Stephen King – ”Pod Kopułą”

Stephen King - ''Pod Kopułą''Chester’s Mill. Mieszczące się w Nowej Anglii niewielkie miasteczko, jakich wiele. Jego hermetyczna, na pozór sielankowa społeczność zajęta sprawami własnego mikroświata pewnego dnia zostaje odgrodzona od reszty globu niewidzialną barierą. Jej pojawienie się wywraca ich życie do góry nogami, dając wiceprzewodniczącemu rady miejskiej, Jamesowi Reenie, szansę realizacji egoistycznych celów. Dramatycznie pogarszającą się sytuację w mieście próbuje z rozkazu samego prezydenta uratować weteran wojenny Dale Barbara. W tym samym czasie Rząd usiłuje rozwikłać zagadkę kopuły i naruszyć jej strukturę na tyle, by oswobodzić uwięzionych.

Dla wielu osób (ale nie dla mnie) bolączką dłuższych powieści Kinga są obszerne partie tekstu o zabarwieniu obyczajowym, które wprawdzie wzmacniają poczucie realizmu książkowego świata, ale powodują przestój w akcji. Chociaż ”Pod Kopułą” stanowi bodajże trzecią najdłuższą książkę autora, jest jednak jednocześnie jedną z najbardziej dynamicznych. Wszystko zaczyna się od ogromnego wstrząsu, a potem ciągle coś się dzieje, zdarzenie goni zdarzenie, napięcie wzrasta nieustannie, a aura tajemnicy prowokuje coraz to barwniejsze domysły.

Powieść zaludnia cała masa postaci o niezwykle drobiazgowo naszkicowanych portretach psychologicznych. King w perfekcyjny sposób wyeksponował ich człowieczeństwo, niedoskonałości, czynniki warunkujące ich motywacje. Czytając ma się nieodparte wrażenie, że śledzi się losy osób, które już kiedyś gdzieś poznało się w rzeczywistości, co jest jednym z największych atutów ”Pod Kopułą”. Zimnokrwisty i wpływowy drań James Reenie, jego psychopatyczny syn Junior, pogrążony w narkotycznym błogostanie Phil Bushey, bezwolny Andy Sanders, cyniczna i nieustępliwa dziennikarka Julia Shumway, dzielny, ale borykający się ze swymi demonami Dale Barbara – to tylko kilka z charyzmatycznych postaci, których w powieści występuje cała plejada.

Warto zaznaczyć, że książka nie jest typowym, gęstym od zdarzeń paranormalnych horrorem. Owszem, nad miasteczkiem nieustannie ciąży widmo niewytłumaczalnego, izolując je od reszty świata, niektóre dzieci doświadczają pewnego rodzaju drobnego fenomenu parapsychologicznego, ale główne skrzypce gra natura ludzka (indywidualna, oraz mentalność zbiorowa) ze wszystkimi swoimi blaskami i cieniami. Dlatego też wielbiciele klasycznego horroru mogą być rozczarowani. ”Pod Kopułą” to przede wszystkim powieść psychologiczna, ukazująca zachowania ludzi (zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i w postaci zbiorowości) w sytuacji podbramkowej.

Każdy wielbiciel prozy Kinga wie, że pisarz ten ma dziwaczną tendencję do psucia zakończeń nawet najwspanialszych historii. Finał ”Pod Kopułą” wzbudził masę negatywnych emocji wśród czytelników. Pojawiły się przede wszystkim zarzuty, jakoby autor spośród kilku barwnych i jednakowo możliwych wytłumaczeń pochodzenia kopuły wybrał najbardziej groteskowy. W moim odczuciu solucja – z uwagi na kluczowy w niej wątek psychologiczny – jest niezwykle elegancka, a przy tym rozpala wyobraźnię.

Nie znajduję żadnych istotnych mankamentów w tej monumentalnej powieści, ale mam nieodparte wrażenie, że czegoś jednak zabrakło. Możliwe, że słynnej, Kingowskiej małomiasteczkowej sielankowości, rysu historycznego nadającego miejscu większej głębi… Warto dodać, że pierwopis powieści liczył aż 1500 stron, które zostały okrojone przez Kinga do 900, i to zapewne wyeliminowało tak lubiane przeze mnie obyczajowe fragmenty. Jeśli jednak wolicie nieustanną akcję, i macie chęć na brawurowy skok w sam środek wiru wydarzeń, nie znajdziecie lepszej pozycji. Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga – serial nakręcony na podstawie tej książki jest kiepski, i nijak nie przystaje swym poziomem do literackiego pierwowzoru. Nie pozwólcie, żeby zniechęcił Was do jego przeczytania. Udanego pobytu w Chester’s Mill!

Ocena: 9/10 (wybitna).

***

Okładka: Prószyński i S-ka.

Reklamy

4 komentarze do “Stephen King – ”Pod Kopułą”

 1. ~L.B.

  Tę książkę przeczytałabym. 😉 Dobry wątek psychologiczny to jest to, co lubię. Ludzie zamknięci pod kopułą, która nie wiadomo, skąd się wzięła i czy tak naprawdę jest ich wrogiem ,czy ma ich chronić.
  Widziałam serial i naprawdę mnie wciągnął. Także świetnie, że jeszcze mogę przeczytać Twoją recenzję.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~Herne

  Ha. Wprawdzie psycholog ze mnie żaden kształcony, ale człek w wątkach psychologicznych i barwnie nakreślonych postaciach się lubujący. A tu jednak właśnie pod względem realizmu psychologicznego ta książka jakoś do mnie nie przemówiła. Postacie zdały mi się raczej płaskie i sztampowe, historia mało wciągająca. Całość czytałam siłą rozpędu, ciekawa wyjaśnienia zagadki kopuły. Kinga wcześniej nic innego nie czytałam, szerokim łukiem omijam bowiem wszelkiego kolorytu horrory, a tą pozycją bynajmniej nie zaskarbił sobie we mnie wiernego czytelnika.
  Poza Tobą znam jeszcze kilka osób bardzo sobie „Pod kopułą” chwalących, więc może to ja po prostu mam jakieś skrzywione wymagania 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. Paweł Dwornicki

  „Pod Kopułą” to całkiem zgrabna próba napisania studium psychologicznego, testowanie wytrzymałości ludzkiej psychiki w obliczu ekstremalnej sytuacji. To Kingowi nawet wyszło, ale zakończenie, jak dla mnie, rozczarowujące jak diabli, obrzydliwe deus ex machina. Chyba nie byłbym w stanie z czystym sumieniem nikomu polecić tej książki. Nie jestem fanem nowszej twórczości Kinga, jego nowsze powieści jakoś nie utrafiały w mój gust, najmilej wspominam te z lat 80′ i 90′.

  http://sfera-dysona.blogspot.com/

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s