Stephen King – ”Sklepik z Marzeniami”

Stephen King - ''Sklepik z Marzeniami''Do niewielkiego miasteczka Castle Rock – miasteczka z rodzaju tych, gdzie wszyscy znają wszystkich chociażby ze słyszenia – przyjeżdża podstarzały handlarz Leland Gaunt. Mężczyzna otwiera ”Sklepik z Marzeniami” – miejsce, gdzie zgodnie z zamysłem każdy z klientów nabyć może coś, czego zawsze mniej lub bardziej świadomie potrzebował do szczęścia. Cena każdego przedmiotu zależna jest od możliwości materialnych kupującego i zawsze okazuje się dlań przystępna, ale nabywając towar zobowiązuje się on również do wyświadczenia sprzedawcy pozornie drobnej przysługi – spłatania złośliwego figla któremuś ze współmieszkańców. Żaden z nich nie podejrzewa nawet, że jest jednym z wielu pionków w morderczej grze Gaunta, i jego czyn spowoduje lawinę tragicznych wydarzeń. Jedyną nadzieją miasteczka jest szeryf Alan Pangborn, borykający się z traumą utraty żony i syna w tajemniczym wypadku samochodowym.

”Sklepik z Marzeniami” jest powieścią rozbudowaną, wielowątkową. Przeplatają się w niej losy całej masy postaci o zróżnicowanych troskach, profesjach, poglądach, charakterach. Każda z nich ma rewelacyjnie zarysowany portret psychologiczny oraz barwnie ukazaną przeszłość. Wszystkie je łączą jednak dwie rzeczy: czuły punkt, w który wystarczy uderzyć, żeby zrujnować ich człowieczeństwo i zniszczyć życie, oraz zintensyfikowana wpływem sprzedawcy chęć posiadania konkretnego przedmiotu, czasami stanowiącego łącznik pomiędzy nimi, a normalnie niedostępnym im światem nadprzyrodzonym. Pasjonujące jest przypatrywanie się ich dramatom, śledzenie zmian które w nich zachodzą, wreszcie konfrontacji zachodzących między tymi, których Gauntowi udało się skłócić. W tle zaś nieustannie rozbrzmiewa cichy szept tajemnicy, podsycając napięcie do granic możliwości. Jest jeszcze coś – rytm życia miasteczka Castle Rock, gdzie toczy się akcja książki, tętni żywo, stanowiąc wspaniałe tło dla wydarzeń. Jako że stanowi ono miejsce akcji kilku powieści Kinga, fani jego twórczości z pewnością poczują się jak w domu, znajdując w niej wiele rozkosznych nawiązań chociażby do ”Cujo” czy ”Ciała”.

Największym atutem ”Sklepiku z Marzeniami” jest siła napędowa akcji, uosobiona pod postacią sprzedawcy Lelanda Gaunta, będącego zarazem głównym czarnym charakterem. Jest to postać wykreowana wirtuozersko, wprost tchnąca życiem z martwych przecież kart książki. Gaunt to człowiek charyzmatyczny, zjednujący sobie ludzi z dziecinną łatwością za sprawą hipnotyzującej wręcz serdeczności oraz nadnaturalnej znajomości ich najmroczniejszych sekretów. Czytelnik, spragniony akcji, ale wiedziony instynktem moralnym, w głębi serca nie zgadza się z jego cichymi knowaniami i manipulacjami, ale mimowolnie odczuwa respekt wobec jego siły oddziaływania. Gdybym miał stworzyć listę swoich ulubionych, książkowych czarnych charakterów, Leland Gaunt zająłby na niej z pewnością pierwsze miejsce.

King, co dla niego tak typowe, nie wieńczy historii ani na poszczególnych jej etapach, ani na jej końcu żadnym wyrecytowanym wprost morałem. Ten jednak przebija się na jej kartach bystrym światłem – wszyscy jesteśmy niewolnikami tego, co posiadamy, tego, co z mniejszym lub większym trudem przyszło nam zdobyć – tym bardziej, jeśli z biegiem czasu nabrało to dla nas wartości sentymentalnej.

”Sklepik z Marzeniami” to jedna z najlepszych typowo rozrywkowych książek fabularnych, jakie przeczytałem. Wciąga już od pierwszego zdania, i trzyma w napięciu do samego finału, jeszcze długo po nim pozostawiając czytelnika zdruzgotanego. Fani książkowej grozy z całą pewnością będą zachwyceni.

Ocena: 9/10 (wybitna).

***

Okładka: Albatros.

Reklamy

13 komentarzy do “Stephen King – ”Sklepik z Marzeniami”

 1. Lilith

  Hmmm skusiłeś mnie. Z pewnością sięgnę po tę książkę. Co do twórczości tego autora mam mieszane uczucia, czytałam kilka jego książek, ale nie przypadły mi do gustu. Myślę, że z tą może być inaczej.

  Nie porzuciłam blogowania, w zasadzie po prostu nie bardzo chciałam się dzielić swoim wnętrzem przez ten czas. Wstydziłam się.

  Polubienie

  Odpowiedz
   1. ~kaka

    No weź powiedz babie, że ma wskazać jeden tytuł. To jest niewykonalne 🙂 Za duża odpowiedzialność. A tak poważnie, to wiadomo, że każdy autor w swoim dorobku ma lepsze i gorsze dzieła, i ile ludzi tyle opinii. Ja swoją przygodę z Koontz’em zaczęłam od „Szeptów”, a potem to już poleciało. Za jedno z flagowych dzieł Koontz’a uchodzą „Opiekunowie”. Myślę, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Pozdrawiam

    Polubienie

 2. ~n19103

  Już samym tytułem przypomniałeś mi mojego byłego – on bardzo lubił książki Kinga.

  Czytając Twoją recenzję, książka wydaje mi się być ciekawa. Tak to czasami jest – niektórzy są w stanie dojść ,,do celu po trupach”. Być może kiedyś nawet przeczytam….

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~Tysiąc Żyć Czytelnika

  Witaj!
  Bardzo dobra recenzja. Zaciekawiłeś mnie tą książką, szczególnie zachwalając główną czarną postać. Skoro trafiła by na listę najlepszych to chyba rzeczywiście muszę się przekonać, czy moje zdanie jest chociaż troszkę podobne do twojego. A poza tym i tak chce od dawna zacząć czytać książki Pana Kinga 😀
  Pozdrawiam serdecznie!
  Blog mi nie chce wskoczyć (jakiś problem z url) więc podam tutaj:
  tysiac-zyc-czytelnika.blogspot.com

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~Lina Nastya

  Chyba znalazłam kolejną pozycję do przeczytania 😀 Uwielbiam Kinga, jego książki zapadają w pamięć, a ich czytanie naprawdę daje do myślenia. Myślę, że nie zawiodę się i tym razem.
  Pozdrawiam cieplutko,
  Lina Nastya

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. Bluesowa dziewczyna

  Nietypowa fabuła, muszę przyznać, że zaciekawiła mnie sama treść książki, którą dostaliśmy tutaj w pigułce. jednak nie mogłam się powstrzymać, by nie napisać Ci tutaj jak bardzo przypomniały mi się teraz streszczenia czytane podczas roku szkolnego. A książki tak nudne były… o matko. Jest tyle fajnych książek, których nie zapomnę, a do podstawy programowej wrzucają cały chłam, który nie ma odzwierciedlenia w dzisiejszym świecie.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s