Stephen King – ”Historia Lisey”

Stephen King - ''Historia Lisey''W dwa lata po śmierci swego męża – wybitnego i uznanego pisarza – Lisey Landon zaczyna porządkować jego pracownię. Jednym z powodów, dla którego decyduje się na ten krok jest nagonka ze strony wydawców zainteresowanych publikacją nieznanych rękopisów mężczyzny, ale przede wszystkim chce domknąć pewien etap w swoim życiu i uporać się z trudnymi emocjami, którymi naznaczony był cały ich związek. Podróż w głąb siebie i w przeszłość zbiega się w czasie z pojawieniem psychopatycznego fana Landona, oraz dziwacznej katatonii najstarszej siostry Lisey, Amandy. To, co miało być tylko emocjonalną przeprawą, okazuje się sprawą życia i śmierci, które zawierają się w słowie Miłość.

Powieść jest jedną z najmniej zaludnionych w dorobku Kinga – stale obecna jest w niej tylko Lisey, oraz – wcale nie mniej – jej zmarły mąż, do którego powraca w swoich retrospekcjach. Obie te wiodące postaci posiadają bardzo specyficzną i intrygującą osobowość, i wywierają na siebie nawzajem fascynujący wpływ. Na trochę dalszy plan wysuwa się Amanda, jedna z trzech sióstr Lisey, która cierpi na problemy psychiczne; chociaż koleje jej losu nakreślone są dosyć pobieżnie, zgrabnie oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Reszta postaci – poza czarnym charakterem opowieści – ma właściwie znaczenie marginalne i nie wnosi zbyt wiele.

Mam mieszane uczucia co do Dooley’a, niezrównoważonego psychicznie sympatyka twórczości męża Lisey, który nęka ją w sprawie jego nieopublikowanych rękopisów. Jedyną naprawdę charakterystyczną cechą szaleńca są jego południowoamerykański akcent i typowe dla tego regionu naleciałości językowe. Postać posługująca się tego typu manierą językową (i również kierowana obłędem związanym z literaturą) wystąpiła już wcześniej w innej noweli Kinga (John Spluwa w ”Tajemnym Oknie, Tajemnym Ogrodzie”). Można śmiało powiedzieć, że Dooley jest kalką Spluwy, i to kalką mimo wszystko dość mizerną. Napięcie związane z jego knowaniami jest wprawdzie wyraźnie odczuwalne, jednak jest to postać pozbawiona większej głębi, a na dodatek wtórna.

Akcja powieści toczy się jakby na kilku płaszczyznach czasowych – czasami mamy do czynienia z tym, co robi główna bohaterka w teraźniejszości, a czasami z jej wspomnieniami chwil spędzonych z mężem, w trakcie których często on sam wspomina swoje dzieciństwo. Konstrukcja powieści jest momentami dość chaotyczna, i nieco męcząca, nawet jeśli czytają się ją w warunkach, w których można się skupić. Poszczególne podrozdziały przechodzą jeden w drugi z płynnością, która niepotrzebnie gmatwa je. Z pewnością można było uczynić te przeskoki wyrazistszymi – z pożytkiem dla klarowności samej historii oraz czytelnika.

Jednym z czynników, które wyróżniają ”Historię Lisey” na tle innych powieści Kinga, jest język jakim została napisana. King zawsze pisał w sposób bardzo elegancki i obrazowy, ale w tej powieści dotarł do szczytu swoich możliwości. Największe wrażenie robią poetyckie i obrazowe (choć czasami nieco cukierkowe) opisy przyrody i stanów wewnętrznych głównej bohaterki.

Wielką rolę w budowaniu intymnej atmosfery historii odgrywają również neologizmy, którymi posługiwało się między sobą małżeństwo. Słowa te stanowią swoiste relikty przeszłości, żywe skamieliny ich dawnego świata. Jest ich stosunkowo niewiele, ale niektóre z nich pojawiają się męczącym natężeniu, co wprawdzie wzmaga intymny nastrój, ale niweluje niepokojące napięcie (chociażby słówko ”smerdolony” ze wszystkimi jego odmianami – natykając się na nie niemal za każdym razem miałem uczucie, jakby ktoś usiłował połaskotać mnie, nawet jeśli umiejętnie, to jednak w nieodpowiednim momencie).

Nie brak w powieści również motywów paranormalnych. Te są świetnie przemyślane i rewelacyjnie wkomponowane w fabułę. Stale czuć napięcie związane z czyhającym gdzieś w innym wymiarze rzeczywistości stworzeniem z nieskończenie srokatym bokiem, baśniowość księżyca Boo’ya, ponure widmo tragedii, która dotknęła Scotta w dzieciństwie. Nie to wydaje mi się jednak gwoździem programu, a trudna miłość oraz jej wielorakie następstwa – skomplikowany związek Lisey z mężem doświadczonym traumą, oraz relacja jego samego z ojcem toczonym przez złowieszczą siłą nazywaną złamazią. Opracowanie tego tematu wyszło autorowi znakomicie.

Sam King twierdzi, że ”Historia Lisey” jest najlepszą książką, jaką napisał. Choć pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, to z pewnością jednak mogę uznać ją za jedną z najbardziej wyjątkowych w jego dorobku. Chociaż podczas lektury bywałem nieco zagubiony, z pewnością nie mogę powiedzieć, żebym chociaż przez chwilę się nudził. Wręcz nawet przeciwnie – i chętnie wracam myślami do Lisey, gabinetu Scotta, oraz na księżyc Boo’ya.

Ocena: 8/10 (rewelacyjna).

***

Okładka: Prószyński i S-ka

Reklamy

5 komentarzy do “Stephen King – ”Historia Lisey”

 1. ~linka

  Jestem wielką fanką twórczości Kinga, do tej pory przeczytałam ok 30 jego książek i i „Historia Lisey” jest dla mnie jedną z najsłabszych. Męczyłam się przeokrutnie czytając te książkę. Stawiam ją tylko odrobinę wyżej niż „Talizman”, czy „Komórkę”. Nie przekonały mnie ani postaci, ani masa neologizmów wymyślonych przez autora, która miała być sekretnym językiem małżeństwa, ani sama historia.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~Damian Uskor

  Takie coś mógłby napisać np. Dean Koontz, gdyby był w BARDZO dobrej formie, ale jak na Króla Prozy i Grozy to wyjątkowa słabizna, porównywalna do tego, co tworzył, gdy zmagał się z uzależnieniami. Nawet „Cujo” jest lepszy.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s