”Osobliwy Dom Pani Peregrine” [2016]

Jake, bystry i zarazem wycofany z otoczenia chłopak, jest świadkiem tajemniczej śmierci swojego ukochanego dziadka. Kilka następnych tygodni uczęszcza na wizyty u psychologa, mającego pomóc mu uporać się z traumą po tym zdarzeniu oraz oddzielić rzeczywistość od fikcji, z czym zaczął mieć problem. Na łożu śmierci staruszek natchnął młodzieńca do odwiedzenia miejsca, o którym opowiadał mu w dzieciństwie – tytułowego domu zamieszkiwanego przez niezwykle osobliwe istoty, w które wiarę zabiło w nim dorosłe życie. Rodzice początkowo są sceptycznie nastawieni do pomysłu nastolatka, ale psycholog skłania ich do jego realizacji, upatrując w tym szansę uporania się z jego problemami. Tak rozpoczyna się przygoda jego życia.''Osobliwy Dom Pani Peregrine'' [2016] (1)Historia wciąga z miejsca. Jest tajemnicza, rozpala pokłady dziecięcej wyobraźni tkwiące również w umysłach większości dorosłych, a identyfikacja z jej głównym bohaterem przychodzi łatwo. Postaci – zarówno te zwyczajnie ludzkie, jak i te obdarzone niezwykłymi zdolnościami – są bardzo charakterystyczne, a te kluczowe dla fabuły posiadają całkiem przyzwoitą głębię psychologiczną. Gra aktorska jest przy tym bardzo dobra – uwagę zwraca przede wszystkim Eva Green w roli Pani Peregrine oraz Ella Purnell wcielająca się w postać Emmy Bloom – dziewczęcia lżejszego od powietrza.  Wszystko to sprawia, że emocje – od radości, przez wzruszenie, aż po smutek i odrobinę gniewu – towarzyszą widzowi właściwie przez cały czas trwania seansu.

Akcja rozwija się szybko, ale jednocześnie ma się komfortowe poczucie, że jest to jej właściwe, naturalne tempo. Tak mocno wpisane w historię nagłe zwroty akcji oraz fabularne zakręcenie zdecydowanie wychodzą jej na dobre, ale w ostatnich trzydziestu minutach seansu osiągają nieznośne natężenie, zamiast zamierzonego zdumienia powodując u widza zmęczenie i skonfundowanie. Nie można też nie dodać, że kilka wątków potraktowano po macoszemu, nie rozwijając ich należycie. Jeden z nich jest bardzo ważny dla fabuły i wiąże się z samym zakończeniem historii. Niedociągnięcia te wypadają dość osobliwie na tle reszty tego bardzo dopracowanego filmu, a przy tym są na tyle znaczące, że rzutują na jego ocenę końcową.''Osobliwy Dom Pani Peregrine'' [2016] (2)Film jest przy tym nader miłą ucztą dla oka. Zachwycają malownicze, sielskie i surowe zarazem scenerie, domowe wnętrza w których światło i mrok snują leniwie swój romans. Efekty specjalne są bardzo liczne, a przy tym wprost olśniewające pod względem jakości wykonania i perfekcyjnie wkomponowują się we wszystkie te widoki. Muzyka zaś uzupełnia zgrabnie nastrój emanujący z poszczególnych scen. Pomimo wszystkich komputerowych fajerwerków, dzięki kilku refleksjom, jakie fabuła przemyca do umysłu widza, film nie stanowi jednak kolejnej, Hollyłódzkiej wydmuszki.

Fani Burtonowskiej stylistyki – w szczególności widzowie dorośli – mogą być jednak trochę zawiedzeni. Zetkniemy się wprawdzie z baśniowymi dziwami, z groteskowymi potworami, będziemy świadkami pełnej magii walki dobra ze złem, uśmiechniemy się nie raz i nie dwa pocieszeni czarnym dowcipem, ale makabry ze sczerniałym skrzepem krwi pod pazurem jest tutaj zdecydowanie zbyt mało. ”Osobliwemu Domowi Pani Perregrine” na szczęście wciąż daleko jest jednak do przeciętnego filmu przygodowego, fantastycznego, czy wreszcie familijnego. Bardzo daleko!''Osobliwy Dom Pani Peregrine'' [2016] (3)Podsumowując: gdyby zniwelować zagmatwanie fabularne do niezbędnego minimum, zwiększyć ilość horrorowych elementów, oraz sprawniej rozwinąć kilka istotnych wątków, otrzymalibyśmy film rewelacyjny, a tak – tylko bardzo dobry. Uniwersalny – zdolny bez trudu zachwycić zarówno widza młodszego, jak i starszego – ale jednak o nieco zaprzepaszczonym potencjale. Warto go obejrzeć – dla czystej rozrywki, dla emocji. Zabierzcie do kina Wasze dzieci i/lub drugie połowy – będziecie się świetnie bawić!

Ocena: 7/10 (bardzo dobry).

***

Obrazki stanowią darmowe materiały prasowe ze strony FOX.

Reklamy

5 komentarzy do “”Osobliwy Dom Pani Peregrine” [2016]

 1. ~Bartek

  Hej bardzo ciekawie pisany blog, widac, ze robisz to z pasja. A post bardzo fajnie sie czyta. Jesli zamierzasz kiedys przejsc na profesjonalne blogowanie i potrzebowal bys adres pod firme to zapraszam do nas. Wirtualny adres katowice to miejsce gdzie mozesz prowadzic wlasna dzialalnosc pod naszym adresem. Obczaj i jak sie spodoba dolacz do nas:

  Wirtualny Adres Katowice

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~L.B.

  U Tima Bartona postaci mają świetne kostiumy, gra aktorska też jest na dosyć dużym poziomie, a jednak ten wykreowany przez niego świat mnie nie przekonuje. Tyle razy słyszałam o ,,Osobliwym domu…” i jakoś nie przeczytałam, ani nie obejrzałam. I choć to wszystko zachęca, to jakoś nie wiem, czy jestem w stanie się przełamać i zobaczyć jakiś film Bartona, już nie mówię, że akurat ten, o którym piszesz, ale jakikolwiek w jego reżyserii.

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~malykot

  Mi osobiście w wyżej opisanym filmie kompletnie nie podobało się przejście z tajemniczej, magicznej, zaklętej w czasie rzeczywistości do świata współczesnego, w którym żyje główny bohater. Dalsze oglądanie od owego momentu, było jak brutalne wybudzenie się ze snu i ucieczka po omacku, z zaspanymi oczami.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s