Czas Próby

Napisałem powieść. A nawet dwie. Krótkie, bo obie mają objętość 60 tysięcy słów (ponad 200 stron książkowych w tradycyjnym formacie każda), ale jednak. Jedna z nich wciąż pozostaje w formie pierwopisu, druga – po dwu etapowej korekcie – powędrowała już na skrzynki mailowe kilkunastu wydawnictw (a lada dzień trafi do wielu, wielu więcej). To wielka chwila w moim życiu. Czas próby.

Czekałem na ten moment, odkąd w wieku 11 lat po raz pierwszy chwyciłem za długopis, i napisałem pierwsze stronice dziecinnie głupiej opowiastki przygodowej. Od tamtej pory minęło – jak jeden dzień – ponad 17 lat. Przez ten czas zapisałem tysiące stron, tworząc podwaliny dzieł (poematu oraz powieści), w które – jak do raju – chciałem się żywcem przenieść. Byłem produktywny, ale nie spieszyłem się z nadaniem utworom ostatecznej formy – uważałem, że muszą być doskonałe.

W międzyczasie doszedłem jednak do wniosku, że napisanie ich zajmie mi całe życie. A z czegoś trzeba się utrzymywać, i to jeszcze w taki sposób, by mieć czas na rozwijanie swoich umiejętności pisarskich. Szczęśliwie, w tym samym okresie zapałałem miłością do literatury rozrywkowej – wcześniej tak mocno przeze mnie deprecjonowanej – i zacząłem tworzyć takową. Rezultatem moich wysiłków twórczych są – między innymi – właśnie wspomniane powieści.

Mam nieco ponad rok na tworzenie kolejnych utworów beletrystycznych – opowiadań, nowel oraz powieści – i rozsyłanie ich po wydawnictwach z nadzieją na wydanie książki. W sierpniu następnego roku zamieszkam ze swoją dziewczyną, i będę musiał podjąć się pracy zarobkowej, by nas utrzymać. Jeśli okaże się, że nie mogę zarobić na tworzeniu literatury – choćby niewielkich pieniędzy – będę musiał tego zaniechać. Nie będzie czasu, nie będzie sił. Z żalem, ale jednak, zrezygnuję z pasji na rzecz miłości, bo na świecie nie ma nic ważniejszego. Dobiegam trzydziestki, i etap tworzenia sztuki dla sztuki – co czyniłem z wielką przyjemnością – muszę niestety pozostawić za sobą. Na zawsze.

Ale mam jeszcze czas: jeszcze wolno mi marzyć, że pewnego dnia zadzwoni do mnie przedstawiciel któregoś z wydawnictw, i zaproponuje wydanie książki; że wydam ją, a potem następną i jeszcze następną. Że zaistnieję. Że będę mógł robić to, co kocham, i utrzymywać z tego siebie i swoją drugą połowę – choćbyśmy mieli żyć skromnie, licząc się z każdą złotówką. Mam jeszcze czas na wiarę w to, że jeśli jest na tym świecie coś, w czym jestem dobry, to jest to właśnie pisanie. Pomimo ogromnych braków w wykształceniu, pomimo sceptycyzmu moich (nielicznych, bardzo nielicznych) znajomych.

Tak. Nadszedł wielki czas – czas próby. Boję się porażki – jakżeby inaczej; to moje być albo nie być. Ale też boję się tego, co nastąpi, jeśli moja twórczość ukaże się drukiem – bo, jak powiedział mi kiedyś ktoś, kto o tworzeniu w słowie wie o wiele więcej ode mnie: za swoje pisanie, jakie by ono nie było, zawsze będę musiał się wstydzić. Ocena dzieła literackiego nie wynika bowiem tylko z jego poziomu, ale i z cudzych upodobań czytelniczych. Dziesięć osób, które przeczytają moją książkę, mogą mieć dziesięć różnych (nierzadko sprzecznych ze sobą) pomysłów na ulepszenie jej. I ja, jako autor, będę musiał umieć z tym żyć. Z tym, że dogodzić wszystkim nie sposób, że dzieło, które mogłoby uchodzić za doskonałe w odczuciu wszystkich – zaistnieć nie może. Nawet pojedynczy utwór o objętości tysiąca słów, choćby pracować nad nim całymi latami, nie spodoba się w równym stopniu każdemu. Gdybyż żyć z tym było tak łatwo, jak łatwo jest to zrozumieć!

Czy jeśli mi się nie powiedzie, zerwę z pisaniem całkowicie? Myślę, że to niemożliwe. Pisanie zawsze było dla mnie formą autoterapii – niezależnie od tego, czy pisałem o swoich trudnych emocjach, czy uciekałem przed nimi w świat fantazji – i jestem od niego uzależniony. Tworzenie pozwala mi na zachowanie higieny psychicznej, na dochodzenie ze sobą na bieżąco do ładu, na trzymanie się w pionie. Pozostanie ze mną – choć w przypadku przymusu pójścia do pracy będzie go mało – po kres moich dni, nawet gdybym miał chomikować swoje utwory w szufladzie bądź zamieszczać je wyłącznie na łamach bloga.

Ale dość już o tym. Potrzebuję pisać, a świat niech sam zdecyduje, czy potrzebuje to czytać; czy jest dla tego miejsce w bibliotekach, domowych czytelniach i na półkach sklepowych. Wśród książek moich idoli, i wśród książek ludzi, których uważam za beznadziejnych grafomanów – do których, kto wie, może sam należę.

Reklamy

16 komentarzy do “Czas Próby

 1. ~Angelika

  Gratuluję samozaparcia i wytrwałości 🙂 Jeśli powieść jest warta przeczytania – oby jakieś wydawnictwo to doceniło.
  Ja sobie ciągle powtarzam, że jeszcze mam czas, ale myśl o własnej książce nie chce wyjść z głowy. A historie takie, jak ta, motywują i sprawiają, że znika niechęć czy zmęczenie – chce się tylko pisać.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~Magda

  Myślę, że pracując w innej branży można znaleźć czas na realizacje swojej pasji. Dla wielu pisarzy, wydawanie książek jest pracą dodatkową bo nie oszukujmy się – marne są szanse aby debiutant zarobił na tyle dużo by móc zrezygnować z wszelkiej pracy zarobkowej.
  Piszesz, że masz 28 lat i dopiero teraz będziesz rozglądał się za pracą. To do tej pory z czego żyłes?

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~Secret Journey

  Napisanie książki (jakiejkolwiek grubości by nie była) wymaga ogromnego samozaparcia.Dla mnie już jesteś wielki. Samo wydanie książki wymaga odwagi – Ty musisz ją mieć, skoro już się na to zdecydowałes.
  Pisanie dla wielu z nas jest ucieczką, odprężeniem – można rzec – zastępuje poniekąd nałogi.
  Nic więc dziwnego, że tak wielu z nas sięga po pióro.
  Cóż , pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~L.B.

  Moje gratulacje! Ukończyłeś i warto to zatrzymać, choćby dla siebie. Można rozdać znajomym, bądź zamieszczać w częściach na blogu, jeżeli wydawnictwo się nie odezwie. I pamiętaj, że krytycy zawsze się znajda, ale ta krytyka nie musi być uzasadniona, bo ludzie bywają złośliwi i zazdrośni. Poczyniłeś kroki, by to się udało, by spełnić swe marzenia i to się najbardziej liczy. A teraz pozostaje czekanie, czy się uda, czy nie. Tylko i aż tyle. 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. Stanisław Górny

  Wiesz jak się ma pasję,kocha się to co robi i podchodzi do tego z sercem to praca zawsze wyda plon,tak jak w twoim przypadku. A ja ci życzę by twoja powieść przypadła ludziom do gustu. Sam kiedyś zastanawiałem się,czy nie wydać tomik z wierszami,mam ich już grubo ponad 20 zeszytów,ale odwagi brak… Trzymam kciuki żeby ci się udało i bardzo,bardzo dziękuję za mądre słowa u mnie na blogu. Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ~Beatrycze

  Ja mam problem z tym swoim pisaniem, bo opowiadania mam (takie dosyć sporawe, obiętości typowej książki a nie dwóch stron) ale nie bardzo wiem co z tym dalej robić. Swoją… nazwijmy to powieścią… zdobyłam pierwsze miejsce w szkole dla młodych pisarzy i w sumie nic z tym dalej nie robiłam. Troszkę się boje że mnie wyśmieją czy coś.

  Życzę powodzenia w wydaniu! Pasja najważniejsza, ja też nie przestałam pisać! Pozdrawiam!

  Polubienie

  Odpowiedz
 7. Stanisław Górny

  Swoją drogą trzeba strasznie dużo cierpliwości i samozaparcia żeby taką powieść napisać,ja czasem się irytuje jak przez dwa dni wiersza nie mogę skończyć… Cóż,trzymam kciuki żeby się spodobała. Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

  Odpowiedz
 8. ~malykot

  Najważniejsze to nie oczekiwać na starcie za dużo; zawsze powtarzam, że lepiej jest mieć miłą niespodziankę, niż być rozczarowanym z powodu niespełnionych, wygórowanych ambicji. Wielu wielkich pisarzy było odsyłanych z kwitkiem, szukali szansy od wydawnictwa do wydawnictwa, z uporem maniaka, aż w końcu się udało. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie mi dane sięgać po Twoją książkę w Empiku, osobiście wierzę w Ciebie mocno, zarówno jak i w Twoje zdolności, które prześwitują zresztą przez Twoje notki na blogu 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 9. Seeker

  Uważam, że Twoja próba jest świetna, odważna, romantyczna i naturalna- taka właśnie mieszanka 😀 Trzymam wszystkie możliwe kciuki i, jeśli to w ogóle możliwe, przesyłam pozytywne myśli i energię. Daj znać 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 10. Mal.

  Podziwiam Cię szczerze i gratuluję 😉
  I sądzę, że nawet jeśli nie udałoby się z tego utrzymywać to nadal mniej lub więcej będziesz to robić – nie da się od tak porzucić przeznaczenia i tego do czego się jest stworzonym 😉
  Pozdrawiam!

  Polubienie

  Odpowiedz
 11. ~Leseratte

  Trzymam kciuki! Domyślam się, jak trudne będzie oczekiwanie…
  Literatura rozrywkowa? Jest zdecydowanie najpopularniejszą i wydaje mi się, że jeśli już zarabiać to przede wszystkim na niej. Chociaż może wcale tak nie jest…
  Podziwiam ludzi, którzy piszą, wszystkich. Wiadomo, o wiele łatwiej jest krytykować i mówić co mi nie przypadło do gustu, ale naprawdę podziwiam każdego; jestem w stanie wymyślić różne historie, ale zapisać już ich nie potrafię. Ale też póki co nie mam takiej wewnętrznej potrzeby, żeby pisać.
  Powodzenia! 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 12. ~Herne

  Myślę, że poniekąd samo to, że napisałeś te powieści (w sensie – ukończyłeś je) to już jest pewien sukces. Trzymam kciuki za powodzenie, a z tego co czytam tu u Ciebie na blogu (a czytam, co prawda, dopiero od wczoraj) sama chętnie bym je przeczytała.

  A tak na marginesie – przecież równie dobrze Twoja Dziewczyna może w przyszłości utrzymywać Ciebie. Nigdy nic nie wiadomo 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s