tak z powodu, iż uważam, że twórca powinien być zawsze naturalny, otóż nie… może być sobą, ale jeśli owa postać odnajduje w takim stylu bycie sobą, to nie jest to postać, którą będę darzyć sympatią. Robi koło siebie zbyt wielki”spektakl zła” i choć podbiła tym miliony serc, a mnie nie chodzi tu o samo zło, a bardziej o „spektakl”,który wydaje mi się być sztucznym, nie przekonuje mnie do siebie. I choć przyznaje się, iż nie śledziłam wszystkich poczynań tego człowieka ( bo i po prostu mnie nie zainteresował) nie czuję dla niego podziwu godnego twórcy. Nie piszę tychże słów z uwagi na to, iż wolę muzykę spokojną, czy melancholijną, wręcz przeciwnie, niekiedy mam ochotę posłuchać ostrzejszych brzmień, metalu itp. Jednak jest wiele zespołów, które posiadają jeszcze mocniejsze „uderzenie”.”Pooglądałeś” metalowców. W Katowicach jest tego dużo, to fakt.:D
  Do mnie akurat sam Manson nie przemawia, ale ważne, że Wam się podobało, cieszę się :)))

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. ~malykot

   Moim zdaniem typowa opinia oparta na medialnej sieczce. Wystarczyłoby, żebyś zamiast kierować się powierzchownymi artykułami, przeczytała choć jedną książkę na temat Mansona i jego zespołu ( tu polecam przede wszystkim „Trudna Droga Z Piekła” ). Twoje pojęcie sztuczności jest dla mnie zaskakujące, bowiem uważam, że Brian jest akurat jedną z najbardziej oryginalnych osób w show-biznesie i nie tylko. Wystarczy głębiej spojrzeć na teledyski, teksty piosenek i odczytać przekaz. Wbrew temu co sądzisz, Manson nie kreuje wokół siebie otoczki zła. Ale żeby to zrozumieć, trzeba, no właśnie, prześledzić poczynania człowieka, czego najwyraźniej Ci się nie chce. Tak, jestem jego fanką i denerwuje mnie tak płytkie i stereotypowe podejście, w dodatku nieoparte na szczegółowych i wiarygodnych źródłach ( gdyby było, to nie napisałabyś takich słów, chyba, że jesteś głupia ).

   Polubienie

   Odpowiedz
 4. ~Marteł (Książki w Piekle)

  O koncercie Mansona w Katowickim spodku dowiedziałam się, niestety, po fakcie. Może aż tak za nim nie szaleję, ale czuję pewien sentyment. Wyjazd bez przygód to nie wyjazd, w końcu musiało sie coś stać. Niedawno, a właściwie w piątek, uczestniczyłam na koncercie Depeche Mode, czekając dziewięć miesięcy na występ życia. Więc domyślam się jakie emocje były w spodku. Czuć subkultury w każdym z tych koncertów i żałuję, że nie mogłam usłyszeć na żywo coveru DM w ustach Mansona, bo to chyba jeden z nielicznych, które są dobre i godne podziwu. Życzę jeszcze więcej wspaniałych koncertów!
  // ksiazkiwpiekle.blogspot.com

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. Stanisław Górny

  Nie wiem czemu,ale metal nigdy mnie nie kręcił,choć kim jest Marilyn Manson wie chyba każdy… Dla mnie ta muzyka jest jednak,jakby to określić,hmmmm,za mocna? To jedyne dobre określenie jakie mi przychodzi do głowy…

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ~L.B.

  Na początku tygodnia chyba czytałam o jego występie. Cóż, nie moja muzyka i w sumie nie wiem, czy określać to muzyką, ale niech będzie. Znam osoby, słuchając metalu, no i ok, niech sobie słuchają. Ja słucham czegoś innego. Za to Katowice wspominam miło i żałuję tylko, że nie mogłam zobaczyć większej ich części i nie weszłam do środka Spodka, bo pod Spodkiem zdjęcia mam ;D. Byłam też w pubie lub barze Pod Spodkiem. Tam się dzieje wiele takich wydarzeń, a takie duże imprezy niosą ze sobą niesamowite emocje. Byłam dwa razy na takim prawdziwym koncercie i emocje są naprawdę inne, niż jak się słucha tej muzyki w radiu, czy na płycie. Człowiek daje się temu ponieść, choć w tłumie trudno do końca się dobrze bawić, bo jest ścisk.

  Polubienie

  Odpowiedz
 7. ~kloszard

  widziałam kilka razy owego pana ale słuchać, świadomie, nie zdarzyło mi się.Boje się tych rąk z zewnętrznymi palcami wskazującymi…bo nie wiem co wskazują.Bywałam w środku, bywałam na płycie ale teraz wolę moje prywatne koncerty, gdzie cegły wypadają ze ścian a ja jestem tylko i muzyka i myszy, wbrew hałasowi, spokojnie jedzące swój suchy chlebek.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s