Leonard Cohen – ”You Want It Darker” [2016]

Leonard Cohen - ''You Want It Darker'' [2016]Od około dekady na każdy nowo wydany album Cohena – z uwagi na podeszły wiek artysty – ze smutkiem spoglądam jak na potencjalnie ostatni. Za każdym też razem, kiedy ukaże się kolejny z nich, nie zdążywszy nawet dobrze ochłonąć po odsłuchu, zastanawiam się nad tym, czy stary mistrz da radę zaszczycić swoich słuchaczy jeszcze choćby jednym longplayem. Szczęśliwie 21 października wyszedł jego nowy długogrający materiał o prowokująco brzmiącym tytule ”You Want It Darker”.

Na płycie usłyszymy zestaw instrumentów muzycznych standardowy dla Cohena, a więc: syntezatory (głównie posępne albo zadumane, czasami nacechowane nieśmiałą podniosłością, rzadko kiedy kiczowate), gitarę (głównie sielską, czasami bardziej zdecydowaną), pianino, kryjącą się gdzieś za nimi nieśmiało perkusję, czułe, a czasami i ckliwe smyczki. Muzyka, dzięki temu, że zawiera ciekawe melodie, i reprezentuje rozmaite nastroje (od smętności, przez radość, nostalgię, aż po niepokój) jest hipnotycznie przyjemna. Gdybym miał określić warstwę dźwiękową albumu dwoma przymiotnikami, byłyby to: klimatyczny, i stonowany. Najważniejszą rolę w piosenkach gra jednak sam basowy, chropowaty głos Cohena, i melodeklamowane przez niego teksty. Muzyka sprawia raczej wrażenie skomponowanej tak, by stanowić dla niego zaledwie tło – bardzo atrakcyjne, ale jednak tło.

Chociaż tempo utworów jest zazwyczaj powolne, Kilka z nich wprowadza trochę zwyczajnie fajnej rytmiki i energii, żeby wymienić wzbogacony damskimi chórkami i nabuzowany gitarą ”On The Level”, czy podrasowany śmiałymi skrzypcami ”Steer Your Way”. Utwory utrzymane w naprawdę mrocznej stylistyce są zaś tylko dwa – to tytułowy ”You Want It Darker” oraz ”It Seemed The Better Way”. Tonacje taką zyskały przede wszystkim dzięki męskim chórom, oraz ponurej i minimalistycznej oprawie muzycznej. Wielką rolę w budowaniu niepokojącego klimatu odegrał naturalnie również głos artysty, brzmiący w nich tak surowo, jakby stworzony był do obwieszczania Hiobowych wieści i relacjonowania Dantejskich scen. Brzmieniowe podobieństwo tych piosenek jest jednak niemal bliźniacze, co trochę razi.

Tematyka i głębia tekstów Barda nie zaskoczy, ale i nie zawiedzie jego starych wielbicieli. Otrzymają dokładnie to, czego oczekiwali – religijną poetykę, natchnione reminiscencjami i sentymentem miłosne wyznania, słodko-kwaśne refleksje. Z liryki przeziera pogodzenie z losem, życiem, światem i samym sobą (czasami pogodzenie pełne goryczy, rezygnacji i zmęczenia).

Jednym z największych atutów piosenek Cohena jest to, że ich rola w życiu odbiorcy nie ogranicza się do umilenia mu czasu w czasie samego ich trwania. To zaledwie pierwsza część ”zabawy”. Drugi etap przygody z tą muzyką zaczyna się dla słuchacza, kiedy ona sama milknie, on zaś zostaje sam na sam ze swoimi myślami i jej wspomnieniem. Zaczyna nucić melodie, pozwala się im ponosić w swoich poczynaniach, analizuje teksty przyswajając sobie z nich to, dla czego znajdzie praktyczne zastosowanie w swoim życiu codziennym. Wiele muzyki jest w stanie dostarczyć świetnej rozrywki, ale mało która daje przy tym tyle do myślenia, co ta autorstwa Cohena.

Najnowszy album Barda mimo wszystko jest bardzo przystępny. Może nie dla przeciętnego odbiorcy, nie nawykłego do głębokich tekstów bardziej recytowanych w rytm muzyki, niż śpiewanych, ale fani Cohena niemal na pewno nie będą omijali żadnego utworu podczas odsłuchu całości albumu. ”You Want It Darker” to muzyczny, potencjalny testament człowieka, który przeżył już niemal wszystko, co było do przeżycia, i prawie gotów jest na przejście do wieczności.

Ocena: 7/10 (bardzo dobry).

***

Okładka Sony Music Poland.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s