Natura Szczęścia

Przez większość swojego życia miałem wyidealizowane pojęcie na temat szczęścia. Na sam dźwięk tego słowa przed oczami stawał mi widok krystalicznie sielskiego życia, pełnego sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, oraz wolnego od trosk. Z biegiem czasu moje spojrzenie na nie nabierało trzeźwości i przenikliwości, pozwalając mi dostrzec jego prawdziwą naturę.

Zabrzmi to banalnie, ale wielką ulgę odnalazłem w zaakceptowaniu jako fakt założenia, jakoby szczęście składało się co najmniej w połowie z milionów drobnych radości. Dobra książka, pocałunek zadowolonej z randki dziewczyny, smaczny obiad, rześkie poranne powietrze, długa kąpiel w wannie, widok promieni słońca wpadających przez szpary w drewnianych ścianach stodoły, radosne merdanie psa  – wszystko to, i znacznie więcej, sumuje się w duchowe bogactwo przeżyć, w prawdziwą fortunę. Człowiek ma skłonność do skupiania się tylko na osiąganiu wielkich tryumfów, pojedynczych zwycięstw nad sobą i życiem, przez co często traci zdolność radowania się takimi właśnie małymi rzeczami.Natura Szczęścia (1)Po wielu latach znalazłem w swoim życiu również miejsce dla bólu. Pełni on rolę intensyfikującą przyjemne doznania i pozwala je docenić. Silne pragnienie sprawia, że nawet szklanka wody smakuje niebem w gębie, głód czyni zwyczajną kromkę chleba cymesem, pełna nieznośnej tęsknoty rozłąka kochanków wzmaga ich czułość, samotność unosi upragnioną miłość do zasłużonej rangi sacrum, ciężka praca umożliwia człowiekowi prawdziwie rozkoszny odpoczynek. Wszystko, co otrzymujemy od losu zanim zdążymy tego zapragnąć, cieszy nas tylko połowicznie. Ilu z nas zdarzyło popaść w zastanowienie nad tym, ile naszych marzeń spełniło się, zanim świadomie zdążyliśmy o nich zamarzyć? Z perspektywy czasu prawdziwe szczęście daje tylko to, co okupiliśmy bólem, chociaż w chwili bieżącej zawsze boimy się zapłacić cenę, która bywa astronomiczna.

Każdy z nas zna ludzi, którzy nie mają szacunku dla tego, co posiadają, tylko dlatego, że zbyt łatwo im to przyszło. Każdy też zna osoby, które uszczęśliwiłby ułamek ich zasobów. Są ludzie mający powodzenie u płci przeciwnej i zmieniający partnerów jak rękawiczki, ale nigdy nie poznający smaku prawdziwej miłości, ale są i tacy, którzy latami pozostają samotni, tęsknią za nią rozdzierająco, i ta tęsknota przygotowuje ich duchowo na wiosnę serca. Podczas gdy obywatele krajów wysokorozwiniętych mają w bród jedzenia, i masowo leczą się na otyłość i choroby nią spowodowane, w państwach trzeciego świata dzieci setkami tysięcy konają z głodu nie mając niczego, co mogłyby włożyć do ust. Ludzie wygrywający fortuny w grach typu Lotto trwonią je na zbędne luksusy, podczas gdy innym ledwo starcza od wypłaty do wypłaty na artykuły pierwszej potrzeby, i każda dodatkowa stówa byłaby dla nich wybawieniem. Nadmiar szczęścia nie uszczęśliwia. Naprawdę są na świecie ludzie, którym jest za dobrze.

Każdy z nas prędzej czy później doświadcza w życiu również bólu, który nie może posłużyć niczemu konstruktywnemu; katuszy, które deformują bezlitośnie duszę, i nie da się ich przecierpieć, a tylko toczyć bój o to, by nie dać im się zwariować. Chociaż zabrzmi to brutalnie, wydaje mi się czasami (być może w chwilach słabości), że są doświadczenia – mam tutaj na myśli przede wszystkim ogromne tragedie – po których człowiek nie powinien starać się podnieść, bo sama taka próba miałaby w sobie coś nieludzkiego, dehumanizującego, a może nawet wręcz szatańskiego. Na ogół jednak trzymam kciuki za powodzenie wszystkich ciężko doświadczonych przez los, nie dziwiąc się przy tym w najmniejszym stopniu ludziom, których złamał on jak zapałkę.

Moje dotychczasowe życie boli mnie, ale jest jak ból w stopach wędrowca, który przeszedł pieszo, z ciężkim bagażem tysiące kilometrów, drogą wyboistą, pod górę, i całą wijącą się w meandrach. Ból ten przypomina mu o tym, jak wielkiego wyczynu dokonał, by znaleźć się w tym miejscu, w którym jest, kształtuje szacunek do samego siebie i zdrową dumę. Daje także pewność co do tego, że skoro stać było mnie na tak kolosalny wysiłek, mogę zajść jeszcze dalej.

Szczęście – podrasowane bólem odczutym na drodze do jego osiągnięcia – jest sensem życia. Niech w naszych uśmiechach nie zagości nawet cień gorzkiego zwątpienia w sens radowania się życiem, kwestionowanie szczęśliwości świadomością, że wszystko to kiedyś się skończy, minie bezpowrotnie. Cieszenie się szczęściem ma sens właśnie dla tego, że dana jest nam tylko chwila, jednorazowa i niepowtarzalna w dziejach liczącego miliardy lat wszechświata. To jej unikatowość i delikatność czyni nas tak wyjątkowymi.

Reklamy

10 komentarzy do “Natura Szczęścia

 1. Mara

  Większość ludzi nie docenia tego, co posiada. Zawsze wyznaczamy sobie kolejny cel, do zdobycia. Nigdy nie będziemy w stanie zaspokoić swojego życia, ponieważ chcemy za wiele, zbyt wiele. Budząc się dzisiaj, mam ogromne poczucie, straty wczorajszego dnia. Nie jestem zadowolona z tego, że wczorajszej soboty, nie spędziłam typowo i tylko rodzinnie. Jest to strata dnia, czasu, poświęcenia dla rodziny, która mnie miażdży. Żałuję, że nie mogę cofnąć czasu i docenić tego, co mam i, jak najlepiej mogłam wykorzystać dzień dla swojej rodziny. Dzisiaj niedzielę chcę wykorzystać, całkowicie. Trzeba się cieszyć z małych rzeczy, które są najbardziej wartościowe. Jednak wczorajszy dzień, był nauką. Następnego takiego błędu, już nie popełnię.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~L. B.

  Podoba mi się ten tekst i zdjęcia.
  Na początku też szczęście kojarzyłam z czymś innym. Dopiero po czasie zaczęłam dostrzegać znaczenie tych małych rzeczy, drobnych gestów. Chyba z nich właśnie składa się szczęście, a nie z czegoś wielkiego. Dla każdego też chyba szczęście jest czymś innym. 😉 A życie bez bólu – chyba nie istnieje coś takiego i chyba ten ból też składa się na to, że czujemy się szczęśliwi, że potrafimy się tak czuć.

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~Beatrycze

  Jeśli chodzi o szczęście to głównie chodzi o człowieka, jak je przyjmuje. Powinniśmy cieszyć się z małych rzeczy. Przypomniał mi się tekst piosenki ,,Dziękuje Bogu każdego dnia, że mogłam wstać tak dobrze się czując” i to powinno być szczęście. Dla większości ludzi na świecie szczęście jest tym, co my już mamy a wcale nie dostrzegamy… rodzina, przyjaciele, czy wielka miłość.
  Właśnie dobrze powiedziane, skoro Wędrowiec przeszedł tyle to może przejść jeszcze dalej. 🙂 Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~Anastazja

  Bardzo mądry tekst, jak zwykle na poziomie:). Chałupka ze zdjęcia wydała mi się samotna… nie wiem czemu takie skojarzenie, gdyż tekst jest przecież o szczęściu… Myślę, że osoby takie jak Ty czy ja, te które dotknęła depresja, szczęście pojmują jeszcze inaczej niż ludzie „zdrowi”. Myślę, że kiedy już potrafimy się z czegoś cieszyć…to naprawdę na maksa…
  pozdrawiam i regularnie zaglądam
  Ana

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. ~Kinga

  Zgadzam się w stu procentach. Prawdziwe szczęście daje tylko to, co zostało okupione bólem. Zaskakujące, że wczoraj rozmyślałam o tym samym!
  Życzę wielu małych powodów do uśmiechu i radości!

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ~Joanna

  Sama prawda. Szczęśliwi ludzie często nie zdają sobie sprawy ze swojego szczęścia, bo może zbyt mało w życiu doświadczyli. Nie umieją się cieszyć tym, co mają i tego docenić, a takich drobnych przyjemności i radości kompletnie nie dostrzegają. Też zajęło mi trochę czasu, by uświadomić sobie, co mogę nazwać szczęściem… Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 7. ~A.

  Oj wiele wiem o docenianiu chwili i łapaniu radości nawet w małych chwilach. Walka z przewlekłą chorobą uświadamia nam, że życie to nie pieniądze, praca i ciągła pogoń za rzeczami materialnymi. Czasami do szczęścia wystarczy spacer po lesie lub po prostu…dzień bez bólu. Pozdrawiam

  Polubienie

  Odpowiedz
 8. Bluesowa dziewczyna

  Myślę sobie, że to, o czym tutaj napisałeś w dużej mierze trzeba poczuć, żeby to zrozumieć. Przypomniała mi się piosenka Sylwi Grzeszczak, której niecierpię, a której piosenki musiałam słuchać,bo parę lat temu leciała w radio na okrągło- „Cie-szmy-się-z-ma-łych-rze-czy itd.” Zgodzę się z tym, że ludzie ich nie zauważają obecnie. Jest tyle wielkich sukcesów, które muszą odnieść, żeby udowodnić wszystkim wkoło, a w ich mnienaniu także całemu światu, że są kimś… Ja też przez całe życie chyba miałam wyidealizowane pojęcie na temat szczęścia i wszyscy w koło niejako zabraniali mi je mieć. Bo przecież na świecie nie ma rzeczy idealnych, po co się łudzić. Wiele ludzi odeszło od tego wyidealizowanego obrazu szczęścia, ciesząc się właśnie z małych rzeczy. Być może wyda Ci się to paradoksem i rzeczą wręcz niemożliwą, ale ja zaczynam czuć, że znalazłam moje „wyidealizowane szczęście”, bo znalazłam swój „wyidealizowany świat” w pewnym obszarze swojego życia. I dopiero, kiedy znalazłam to coś wielkiego, czego zawsze chciałam, teraz widzę i czuję radość w małych rzeczach.

  Polubienie

  Odpowiedz
 9. ~malykot

  Z doświadczenia wiem, że szczęściem ludzie często się nudzą. Są nim wręcz przybici i umyślnie szukają kłopotów. Mówię z autopsji. Choć życie jak dotąd nie kreśliło mi się w różowych barwach, bywały okresy wolne od gorzkich chwil i rozczarowań. Okresy zbyt długie dla człowieka, którego 2/3 egzystencji składały się z warstw goryczy, upokorzeń, niedotrzymanych obietnic, strat. Gdy większość naszego bytowania wygląda jak depresyjna czarna dziura, nie sposób łyknąć szczęścia na raz, gdy te się pojawi, a w końcu zachłysnąć się nim przez własną łapczywość i odczuwać większy strach przed taką rzeczywistością aniżeli przed problemami.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s