Kontemplacja

Wybiła północ. Godzina duchów, jak zwykło się kiedyś mawiać żartobliwie u nas w domu. Chociaż teraz, kiedy siedzę sobie sam, tylko w towarzystwie muchy łażącej po monitorze komputera, czuję się trochę jak duch. Lubię ten stan. Mogę wtedy kontemplować szczęście.

Nie jestem już tym obłędnie zagubionym człowiekiem, szamoczącym się bezsilnie z życiem, ze sobą, i z ludźmi. Nie przepłakuję nocy w poduszkę, nie wałęsam się po odludziach modląc się w głos do Boga w którego nie wierzę, żeby zabrał mnie z tego świata. Nie chodzę ze sznurem nad rzekę usiłując zebrać odwagę do popełnienia samobójstwa. Moja dusza nie jest już samotna, a uczucia źle ulokowane. Nie oglądam się już za pięknymi dziewczynami z gardłem ściśniętym żalem, że żadna z nich nie chciałaby być z kimś takim jak ja, bo jestem w namiętnym związku z jedną z nich. W moim życiu nie ma już pustki – wypełniła je po brzegi miłość i pasja życia. Rozpędzona wskazówka zegara, która wcześniej ścigała mnie, ścinała z nóg, siała postrach w moim życiu, stała się moim wygodnym siedziskiem, a w połączeniu z cyferblatem wręcz karuzelą wrażeń. Umysł, niegdyś doszczętnie zaśmiecony i zatruty kompleksami mam czysty, bo ktoś podjął się mozolnego uprzątnięcia go. Z przeszłością pogodziłem się prawie całkowicie – nie rozgrzebuje ran, nie przeżywam czarnych wydarzeń. Sądzę, że wyblakły w świetle tego, co mnie spotyka odkąd trafiłem do szpitala psychiatrycznego. Nawet do tych dobrych reminiscencji, tak licznych i nacechowanych pieszczotliwą nostalgią, powracam rzadko, bo rozum i serce mam wciąż zajęte, zapracowane teraźniejszością. Nie muszę pracować na swoje utrzymanie – wstawać rano, marznąć, harować, wracać o zmierzchu zmęczony i bezsilny – bo mam zasiłek. Forsy posiadam niewiele, ale dostatecznie dużo, żeby żyć tak, jak chcę, i odkładać na konto tyle, żeby w ciągu dwóch następnych lat spełnić swoje marzenie o zamieszkaniu z dziewczyną, rozpocząć nowy etap życia. Nie lękam się przyszłości – umieram wręcz z ciekawości tego, co przyniesie. Życie, które próbowałem pojąć poprzez twórcze opisywanie go, a które w miarę jak to robiłem wydawało mi się coraz bardziej zagmatwane, objawiło mi się wreszcie w całej swojej fantastycznej prostocie.

Głód wywija harce w moim żołądku, ale jest to tylko figlowanie, niewinne baraszkowanie, dziecięce niemalże wygłupy, na które pozwalam mu, bo w każdej chwili mogę go zaspokoić na przykład kanapkami z leśnymi grzybami marynowanymi. Doskwiera mi przeziębienie, ale wyleczę je bez trudu, bo mogę wylegiwać się do woli w ciepłym łóżku, popijając gorącą herbatę z miodem i cytryną, oraz czytając przy tym wspaniałe książki, owe portale do świata wyobraźni. Nie mam większych bieżących problemów. Wyłączając lęk przed ewentualnymi niesprzyjającymi mi wypadkami losowymi, na które nie mogę mieć w żaden sposób wpływu, nie martwię się o nic, co dotyczy mnie bezpośrednio. Boję się za to o innych bliskich mi ludzi.

Pisząc o tym, czuję się trochę zuchwale, arogancko, może trochę tak, jak musi się czuć ktoś, kto dopiero co wszedł w posiadanie wielkiej fortuny, i obnosi się nią wszem i wobec przed światem, dotkniętym przecież również ubóstwem. Ale to nie tak, że chcę się chwalić, bądź wywoływać u innych – często tkwiących w fatalnym położeniu życiowym – uczucie zazdrości. Nie jestem pupilkiem życia – mnie również nie oszczędzało, chociaż muszę przyznać, że parę razy rzeczywiście mi się poszczęściło. Chciałbym dać swoim wywodem – kontemplacją szczęścia – świadectwo tego, że prawie nigdy nie jest na tyle źle, żeby nie mogło być dobrze.

Reklamy

1 komentarz do “Kontemplacja

  1. ~malykot

    I pomyśleć, że w chwilach skrajnego cierpienia człowiekowi nawet przez myśl by nie przeszło, że jego życie może zmienić się o 360 stopni, że rzeczywistość, w jakiej przyjdzie mu się obracać, może stać się niczym sen o wakacjach na tropikach.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s