Seriale Paradokumentalne

Boom na seriale paradokumentalne w polskich telewizjach komercyjnych rozpoczął się nagle, i trwa kilka lat, na przekór początkowym przewidywaniom przeciętnych zjadaczy chleba, zakładających, że programy te umrą śmiercią naturalną równie szybko, jak się pojawiły. Ponieważ statystyczny Polak spędza wiele wolnego czasu przed telewizorem, zaś paradokumenty stały się równie powszechne, jak reklamy, chciałbym zastanowić się głębiej nad ich fenomenem.

Ponieważ każdy serial paradokumentalny liczy sobie już po kilkaset odcinków, ich fabuły bardzo często powtarzają się, zmieniają się tylko aktorzy. Żeby jednak nie dać widzom wrażenia, że serwuje się mu węża połykającego własny ogon aż do wysrania samego siebie i zrobienia tego ponownie, postanowiono i poszczególne historie zagmatwać do granic możliwości, przedstawiać je w wariantach coraz bardziej szalonych. Finalnym produktem są absurdalne filmidła o chłopaku, który po kilku latach dowiaduje się, że poślubił własną siostrę, dziewczynie chcącej wraz z partnerem zaadoptować dziecko własnej matki, nastolatku pomagającym nagrać hip-hopową płytę swojej 61-letniej babci, itd. I tutaj też tkwi drugie dno seriali paradokumentalnych – stanowią bowiem twory, które można oglądać z radością, jako niezamierzone komedie, co jest dużo zdrowsze od brania ich na poważnie. Sam czasami oglądam tego typu programy dla czystego ubawu płynącego z obserwowania, jak ludzie robią z siebie idiotów dla kilku złotych, bądź możliwości pochwalenia się przed znajomymi, że byli w telewizji. Niestety, udział większości aktorów-amatorów w owych niechlubnych przedsięwzięciach sprowadza się właśnie tylko do tego, chociaż czasami natrafia się na jakiś – na oko – nieoszlifowany, aktorski diament.

Co właściwie jest w stanie zaoferować widzowi seans z serialem paradokumentalnym? Wyłącznie zabicie czasu pod postacią chwilowego zapomnienia o troskach własnego życia codziennego. Telewizja jest oczywiście ogólnie jedną wielką mordownią czasu, ale czas można zabijać tak, jak depcze się plugawe robactwo podeszwą buta, albo tak, jak zabija się szlachetne zwierzę, którego cierpienia się nie chce. Zabijanie czasu oglądaniem seriali paradokumentalnych uważam za wręcz ordynarne. A jednak – życie codzienne swoją brutalną prozaicznością odbiera nam siły do rozrywki umysłowej, do spędzania czasu w sposób, który nie powoduje ubytku w ilorazie inteligencji. Ludzie po całym dniu spędzonym w pracy czy szkole potrzebują po prostu formy odpoczynku możliwie najbardziej angażującego emocjonalnie przy najmniejszym nakładzie intelektualnym. Czegoś, co łatwo poczuć, a do zrozumienia czego nie trzeba nadmiernego wysiłku umysłowego. Nie dziwię się więc ludziom, że oglądają taki syf – mają prawo po całodziennej harówce nie mieć siły na lekturę Joyce’a albo Schulza, zaś zachowanie względnej stabilności psychicznej wymaga przynajmniej kilkugodzinnej ucieczki od życia każdego dnia. Wniosek, że paradokumenty będą emitowane aż do Dnia Sądu, nasuwa się sam.

Przyznam, że i mnie nie ominęła pasja oglądania jednego z owych ”tasiemców” – jestem bowiem sympatykiem… ”Szkoły”. Wprawdzie nie nastawiam sobie telefonicznego przypomnienia o godzinie emisji odcinków, i nie oglądam tych przegapionych w internecie, ale czasami lubię zwyczajnie usiąść przed telewizorem i dać się ponieść akcji oraz wspomnieniom mojego własnego obowiązku edukacyjnego, który niegdyś wydawał mi się tak jałowy, a obecnie wręcz sielankowy. Chociaż serial ma kilka istotnych wad (powtarzające się motywy fabularne, nagromadzenie dziwacznych wątków chyba demonizujących w swym natężeniu rzeczywisty obraz Polskich szkół) nie sposób nie zauważyć, że dzieci i młodzież odgrywają swoje role w sposób o wiele bardziej przekonujący od dorosłych, podnosząc im poprzeczkę. Wielu z nich chętnie ujrzałbym w poważniejszych, bardziej wymagających rolach – i jestem pewien, że z czasem będę miał okazję.

Tak. Seriale paradokumentalne pozostaną z nami aż po sam kres egzystencji ludzkiej rasy. Ale to jeszcze nie wszystko. Coraz bardziej kurczy się liczba ludzi, którzy w tych programach jeszcze nie brali udziału. Krąg zawęża się, a w jego centrum pozostaje kto?… Zaryglujcie drzwi i zasłońcie okna. I na nas w końcu przyjdzie kolej.

Reklamy

3 komentarze do “Seriale Paradokumentalne

 1. ~L. B.

  Przyznaję, że kiedyś na początku oglądałam ,,Trudne sprawy” i ,,Dlaczego ja?”, teraz przerzuciłam się na ,,Szkołę” i ,,Szpital” (to mnie jeszcze bawi i dlatego oglądam), aczkolwiek i tak tylko jeśli nie ma nic ciekawszego w telewizji albo nie mam jakiegoś filmu w zanadrzu swoich zakładek w przeglądarce internetowej. Każdy był ciekawy, co to takiego będzie taki serial paradokumentalny. Niestety, ktoś wpadł na taki pomysł, nakręcił to, ludzie się wciągnęli i tak to trwa. Nic w tym ambitnego, aktorzy się powtarzają, ich gra jest sztuczna, historie absurdalne. Z braku laku się ogląda. Niektórzy może i to lubią.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~Educated Bananas

  Sama się nad tym nie raz zastanawiałam. Obejrzałam też kilka, kryjących się pod różnymi nazwami, ale choć bym nie wiem, jak była zmęczona, nie wytrwałam. 🙂 Niemniej jednak, ja też widzę, że moi znajomi oglądają te „produkcje” 🙂 Np. u cioci nierzadko zjawiam się w trakcie seansu, a babcie wymieniają się komentarzami na temat ostatnich odcinków. Myślałam, jak to się ma do wykształcenia i wielkości miejsca, w którym się mieszka i wnioski nasunęły mi się same (aczkolwiek żadnych statystyk na ten temat nie widziałam). Podoba mi się zestawienie ich z Schulzem i Joyce’m i tutaj w pełni się zgadzam 😉

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s