Uśmiech Klauna

Znamy ich wszyscy. Z ekranów telewizora, z występów na żywo, z taśm magnetofonowych. Przed publicznością zawsze pogodni, tryskający energią i humorem, niczym magicy wyczarowują na naszych zmęczonych twarzach uśmiech. Patrząc na ich energiczne poczynania nie przychodzi nam do głowy, że często należą do bezdennych otchłani osobistych tragedii, że pozornie beztrosko uśmiechając się do nas i dowcipkując  – czynią to z ich ponurych czeluści. Zapraszam do zapoznania się z historiami dwóch z moich ulubionych komików, satyryków i komediantów, których losy naznaczone są piętnem straszliwych dramatów.Uśmiech Klauna (1)Bohdana Smolenia znają wszyscy Polacy – począwszy od starszej generacji odbiorców, bawiących się przy występach kabaretu ”Tey” współtworzonego z Zenonem Laskowikiem, po młodzież kojarzącą go głównie z rolą listonosza Edzia w serialu komediowym ”Świat Według Kiepskich”. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ten satyryk i aktor, na którego charyzmie i dowcipie wychowały się tysiące ludzi, ma za sobą druzgocące przejścia. W 1988 roku jeden z trzech synów Smolenia, 15 letni Piotrek, popełnił samobójstwo w tajemniczych, do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach. Chłopiec pożyczył swoim kolegom bez wiedzy ojca należące do niego taśmy magnetofonowe, na których zarejestrowane były występy kabaretu ”Tey”. Feralnego dnia, pod silną presją satyryka pojechał do znajomych w celu odzyskania ich. Nazajutrz znaleziono jego ciało – powiesił się na płocie przy pomocy paska, około 300 metrów od domu. Smoleń nie ukrywa, że nie wierzy w to, aby syn samodzielnie targnął się na życie. W wywiadzie udzielonym dla portalu Wysokie Obcasy powiedział: ”Jestem przekonany, że był ktoś drugi z nim. Ktoś mu to zrobił albo kazał mu to zrobić (…). To nie był taki grzeczny chłopiec, zawsze miał swoje zdanie, swoje pomysły. Myślę, że mogło być tak: spróbuj się powiesić, a my cię odetniemy albo sam się odetniesz. Miał pasek i nóż nie swój.”. Niespełna rok później pogrążona w rozpaczy po stracie syna żona satyryka, Teresa, również popełniła samobójstwo. Do tragedii doszło w domu Smoleniów, podczas późnej kolacji z udziałem kilkorga gości. Kobieta w pewnym momencie opuściła towarzystwo twierdząc, że jest zmęczona, po czym udała się do sypialni na górnym piętrze. Gdy jakiś czas później Smoleń poszedł do niej, zastał ją powieszoną na biustonoszu. Zmarła na jego rękach nie odzyskawszy przytomności.

Potworne tragedie, które dotknęły Smolenia, sprawiły, że artysta popadł w depresję i na kilka lat wycofał się z działalności artystycznej. Od samego początku zdawał sobie jednak sprawę z tego, że ma jeszcze dwójkę synów, których musi wychować i wyżywić. Jak sam przyznaje, to poczucie odpowiedzialności za nich zmusiło go do otrząśnięcia się i wzięcia życie w swoje ręce. Na scenę powrócił w roku 1992 z nowym programem kabaretowym ”Nowy Rząd – Stara Bida”, współtworzonym przez trzech kolegów. W latach dziewięćdziesiątych, na fali popularności muzyki disco-polo nagrał 3 zabawne albumy muzyczne utrzymane w jej konwencji, ponownie przebijając się do świadomości szerokiego grona odbiorców. Od 1999 roku zaczął pojawiać się epizodycznie w sitcomie ”Świat Według Kiepskich”. Smoleń, mimo iż podstarzały, schorowany, i okrutnie poturbowany przez los bawił ludzi do ostatku sił, których pozbawił go w ubiegłym roku trzeci wylew, paraliżując go i odbierając mu mowę. Obecnie satyryk dochodzi do siebie po czwartym już wylewie w Bydgoskim ośrodku rehabilitacyjnym dla osób po udarach.

Uśmiech Klauna (2)Robin Williams, aktor światowego formatu, w swojej karierze odegrał wyśmienicie wiele różnorakich ról – psychoanalityka (”Buntownik z Wyboru”), zimnokrwistego psychopaty (”Bezsenność”), charyzmatycznego nauczyciela (”Stowarzyszenie Umarłych Poetów”), czy obłąkanego bezdomnego (”Fisher King”) – ale publiczność najbardziej pokochała go za fenomenalne kreacje komediowe (”Pani Doubtfire”, ”Klatka Dla Ptaków”). Wprost trudno uwierzyć, ale ten bawiący ludzi do łez człowiek przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od alkoholu oraz narkotyków, a także ciężką depresją. Miał także masę innych problemów w życiu osobistym. Dwa rozwody (z trzecią żoną, Susan Schneider, był w związku małżeńskim do śmierci) kosztowały go ponad 30 milionów dolarów; żeby nadrobić straty finansowe, w ciągu ostatniego roku harował na planie aż sześciu filmów (cztery z nich nie doczekały się finalizacji).

11 sierpnia 2014 roku asystentka Williamsa odwiedziła jego dom, znajdując go martwego. Aktor powiesił się w pozycji półsiedzącej, na pasku wciśniętym pomiędzy drzwi a framugę; wcześniej próbował podciąć sobie za pomocą scyzoryka żyły na nadgarstkach. Opinia publiczna przez długi czas łączyła samobójstwo aktora bezpośrednio z jego depresją i wycieńczającą walką z uzależnieniami, ale prawda okazała się bardziej skomplikowana. Nowe światło na dramatyczną decyzję aktora rzuciła wdowa po nim, Susan Wiliams, zdradzając  w udzielonych rok później wywiadach prasowych, że u jej męża zdiagnozowano – dopiero po autopsji – tzw. Otępienie z Ciałami Lewy’ego – chorobę neurodegeneracyjną, prowadzącą między innymi do otępienia, demencji, silnych halucynacji wzrokowych, paranoi, i stanów lękowych. Objawy te dawały się gwiazdorowi we znaki już od roku, i za jego życia zostały błędnie rozpoznane jako rezultat choroby Parkinsona. Na tydzień przed popełnieniem samobójstwa Williams odebrał wyniki badań, wskazujące na to, że pozostały mu zaledwie trzy lata życia. Kwestia tego, czy aktor kończąc ze sobą był w jasnym stanie świadomości, czy też bezpośrednio przyczyniły się do tego halucynacje bądź urojenia, pozostanie tajemnicą już na zawsze, ponieważ nie pozostawił po sobie żadnego listu pożegnalnego.

Uśmiech i dowcip komedianta może kosztować stacje telewizyjne i widzów wiele pieniędzy, ale bywa, że dużo większą cenę za niego płaci on sam. Ceną tą jest wysiłek, jaki musi włożyć w zduszenie łez i napięcie tych kilku mięśni twarzy, na których mógłby udźwignąć swój smutek.

***

Zdjęcia pochodzą ze strony Wikimedia Commons z wolnymi mediami.

Reklamy

13 komentarzy do “Uśmiech Klauna

 1. ~n19103

  Akurat historię Smolenia znałam…

  Nie tylko z nimi tak jest – my też musimy zdusić w sobie łzy, smutek, iść do pracy i żyć dalej… Wiele osób tak ma – każdy z nas jest świetnym aktorem. W pracy, gdy widzę innych, to wszyscy są sami szczęśliwi. A tak naprawdę, to pewne spora część chowa w sobie to, co wiedzą oni tylko sami…

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~L. B.

  Na szklanym ekranem życie toczy się inaczej. Widzimy to, co nam pokazują. W realnym życiu ci ludzie są tacy sami jak my. O obojgu tych artystach czytałam w Internecie, przeglądając różne serwisy. Porównując ich kreacje telewizyjne nigdy nie powiedziałbym, że zmagają się z takimi problemami, chorobami. To pokazuje, że wszyscy jesteśmy ludźmi, że każdy nawet aktor, piosenkarz czy polityk może poważnie zachorować, zmaga się z kłopotami i wykazuje się siłą, by je rozwiązać. Zgadzam się z Twoim zakończeniem.

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. ~L. B.

   Dziękuję za odpowiedzi i resztę komentarzy. 😉
   Pamiętam te żetony do telefonów. Potem były karty z impulsami ;D. ,,Nie wiem” potrafi być naprawdę wkurzające, bo zwykle nie jest autentyczne tylko rzucane, żeby się odczepić. Takie mam wrażenie, dlatego staram się nie mówić ,,nie wiem”, jeśli mogę dać inną odpowiedź. Aczkolwiek nie da się tego całkiem uniknąć. Pisanie listów – świetna sprawa, fajnie, że je zachowałeś. Pisałeś mi wielokrotnie o E. Stachurze, tak więc mogło się zdarzyć, że akurat gdzieś ten cytat lub odniesienie do niego się pojawiło. Przyznaję, że nie jestem w stanie powiedzieć, czy na pewno, ale to bardzo możliwe. 😉 Zachęcasz mnie coraz bardziej do sięgnięcia po jakieś jego dzieło ;D. Miłość zakopana w ogródku to smutne. Lepiej byłoby, gdyby ją jednak odkopano albo nie zakopywano wcale, no ale nie można mieć wszystkiego…

   Polubienie

   Odpowiedz
   1. ~L. B.

    To był dokładnie taki stan, jaki opisałeś. Jednocześnie rozdzierający i błogi, na granicy wspomnień i rzeczywistości, bo umysł jest, widzi realny świat, ale jednocześnie świadomość jest też gdzieś dalej. Myślę, że zwierzęta bardziej kierują się instynktem. Ostatnio czytałam, że udowodniono iż psy rozumieją, co się do nich mówi (jakby właściciele tego nie wiedzieli ;D. Ale to już takie oficjalne chyba uzasadnienie, że tak jest. Widzą one rzeczywistość. Podobno nawet umieją odnajdywać się jakoś w porach dniach, dlatego np. pies który wie, że właściciel wychodzi z nim o tej i tej godzinie na spacer następnego dnia już będzie czekał na to o tej samej porze. Mogą się cieszyć, mogą być smutne, może ich coś boleć, więc odczuwają, ale niewątpliwie to człowiek ma większą przewagę pod względem intelektualnym. I wydaje mi się, że jedynie on odczuwa piękno. Choć biorąc pod uwagę coś takiego jak gody, ruja i te inne to raczej też nie chodzi o piękno, tylko o zdrowie i uwarunkowania biologiczne, by potomstwo przerwało. Także moja odpowiedź na Twoje pytanie, Morfeuszu jest taka, że moim zdaniem zwierzęta nie odczuwają piękna. Co do ś, ć, ź, ą, ę itd. w piosenkach, słyszałam kiedyś, że bardzo trudno się je śpiewa, że to właściwie jest niewykonalne, dlatego są one niewyraźne. To pewnie chodzi o to rozłożenie słowa na dźwięku. Nie zaśpiewają się, tylko sie. Jakbyś miał pięciolinię z nutami to pod spodem byłoby słowo rozłożone na sylaby i np. takie zdanie: Zaniosę Cię do nieba, krocząc gwiezdnymi drogami, wyglądałoby tak: Za-nio-sę Cię do nie-ba, kro-cząc gwiezd-ny-mi dro-ga-mi. No coś takiego, nie znam się na tym, bo kiedyś mnie to bardziej interesowało, a teraz ograniczam się jedynie do słuchania i tekstów piosenek, ale właśnie tak sobie to tłumaczę. Może niewłaściwie, może głupio, ale tak. 😉

    Polubienie

   2. ~L. B.

    Nie ma sprawy, powiedziałam tylko, co myślę. Udowadniasz, że mogę rozmawiać z facetami, nie ograniczając się jedynie do rozmów na temat seksu, a to mi zdecydowanie odpowiada. Chyba właśnie tak jest. A czy ten stan da się przekroczyć? Ja osobiście daję się uwieść pięknu natury i kultury. Potrafię zagapić się w płonący płomień ognia i tak się gapić przez kilka długich minut, jakby mnie zaczarował. Podziwiam kształty drzew jadąc autobusem, budowle, obrazy, dźwięki instrumentów – to dla ludzi. Stany przekroczenia granic dla mnie wiążą się z jakimś upojeniem. Może pod wpływem trawki byłoby możliwe takie postrzeganie piękna w innej kategorii? Nie wiem, nie będę próbować. Piękno przemija, tak jak młodość. Gdzieś znika i nie wraca. Czytałam ostatnio interesujący artykuł w sieci o deja vu, podobno jest oznaką, że nasza pamięć jest dobra, a mózg tylko sprawdza to za pomocą deja vu właśnie. Pojawiło się ;).

    Polubienie

   3. ~L. B.

    Błąd komunikacyjny półkul – coś słyszałam, ale wolę tą opisaną przez mnie opcję, bo miewam dosyć często deja vu xD. Prawda, zmieniają się. Brawo dla Pana Einsteina ;D. Skończyły mi się seriale ;P. Muszę czekać na nowe sezony, a nic sensownego nie znalazłam, żeby obejrzeć. Nadrabiam czytanie. A Ty co porabiasz? Tworzysz coś nowego na bloga??

    Polubienie

   4. ~L. B.

    Jeszcze nie jestem w pracy. Nie mogłabym wtedy odpisywać. To powodzenia w pisaniu. Weny dużo i odpowiednich słów na języku, ale znając Twoje pisarskie możliwości raczej nie masz z tym problemu ;D. Jak na razie skończyłam czytać fantastykę w wykonaniu Trudi Canavan, ale jeszcze mam dwie części przed sobą i kolejny cykl.

    Polubienie

 3. ~A.

  Każdy z nas ma problemy. Choroby, nieszczęścia w rodzinie. Ja walczę od 24 lat z przewlekłą chorobą, są dni gdy nie mogę wstać z łóżka, bo wszechogarniający ból to uniemożliwia. Ale walczę dalej…I chyba się nie poddam…

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~Justyna Weronika

  Często jest tak, że najbardziej uśmiechnięci ludzie, są najbardziej nieszczęśliwi i mają za sobą najwięcej życiowych tragedii. Z resztą występowanie w telewizji to nie to samo co codzienność. Nie wiedziałam, że Ci ludzie tak wiele przeszli, nie jestem jednak aż tak strasznie zaskoczona, gdyż wiem jak czasem bywa.

  Przypomniał mi się cytat, który nie pamiętam skąd znam: „sad people smile a lot”. Myślę, że pasuje. 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. Mal.

  Uwielbiam blogi, które odkrywają przede mną nowe, nieznane wcześniej rzeczy. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że ktoś tak pokrzywdzony w życiu może zarabiać na rozbawianiu innych w taki sposób, że można się nie domyślić o jego osobistych tragediach.. Wielki podziw dla tych ludzi!

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ~R.

  Dla mnie zawsze postać klauna była strasznie smutna.
  Zresztą, w filmach Bergmana klauni pracujący w cyrku zawsze są postaciami tragicznymi, bo Show must go on, a a łzy i dramaty trzeba schować pod makijażem.
  Obie historie znałam, obie są strasznie przygnębiające.
  A trzeba pomyśleć, że jest ich o wiele więcej :>

  Polubienie

  Odpowiedz
 7. ~n19103

  Hej, Morfeuszu, nie wiem, gdzie Ci odpisać, czy na moim blogu, czy na Twoim, ale postanowiłam na Twoim, bo na swój pewno częściej wchodzisz.

  Co mi powiedział? Nic… Nic konkretnego. Powiedział, że za „jakość wykonywanej pracy”. Gdy powiedziałam, że wykonywałam ją dobrze, bo firma miała duże zyski ze mnie, on odparł, że jego to nie obchodzi. Po prostu zwolnił mnie, bo tak.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s