Z Wizytą u Psychiatry

Puk, puk. Można? Proszę. Usiadłem przy biurku naprzeciwko lekarza – postawnego mężczyzny w wieku ponad 40 lat o twarzy pokrytej gęstym zarostem – i przedstawiłem się. Zaczął przeglądać teczki pacjentów zapisanych tego dnia na wizytę w poszukiwaniu mojej. Jedna, druga, trzecia, czwarta, piąta, szósta, siódma… Przestraszyłem się, że może Panie w rejestracji zapomniały zapisać mnie na umawianą telefonicznie wizytę. W poczekalni zbierali się ludzie, i gdyby rzeczywiście tak było, musiałbym załatwić swoją kartę, przy czym wylądowałbym na szarym końcu długiej kolejki i nie zdążyłbym na wcześniejszy pociąg powrotny. Ale nie, moja karta znalazła się. Ostatnia w pakiecie, ale była.Z Wizytą u Psychiatry (1)Padło standardowe pytanie o to, jak się czuję. Bardzo dobrze. Facet zaczął pisać coś na komputerze, i miałem chwilę, żeby rozejrzeć się po jego gabinecie. Na ścianach wisiały trzy oprawione w szkło obrazy namalowane przez pacjentów szpitala – ociekające kolorami prymitywne landszafty. Pod biurkiem zalegał stos magazynów. Padło kolejne pytanie, jak cios (ale nie cios poniżej pasa) – o moje wykształcenie. Zawsze boję się tego pytania, bo redukuje mnie ono czasowo – również we własnych oczach – właśnie do człowieka, który nie skończył szkoły. Czemu nie skończył? Może dlatego, że był za głupi. Może dlatego, że miał naiwne ideały. Może popadł w złe towarzystwo. Otwiera się tutaj przed rozmówcą cała gama domysłów, z których każdy jest co najmniej niewesoły.

Kolejne pytanie. Czy pracuję. No nie, jestem na zasiłku stałym, 604 złote miesięcznie. A z kimś Pan mieszka? Z matką, bratem, siostrą i babcią. Czyli pozostaje Pan na utrzymaniu rodziny? No, nie, na swoim własnym. Interlokutor śmieje się krótko i nerwowo, po czym stwierdza, żebym nie opowiadał mu takich rzeczy, bo za nic w świecie nie uwierzy, że można przeżyć miesiąc za takie pieniądze. Powtarzam mu, że można (mając wypracowany system wydawania i oszczędzania). Nie dodałem, że mam nawet zaoszczędzone 4 tysiące złotych – i to tylko z tego roku, przy czym zaledwie połowa tej kwoty pochodzi z miesięcznej pracy sezonowej – bo wziąłby mnie za mitomana. Poza tym możliwe, że on sam zarabiając pewnie 3-4 tysiące miesięcznie ledwie wiąże koniec z końcem, bo ma karku kredyt hipoteczny na 45 lat i rodzinę na utrzymaniu. Nie było sensu dyskutować.

Ma Pan jakieś zainteresowania? Ożywiłem się. Pytanie to wydało mi się opatrunkiem na ranę pozostałą po poruszeniu kwestii mojego wykształcenia. Literatura – piszę i czytam. A co Pan pisze? Rzeczy bardzo różne pod względem formy – od fraszek i wierszy, po opowiadania. Nie wspomniałem nic o cyklu powieściowym prozą impresjonistyczną oraz poemacie – moimi opus magnum, nad którymi pracuję intensywnie od wielu lat. No bo przecież.

W czasie gdy psychiatra zamaszystymi ruchami eleganckiego pióra wypełniał receptę, uciekłem spojrzeniem w uchylone, zakratowane okno, za którym rozciągał się okolony zielenią parku kompleks Drewnicy – miejsce, gdzie mieszkałem przez pół roku, cudownie zmartwychwstając po straszliwych kataklizmach w życiu osobistym. Mi się udało, ale jak wielu ludzi nie może powiedzieć o sobie tego samego? Świadomość, że niektórych z nich od sukcesu dzieliły z pewnością milimetry, ze zabrakło odrobiny wsparcia, nadziei, pasji życia albo zwyczajnego fartu, na nowo rozlała się po mnie falą smutku.

– Proszę. – powiedział podając mi zabazgraną receptę na czteromiesięczny zapas leków. Podziękowałem i wyszedłem w ten świat, w zieleń i słoneczność tchnące spokojem i nadzieją, jak postawiona przed placem budowy nowego kompleksu szpitalnego tabliczka z napisem PRACUJEMY BEZ WYPADKU JUŻ 469 DNI.

***

Obrazek pochodzi ze strony Pixabay z darmowymi grafikami.

Reklamy

4 komentarze do “Z Wizytą u Psychiatry

 1. Bluesowa dziewczyna

  Jeden z ciekawszych wpisów, jakie stworzyłeś ostatnio, przynajmniej dla mnie. Rozmowa trochę mnie powaliła. Nie pytał o dolegliwości? O przebieg choroby czy dokładniejszego stanu zdrowia? Chyba, że coś we wpisie zostało pominięte…
  Kiedy czytam Twoje wpisy kolejne i kolejne jawi mi się nieodzownie obraz mężczyzny, który wyznaczył sobie w swoim życiu cel, aby „stworzyć dzieło”. Nie mam tu na myśli pisania książki, poematu czy innych tworów z zakresu literatury. Mam tutaj na myśli ten właśnie blog… Sama też kiedyś pisałam, żeby „coś mieć”, coś wielkiego, wspaniałego. I przynajmniej w moim przypadku było to raczej błędne myślenie. Dla mnie weselej by tu było, gdybyś pewne rzeczy potraktował z przymrużeniem oka, dystans czasami pomaga 😉 To tylko taki mój pomysł :)))
  Pozdrawiam!

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~L. B.

  Nie wiem czy stety, czy niestety, ale współcześnie wykształcenie nas definiuje w oczach innych. To jak pierwsze wrażenie. Ja zawsze wywołuje to niezasługujące na uwagę zbytnio, takie, które powoduje, że do tej pani się nie zbliżamy, albo zbliżamy się, bo mam zgrabny tyłek. W momencie kiedy się poznajemy lepiej, jest nagły zwrot akcji i zapala się lampka: ona chyba jest mądra, bo przecież dobrze się uczy. I w tym definicja się zamyka. Jak ktoś wie, jak się z Tobą rozmawia to z pewnością Ci nie umniejszy z powodu wykształcenia, ba, nawet będzie zdziwiony. Masz zainteresowania, rozwijasz je i wszystko się układa, także co się przejmować. Lekarz, który tyle zarabia, co tam jeden wszyscy lekarze dużo zarabiają, mogą nie patrzę na pieniądze i wydawać na co chcą, bez specjalnego oszczędzania.

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~malykot

  Odnośnie zaoszczędzonej przez Ciebie kasy – kłaniam się z szacunkiem nisko. Ja mając do dyspozycji około 2 stówy miesięcznie, nie potrafię z nich odłożyć nawet pięciu marnych złotych, nie wspominając, że wszystkie te pieniądze znikają w przeciągu tygodnia 😦

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~Kloszard

  Podstawowe….mój profesor,dawał mi lekcje rysunku, bym mogła zdawać na ASP i kiedyś dał pożywkę dla mojego lenistwa. Rzekł,-szkoła cię zepsuje a nauczy tylko techniki. Psychiatra. Halina. Zjawiskowo śliczna a nogi nieziemskie więc się zakochałam a po roku wizyt wydało się że to nie choroba a chorobliwe zakochanie. Do dziś nie rozumiem dlaczego miała męża a mogła mieć mnie.Przysiadłam u Pana na brzegu myśli pańskiej a wstałam z okruchami mojego. posiłku.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s