Dziecko

Skarbek. Bobo. Maleństwo. Dziecko. – u większości ludzi słowa te – usłyszane, czy przeczytane – budzą czułość i rozrzewnienie. U mnie – najwyżej obojętność, a najczęściej – stres.

Nigdy dotychczas nie chciałem mieć dzieci, nie chcę ich mieć teraz, i jestem pewien, że nie zmieni się to do końca mojego życia. Nie tylko nie widzę się w roli ojca (może to skutek wychowywania się bez niego?), ale też najzwyczajniej w świecie nie lubię dzieci. Denerwuje mnie ich ryk, bezsensowna paplanina, nadmiar energii, wszędobylskość. Gdziekolwiek zjawia się mały dzieciak  – od razu jest gwarno, od razu jest bałagan, od razu coś jest rozlane, coś przewrócone, i tak dalej. Oczywiście, dzieciak kiedyś wydorośleje, obierze jakiś kierunek w swoim życiu, być może zostanie ”kimś”… Na myśl o tym nie czuję jednak żadnych emocji. Żadnych.

Ktoś powie, że gdyby wszyscy myśleli w ten sposób, nie byłoby ani mnie, ani inspirujących mnie i bliskich mi ludzi; sęk w tym, że nie widzę najmniejszej potrzeby, by w ten sposób rozumowali wszyscy. Ba, byłoby to myślenie katastrofalne – ale równie beznadziejne byłoby twierdzenie, że wszyscy, nawet Ci, którzy nie czują potrzeby posiadania dzieci (i instynktu rodzicielskiego), powinni je mieć.

Szczęśliwie moja dziewczyna również nie lubi dzieci, i także nie widzi siebie w roli matki. Jest jeszcze młoda, i sam wiem, że istnieje ryzyko, że z czasem zmieni zdanie; mimo wszystko, podczas niezliczonych rozmów z nią na ten temat, ustaliłem je na bardzo niewielkie – możliwie najmniejsze. Wierzę, że dane nam będzie przeżyć życie we dwoje szczęśliwie, bez poczucia pustki spowodowanej brakiem dziecka.

Ktoś powie, że to egoistyczne w stosunku do mojego potencjalnego potomka. Cóż, nie poczuwam się w jakikolwiek sposób wobec istoty, której nie ma, która najzwyczajniej w świecie nie istnieje – jak różowe słonie, jednorożce, czy elfy. Nie ma jej i nie jestem jej nic winien, a jakiekolwiek moje zachowanie nijak ma się do czegoś, co pozostaje abstrakcją, zaledwie skreśloną grubą, czarną krechą myślą. Gdybyśmy w międzyczasie wpadli z dziewczyną – usunęlibyśmy płód, legalnie czy nielegalnie. Są na to sposoby. Zrobilibyśmy to z zimną krwią, w trosce o własne szczęście. Dla mnie embrion jest w takim samym stopniu człowiekiem, w jakim stopniu jajko jest kurą, albo szyszka jest sosną, czyli w żadnym. Na szczęście żyjemy w czasach, które oferują sposób na zmniejszenie szansy na niechciane potomstwo do zera.

Zapewne prędzej czy później przeczyta ten esej ktoś, kto bardzo chce mieć dziecko, a z jakiegoś powodu nie może go mieć; możliwe też, że osoba taka poczuje palącą w palce potrzebę poinformowania mnie w komentarzu, jaki jestem niewdzięczny, bo niektórzy chcą mieć potomstwo, a są bezpłodni, podczas kiedy ja, najwyraźniej niegodny bycia ojcem, świadomie rezygnuje z tacierzyństwa. Otóż, drogi potencjalny czytelniku, bo do Ciebie adresuje te słowa – życzę Ci, żebyś został/a ojcem/matką, jeśli czujesz, że jest Ci to potrzebne do szczęścia i czujesz się na siłach ku rodzicielstwu, oraz by Twoje dziecko wyrosło na mądrego, zdrowego, oraz pięknego fizycznie człowieka. Ciebie proszę tylko o to, byś wrzucił na luz – nie wszystko, co jest dobre dla Ciebie, jest dobre również dla mnie i dla mojej dziewczyny.

Reklamy

4 komentarze do “Dziecko

 1. ~nyu

  Moim zdaniem egoistyczne jest coś zupełnie przeciwnego – posiadanie dzieci. Ludzie decydują się na to z beznadziejnych powodów, nie mając pojęcia o ogromie odpowiedzialności. Nie zdają sobie sprawy z tego, że skazując kogoś na życie, skazują go również na ból i troski. Tworzenie życia to nie zabawa, nie powinno być tylko skutkiem ubocznym uprawiania seksu, ani pustym przedłużaniem gatunku.
  Cieszę się, że spotkałeś osobę, z którą możesz dyskutować na tak intymne tematy.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~L.B.

  Wasza decyzja i nikomu nic do tego. Jedni chcą mieć dzieci, inni nie, a jeszcze inni się nad tym nie zastanawiają do momentu aż nie pojawi się ciąża albo aż nie poczują potrzeby posiadania dziecka. Niektórzy żałują, że je mają, a inni żałują, że ich nie mają. Ważne, jak dla mnie jest, aby nie unieszczęśliwiać dziecka, by mu nie szkodzić, jeśli już się pojawi. Trzeba być odpowiedzialnym i świadomie decydować.

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~malykot

  Dla mnie bycie rodzicem to zbyt duża odpowiedzialność, stres oraz strach. Wiem, że mój syn/córka żyjąc ze mną, ze względu na moje ataki paniki, irracjonalne lęki czy też huśtawkę nastrojów ( a w sumie przede wszystkim na moje dzieciństwo ), nie mogłoby zapewne wychodzić z domu, mieć znajomych, jeździć na wycieczki etc. Niektórzy ludzie od wczesnych lat są moim zdaniem z góry skazani na niezdolność do posiadania dziecka. Problem w tym, że ci nie zawsze są inteligentni i nie postępują rozsądnie, a potem w mediach słyszy się o dziewczynce zabitej przez ojca, chłopcu pobitym przez matkę itd.

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~Herne

  Też kiedyś nie lubiłam dzieci. W sumie chyba nadal za nimi nie przepadam, acz już nie w takiej skali, jak kiedyś. A jednak zdecydowaliśmy się z mężem na dziecko. Dlaczego, zapytasz? Może to dziwne, ale oboje czuliśmy, że chcemy je mieć. Że damy radę wziąć na bary odpowiedzialność. Będąc w ciąży martwiłam się, czy będę dość dobrą mamą, czy podołam. Swojej lekarce mówiłam, że w sumie nigdy nie przepadałam za dziećmi, a ona śmiejąc się odpowiadała, że wiele jej pacjentek tak miało przed pierwszą ciążą.

  I powiem Ci, że po urodzeniu syna, narodziłam się i ja na nowo. Pomijając oczywistą oczywistość, że kocham tą drobną istotkę, tę krew z mojej krwi. Zmieniłam się, ewoluowałam. Stałam się silniejsza, chyba bardziej odpowiedzialna.
  Nie chcę Cię tu bynajmniej odwodzić od Twego zdania, o nie! Szanuję Twoją decyzję, wszak jest Twoja. Nie wszyscy ludzie nadają się na rodziców, nie wszyscy powinni mieć dzieci. Jedyne co chcę powiedzieć to chyba to, że jednak czasami punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s