Las

Widok rozkołysanych wiatrem drzew, kiwających się nade mną jak rada starszych nad dziecięcą kołyską. Ptasi świergot, pełen zachwytu nad wolnością. Poduszka mchu, jak stworzona dla ukojenia głowy strapionego marszem wędrowca. Korzenie drzew fantasmagorycznie plączące się na ścieżkach. I ten zapach żywicy. Las. Jedno z miejsc w sam raz dla mnie.Las (1)Pierwszą wizytę w nim składam zazwyczaj w czerwcu, kiedy to rozpoczyna się dwumiesięczny sezon zbioru jagód na sprzedaż w piekarni. Wraz z wieloma innymi okolicznymi mieszkańcami spędzam wtedy długie godziny skubiąc do wiader fioletowe owoce. Najwygodniej robi się to klęcząc na kolanach, chociaż powoduje to ich ból, bo powierzchnia lasu upstrzona jest cała twardymi szyszkami oraz sękatymi gałązkami. Praca jest monotonna, ale lżejsza i bardziej dochodowa niż alternatywne metody sezonowego zarobkowania na wsi. W minionym roku zarobiłem w ten sposób 2 tysiące złotych w ciągu miesiąca. Największa moja dniówka wyniosła aż 170 złotych.

I tutaj jednak nie ma łatwo. Chcąc zarobić jak najwięcej, trzeba wstawać jak najwcześniej, żeby zająć sobie miejsce obfitujące w największe i najgęstsze jagody. Nierzadko rozpoczynałem robotę już o 5 rano. Jadąc na miejsce rowerem miałem szczęście być świadkiem niesamowitości takich jak opary mgły wściekle kłębiące się na ulicy, czy pomarańczowe, namacalne w mlecznej zawiesinie promienie słońca, prześwitujące przez listowie drzew. Problemem bywa również pogoda – upały oraz deszcze. Nie raz i nie dwa przemokłem do suchej nitki, mimo gęstych chmur decydując się pracować dłużej z nadzieją, że deszcz nie spadnie. Ulewa w lesie wygląda jednak na tyle niesamowicie, że rekompensuje swym pięknem zimno zlanych deszczówką ciuchów.Las (2)We wrześniu rozpoczyna się sezon grzybowy. Jako smakosz tych darów leśnego runa niemal każdego dnia sezonu wyruszam na kilkugodzinne ich poszukiwania. Zazwyczaj wstaję skoro świt, żeby ubiec innych zbieraczy, licznych w moich stronach. Wypady te jak nic innego niosą mi wytchnienie od trosk, zapomnienie o problemach, odprężenie. Z roku na rok coraz lepiej poznaję świat grzybów – poszerzam rozeznanie w ich gatunkach, odkrywam nowe miejsca gdzie rosną te wartościowe – dzięki czemu grzybobrania w kolejnych latach przynoszą mi coraz więcej satysfakcji. I zapasów na zimę – aromatycznego suszu oraz wybornych marynat.

Chociaż las zamieszkuje wiele dzikich zwierząt, w borach mojej okolicy znacznie łatwiej jest napotkać ich ślady, niż je same. Dotychczas miałem okazję ujrzeć wiewiórkę, zająca, sarnę, jeża (na polach widywałem również lisy, w pobliżu rzeki – bobry). Zawsze bardzo chciałem zobaczyć dzika, ale mimo wielu godzin spędzanych w lesie każdego roku dotychczas nie miałem tej przyjemności. Zdarzyło mi się natomiast trafić na zrytą przez nie ściółkę. Bardzo często natykam się też na wykopane w ziemi różnych rozmiarów nory. Tego rodzaju siedliska zamieszkują w Polsce m. in. borsuki, lisy, gronostaje, łasice, zające, i skunksy. Pewnego dnia zdarzyło mi się znaleźć trzy norki jeży – wszystkie w promieniu około 5 metrów. Jeden z jej mieszkańców – przekomicznie spasiony, bo zwierzęta te gromadzą zapasy tłuszczu na zimę – polegiwał sobie akurat u wejścia swego lokum. Kiedy odwiedziłem go następnym razem, i nieroztropnie wsadziłem dłoń do jego gniazda, prychnął na mnie. Wyłączając ten jeden przypadek, zawsze mijam siedliska zwierząt nie zakłócając spokoju ich mieszkańców. W lesie jestem przecież tylko gościem.Las (4)Nie wszyscy niestety rozumują w ten sposób. Każdy wielbiciel obcowania z naturą wie, że ludzie bezlitośnie zaśmiecają lasy wszelkiego rodzaju odpadami – począwszy od pozornie niewinnych opakowań bo batonach (będą rozkładać się aż cztery wieki!), przez szkło (potrzebuje do rozkładu przynajmniej czterech tysięcy lat!), na wielkogabarytowych plastykowych i gumowych odpadach samochodowych kończąc. Takie postępowanie rodzi poważne pytanie: Czy mamy prawo myśleć o sobie inaczej niż jako o błędzie natury, skoro doprowadzamy do jej zniszczenia? Warto rozważyć je, nim kolejny raz zdecydujemy się ugryźć dłoń, która nas karmi…Las (3)

Reklamy

5 komentarzy do “Las

 1. ~Lilith

  Och tak, książkę „Behawiorysta” mogę polecić Ci z czystym sumieniem. Ja bawiłam się przy niej znakomicie. Właśnie przy tej książce miałam to uczucie, że byłam w stanie tylko chłonąć i chłonąć. Nabokova czytałam tylko „Lolitę”, a „Annę Kareninę” dodałam już do mojej chciej listy.
  Do mnie zwierzaki przychodzą pod sam dom. Sarny, zające to codzienność. Lisy niestety dawno widziałam, przestały nas już odwiedzać, a dziki tylko i wyłącznie pod osłoną nocy.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~...

  Kocham las! Cisza, spokój, świeże powietrze i wszechobecna przyroda. Zbieranie grzybów to także moja wielka pasja. Nie wyobrażam sobie jesieni bez grzybobrania i przy okazji obserwacji jak przyroda zmienia się na przestrzeni roku. W lesie bywam także zimą i wczesną wiosną. Nie ma nic lepszego dla zmęczonego umysłu. Pozdrawiam! Zdjęcia mogłyby być troche większe…

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~och.wychowanie

  Bardzo przyjemnie czytało mi się ten tekst. Sprawił, że odżyły moje wspomnienia z dzieciństwa. Wyprawy z rodzicami na jagody, jeżyny, a nawet poziomki. Jesień oczywiście stała pod znakiem grzybów. Pamiętam, pierwsze w życiu zarobione pieniądze. Miałam może z 10 lat wracałam z rodzicami do domu z „jagód”, a tu nagle podchodzi do mnie kobieta i mówi, że chciałaby kupić.
  Miło było też zimą raczyć się aromatami zaprawionymi w słoiki. Dziś niestety coraz rzadziej znajdujemy czas na tego typu aktywność, ale spacerów po lesie nie odpuszczamy. Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. Mara

  Las jest dla mnie miejscem, w którym mogę się wyciszyć. Najlepiej relaksuję się w nim, podczas godzin porannych z moim czworonożnym przyjacielem. Wspaniała aura, powietrze, śpiew ptaków przerywających ciszę, delikatne promienie słońca przeszywające korony drzew… Coś niesamowitego. Taka wędrówka zdecydowanie poprawia mi humor i mogłabym tak spacerować i spacerować. Mogę nawet przyznać, że podczas spaceru, czuję się jak Alicja w Krainie Czarów. Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłam buczyny – fascynacja! I ta huśtawka zrobiona z liny. Spędziłam w tym lesie wiele godzin spacerując i huśtając się w ciszy. Mile to wspominam, nawet w obecnej chwili, chciałabym móc znów huśtać się w ciszy.
  Pozdrawiam,
  Mara

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. ~malykot

  Las jest niesamowitym, urokliwym miejscem, emanującym swą tajemniczością i wdziękiem. Swego czasu bardzo często wybierałam się na przechadzki wśród tysiąca drzew. Uwielbiam zmieszane ze sobą zapachy mchu oraz igieł sosny czy świerka, promienie słońca przenikające przez gałęzie, stukanie dzięciołów i wspinające się ukradkiem po korze wiewiórki 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s