Urodziny Bloga

Kiedy rok temu zakładałem to miejsce, nastawiony byłem głównie na to, że prowadzenie go zaowocuje konwersacją z ludźmi o otwartych umysłach, że poznam ciekawe osoby, oraz że uzyskam informacje zwrotną na temat poziomu mojej pisaniny. Szczęśliwie, udało mi się uzyskać to, i znacznie więcej.

Blog powstał we wrześniu lub październiku, i miał być początkowo typowym dziennikiem, w którym opisywałbym wrażenia z każdego minionego dnia, zamiast robić to w papierowym zeszycie. W listopadzie usunąłem wszystkie wpisy utrzymane w tej formie, decydując się na zamieszczanie w nim esejów, recenzji, miniatur, listów, oraz wszelkiego rodzaju innych form literackich innych niż diariusz i nie wchodzących w skład mojego opus magnum. Uważam, że był to strzał w dziesiątkę, gdyż prowadzenie tego miejsca skłoniło mnie do napisania wielu tekstów (głównie esejów), które w przeciwnym razie z pewnością by nie powstały, a których napisanie wniosło w moje życie wiele dobrego (i nie mam tutaj na myśli tylko pozytywnych komentarzy).

Z perspektywy czasu jestem oczywiście świadom tego, że niektóre z nich są słabe. Nazywając je słabymi, mam tutaj na myśli to, że nie wyraziłem w nich dostatecznie precyzyjnie swoich poglądów, bądź też nie uczyniłem tego z żarliwością mogącą rozpalić w czytelniku iskrę refleksji nad omawianym w nich zagadnieniem. Co więcej, przyznaję bez bicia, że kilka z nich może zwyczajnie nudzić lub nawet żenować. Cóż, wciąż uczę się mówić to, co mam do powiedzenia, w sposób klarowny, przyswajalny dla potencjalnego czytelnika. Nie mam tutaj na myśli pisania pod publikę, tylko sztukę twórczego pozostawania sobą i wyrażania siebie w sposób zrozumiały dla innych.

Przyznam jednak również, że niektóre eseje uważam za na tyle dobre, że brak ich promocji ze strony Onetu wzbudza we mnie zdziwienie – w dodatku pełne niesmaku, biorąc pod uwagę to, jaki grafomański chłam redakcja czasami wspiera. ”Zima Dorosłego Człowieka”, ”Natura Szczęścia”, ”Na Grzyby” to przykłady tekstów, w które włożyłem wiele pracy i pasji, i nawet teraz, po dłuższym czasie od napisania ich, jestem pewien ich wartości. To nie tak, że wywyższam się w tym momencie ponad innych blogerów, że deprecjonuje owoce ich pracy twórczej. Sęk w tym, że podczas gdy ktoś nieznany w blogosferze publikuje naprawdę dobry esej (nawet nie wiecie, ile razy czytałem takie!), redakcja zamiast wesprzeć go, wyróżnia byle szmirę sław klawiatury. W rezultacie dochodzi do tego, że pojedynczy, pozbawiony wartości wpis ”Fejma” w tydzień zdobywa ilość odsłon, jakiej cały blog – wartościowy ale pozbawiony promocji – nie jest w stanie osiągnąć przez kilka, a nawet kilkanaście lat!

Podsumowując w liczbach: 73 wpisy, 1 wpis promowany przez Onet, 367 komentarzy, i prawie 47 tysięcy wejść to całkiem przyzwoity wynik jak na rok blogowania. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, o czym pisałem na początku niniejszego tekstu; liczby zaś wspaniale to uzupełniają. Dziękuję za zainteresowanie wszystkim tym, którzy zaglądają tutaj choćby od czasu do czasu, oraz tym, którzy wyrażają swoje zdanie. Ilość tekstu, jaki składa się na wszystkie komentarze, które raczyliście pozostawić, mówi sama za siebie: współtworzycie to miejsce, i robicie to w naprawdę świetny sposób. Dziękuję również śmiałkom, którzy odezwali się do mnie drogą mailową (tak, tak – było kilku takich) i przekonali o tym, że nie gryzę;)

Wpadajcie więc na Podwieczorek u Morfeusza, jeśli wasze umysły będą głodne cudzych wrażeń, refleksji. Znajdziecie tutaj literackie odpowiedniki fast foodów, łakoci, dań wykwintnych, klasycznych, orientalnych, i wiele, wiele innego rodzaju pożywki dla ducha. Ja ze swojej strony obiecuję używać przy ich przyrządzaniu tylko starannie wyselekcjonowanych składników. Smacznego!

Reklamy

3 komentarze do “Urodziny Bloga

 1. ~L.B.

  Podwieczorki z Morfeuszem są bardzo fajne. Nie gryziesz. 😉
  Gratuluję. 😉
  Cóż, napisałeś, że ciągle się uczysz wyrażać siebie w sposób zrozumiały dla innych. Powiem, że chyba dobrze Ci to idzie. 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. 19103

  Gratuluję, Morfeuszu.

  Ja akurat w ogóle nie orientuję się, co tam redakcja Onetu promuje, w ogóle się tym nie interesuję, bo chyba nawet nie chciałabym, żeby którykolwiek mój wpis był promowany, pomijając już znaczący fakt, że żaden mój wpis nie nadaje się do jakiejkolwiek promocji. Mój blog jest prosty, nudny, głupi, be, fe i w ogóle beznadziejny i akurat mi nie zależy na jakiejś popularności, hehe :-).

  Ale cóż Ci mogę powiedzieć, Morfeuszu… Redakcja też nie jest w stanie przeczytać wszystkich wpisów na wszystkich blogach, a coś promować muszą… Więc coś tam biorą… A może czasem jest tak, że komuś zwyczajnie nie chce się czytać wpisów i biorą cokolwiek, coś pierwsze z brzegu i promują… A potem cóż, wychodzi na jaw, że był to tekst niewarty promocji… Czyli coś podobnego do moich wpisów… Hahahaha. 🙂 :-).

  Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s