Vladimir Nabokov – ”Czarodziej”

Vladimir Nabokov - ''Czarodziej''Na dekadę przed napisaniem ”Lolity” Nabokov stworzył nowelę pt. ”Czarodziej”, w której po raz pierwszy wziął na warsztat motyw pedofila ogarniętego obsesją na punkcie dwunastoletniej dziewczynki. Ponieważ jednak w momencie skończenia dzieła miał o nim negatywne mniemanie, nigdy nie upublicznił go, później zaś pamięć spłatała mu figla i był pewien, że dokonał jego zniszczenia. Nowelę odnalazła wiele lat później zupełnie przypadkowo jego żona, Vera, czym sprawiła autorowi niemałą radość; z perspektywy czasu uznał je za bardzo dobre i warte publikacji. Czy ktoś, kto ma już za sobą lekturę ”Lolity”, powinien pokusić się o sięgnięcie również po ”Czarodzieja”?

Nie da się ukryć, że zarówno ”Lolita”, jak i ”Czarodziej”, opierają się tym samym schemacie fabularnym: bohaterem jest czterdziestoletni samotnik niezdrowo zafascynowany dziewczętami w wieku pokwitania, który dla możliwości obcowania z dziewczynką wiąże się z jej matką. Podobnie też jak bohater ”Lolity”, tak i bezimienny bohater ”Czarodzieja” jest człowiekiem o wybujałej uczuciowości, i opiewa swą chuć w pięknych słowach, wznosząc to, co tak naprawdę stanowi profanum, do rangi sacrum. Chociaż narracja jest zaś prowadzona w trzeciej osobie (a nie pierwszej, jak w ”Lolicie”), odzwierciedla tylko stan umysłu bohatera i jego perspektywę. Ofiara zboczeńca jest jednak nieświadomym swej seksualności niewiniątkiem, a nie, jak tytułowa Lolita, wyrachowaną i rozwydrzoną, rozbuchaną seksualnie – że posłużę się określeniem Nabokova – nimfetką.

Rzeczywistość w interpretacji bohatera ”Czarodzieja” jest gęsta od marzeń i niepokojów niczym poranny sen. Postaci są pozbawione imion, niemal wyprane z opisów (wyjątek stanowi oczywiście sama dzierlatka), otoczenie jest zaledwie tłem dla eterycznej postaci dziewczynki – dopiero jej osoba nadaje mu jakiekolwiek znaczenie. Wydarzenia schodzą na dalszy plan – najważniejszy jest stan psychiczny głównego bohatera, jego uczucia i myśli w całości zdominowane przez patologiczny popęd seksualny. Chociaż nowela ma objętość zaledwie 60 stron, wręcz naszpikowana jest przy tym literackimi drobiazgami, błyskotkami, których dostrzeżenie rzuca nowe światło na przebieg zdarzeń i wymowę pewnych sytuacji. Niuanse te są jednym z najważniejszych czynników wskazujących na to, że ”Czarodzieja” uznać należy za osobny twór żyjący własnym (chociaż bliźniaczym), niezależnym od ”Lolity” życiem.

Największym jednak walorem ”Czarodzieja” jest język, którym został napisany – elegancki, poetycki, precyzyjny, zupełnie wyzuty z wulgarności i grubiańskości której można by oczekiwać po materii, jaką eksploruje. Uczucia pedofila względem jego ofiary przesycone są niepokojącą, zwodniczą poetyką, estetycznym rozmachem niemal niespotykanym nawet w najzdrowszych związkach i literaturze je opisującej. Nawet bardzo bystry i moralny czytelnik czytając ”Czarodzieja” może czasami mieć złudne poczucie, że uczucia pedofila są w jakiś sposób romantyczne, a on sam, bardziej niż jego ofiara, jest w dramacie postacią tragiczną.

Kończyłem czytać ”Lolitę” z silnym poczuciem, że wyczerpuje ona do sucha potencjał literacki pedofilskiego obłędu. Po lekturze niniejszej noweli muszę przyznać się do pomyłki. Ponieważ Nabokov pisząc ”Lolitę” nie korzystał bezpośrednio z nowelistycznego pierwowzoru powieści – nie zapożyczał z niego poszczególnych zdań, czy też nie dokonywał ich przeformułowań – ”Czarodziej” stanowi coś więcej niż tylko szkic literacki. Nie jest to wprawdzie dzieło uzupełniające ”Lolitę” (powieść ta stanowi w moim odczuciu doskonałą, zamkniętą całość), ale stanowi utwór bardzo wartościowy sam w sobie. Gdyby nie fakt, że autor opracował fabułę w sposób znacznie bardziej wyczerpujący w swej najsłynniejszej powieści, wystawiłbym ocenę o oczko wyższą.

Ocena: 8/10 (rewelacyjna).

***

Okładka: Wydawnictwo Muza S.A.

Reklamy

9 komentarzy do “Vladimir Nabokov – ”Czarodziej”

  1. Morfeusz Autor wpisu

   ”Śmiech w Ciemności” również się pojawi, pewnie jeszcze w maju – mam zamiar przeczytać i zrecenzować ciurkiem wszystko spod pióra Nabokova, co tylko ukazało się drukiem w Polsce, bo mam obecnie na tego pisarza niesamowitą ”fazę”:) Przeczytałem ostatnio ”Trzynastu Apostołów” Koontza – i podobało mi się. Recenzja będzie również:)

   Polubienie

   Odpowiedz
   1. ~kaka

    No to czekam z niecierpliwością. Polecam również „Pnin”. Ciekawostka: Pisał równolegle z „Lolitą”.
    Gorąco zachęcam do zapoznania się również z twórczością Kurta Vonneguta. Moja recenzja będzie krótka, dla mnie genialny 🙂

    Polubienie

   2. Morfeusz Autor wpisu

    Widzę, że znasz się na wytrawnej literaturze:) Prowadzisz blog? Czytałem rok temu ”Kocią Kołyskę” – rechotałem co kilka stron:) Od tej pory jestem Bokononistą;-D Co jeszcze polecasz tego autora?

    Polubienie

   3. ~kaka

    Spróbuję zachęcić wybranymi cytatami z jego książek:

    „Jesteśmy tym, kogo udajemy, i dlatego musimy bardzo uważać, kogo udajemy” (Matka Noc)

    „Boże, daj mi pogodę ducha, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę, odwagę, abym zmieniał to, co zmienić mogę, i mądrość, abym zawsze potrafił odróżnić jedno od drugiego”;
    i słynne: „Zdarza się” (Rzeźnia numer pięć czyli krucjata dziecięca czyli obowiązkowy taniec ze śmiercią)

    Jeżeli jesteś niekochany i zapomniany, bądź przynajmniej rozsądny” (Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater, czyli perły przed wieprze)

    „Życie jest zabawne, kiedy się tylko przestać nad nim zastanawiać” (Syreny z Tytana)

    „Jakie to krępujące być człowiekiem” (Hokus-Pokus)

    Polubienie

 1. ~malykot

  Moim zdaniem Nabokov operuje językiem, stylistyką tak pięknie, oplatając jednocześnie czytelnika, że gdyby napisał książkę, z której wynikałoby, iż zbrodnie takie jak gwałt czy morderstwo nie są niczym złym, to jak najbardziej zgodziłabym się z tą tezą. Z resztą podczas lektury „Lolity”, gdzie wyraźnie mamy do czynienia z pedofilią, do samego końca byłam silnie związana emocjonalnie z Humbertem Humbertem, nie widząc jego jakże istotnej winy. Pisarz ten posiadł niezwykłą umiejętność naprowadzenia osoby czytającej na określone emocje względem postaci, co bardzo cenię. Do „Czarodzieja” jeszcze się nie przymierzałam, ale mam nadzieję, że już wkrótce uda mi się dorwać książkę.
  Świetna recenzja, jak zwykle 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s