Miałem Przyjaciela

Miałem kiedyś przyjaciela. Fajny był. Miałem 18 lat, kiedy się poznaliśmy, a on 15. Wiele nas połączyło. Podobni byliśmy. Nie tacy sami, ale jednak dostatecznie podobni w pewnych cechach charakteru i zapatrywaniach, by się zaprzyjaźnić. Na to, co nas dzieliło, mogliśmy z uśmiechem machnąć ręką. Setki godzin spędziliśmy grając w gry komputerowe na konsoli, włócząc się po odludziach, rozmawiając. Wszystko braliśmy razem na warsztaty naszych umysłów i serc, wszystko chcieliśmy zrozumieć i poczuć jak najgłębiej. Najprecyzyjniej. Od początku, do końca. Mądry był, skubaniec. I ciekawy świata. Równy partner w dyskusji. Wiele z tego, co umysłowo osiągnęliśmy przez 6 lat tej młodzieńczej przyjaźni, służy mi do dzisiaj, i myślę, że jemu również.

Mieliśmy wspólnych znajomych. Dobrych, nie powiem. Tworzyliśmy męską paczkę, bo tak się złożyło, że przez trzy pierwsze lata żaden z nas nie miał dziewczyny, chociaż zawiązywaliśmy relacje damsko męskie, po których wiele sobie obiecywaliśmy, a z których nic nie wychodziło. Z przyjacielem widywaliśmy się niemal codziennie. Z resztą, całą grupą – co weekend. Dobrze było. Wódka, popitka, zakąska. Zwierzenia, żarty, tragikomiczna proza życia codziennego. Bywało, że razem pracowaliśmy na budowie, hartując ducha naszej przyjaźni w słońcu i w deszczu. W międzyczasie poznałem taką jedną. Była to długo znajomość wyłącznie internetowa, ale bardzo absorbująca, na której moja dyspozycyjność względem przyjaciela bardzo ucierpiała. Nadal jednak widywaliśmy się co weekend. Wódka, popitka, zakąska.

W końcu i przyjaciel oberwał od Amora. Pamiętam ten moment, gdy ją poznał. Siedzieliśmy wtedy latem, w kilkoro, późną nocą, na wciąż ciepłym asfalcie nieuczęszczanej wiejskiej drogi, i rozmawialiśmy. Przyjaciel poprosił swojego brata o numer telefonu do jakiejś dziewczyny. Tak, żeby popisać. ”Tylko nie do kurwy żadnej” – rzekł uśmiechając się gorzko na wspomnienie miłosnych przejść z pewną toksyczną przedstawicielką płci pięknej. Brat dał mu numer. Nie do kurwy, tak, jak chciał przyjaciel.

To jeszcze nie wtedy go straciłem, chociaż miał o tyle mniej czasu, że od razu wyczuwało się, iż trafił na tą swoją. Zaczęli się spotykać. Również w weekendy, kiedy to zwykle widywaliśmy się całą paczką. Trochę mnie to bolało, nie powiem, ale nic na ten temat nie wspominałem. Na moich oczach przyjaciel budował przecież swoją miłość, coś potencjalnie bardzo przyszłościowego. Nie chciałem go w tych działaniach sabotować. W tym samym czasie namnożyło mi się zresztą sporo problemów, i popadłem w pragnienie izolacji. Nadal od czasu do czasu widywaliśmy się w swoim męskim gronie. Wódka, popitka, zakąska.

W końcu poznałem i wybrankę jego serca. To było na ognisku u mnie. Ładna była, ale bardzo cicha, tak, że nie mogłem jej wyczuć. Nie wiedziałem, czy odpowiada jej nasze towarzystwo, czy nie. Przez kilka godzin tego spotkania właściwie się nie odzywała. Czuła się nieswojo. Miała zresztą prawo. Ona, sama jedna, w towarzystwie 5 chłopaków. My do kobiecego towarzystwa również nie byliśmy przywykli, ale coś tam dukaliśmy. Było drętwo.

W miarę jak spotykaliśmy się naszą wzbogaconą o żeński pierwiastek paczką, dziewczyna nabierała śmiałości. Wyrobiła się towarzysko. Dzisiaj uważam ją za sympatyczną, zabawną, i ciekawą dziewczynę. Szkoda tylko, że przez kilka ostatnich lat nie pozwalała się nigdzie ruszyć towarzysko swojemu facetowi bez swojej asysty. Brak spotkań w cztery oczy pomiędzy mną a nim trwale nadwątlił naszą relację, sprawił, że odwykliśmy od siebie, a łączące nas zaufanie znikło. I chociaż rozmawia nam się wciąż dobrze – jak dobrym kumplom – i choć obecnie moglibyśmy widywać się sam na sam, nie czujemy już takiej potrzeby częściej, niż raz na kilka miesięcy.

Reklamy

4 komentarze do “Miałem Przyjaciela

 1. ~L. B.

  ,,Siedzieliśmy wtedy latem, w kilkoro, późną nocą, na wciąż ciepłym asfalcie nieuczęszczanej wiejskiej drogi, i rozmawialiśmy.” – urzekło mnie to. Tak jakoś ciepło mi się na sercu zrobiło, bo kiedyś też tak robiłam, ale nie w gronie znajomych. Przyjaźń jest czymś pięknym. I mogę powiedzieć, że dziękuję każdego dnia za swoich przyjaciół, choć trudno mi było pogodzić się z faktem, że właśnie coraz mniej czasu spędzamy razem, że poznają kogoś, zakochują się, a w końcu, że odchodzą, aby pracować, zamieszkać na swoim itd. Nie ma takiego kontaktu jak kiedyś. A jeszcze niektórzy pod wpływem drugiej połówki się zmieniają, niekoniecznie na dobre… Widzę, że gdzieś ta więź pomiędzy Wami została i szkoda, że rozmawiacie tylko raz na kilka miesięcy, choć jak piszesz odpowiada to Wam obojgu. Z drugiej strony nie rozumiem do końca fenomenu chodzenia wszędzie i krok w krok ze swoją dziewczyną czy chłopakiem. Na serio, pary nie potrzebują od siebie odpocząć choć godzinę?
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~Limonka

  Wydaje mi się, że męska przyjaźń jest wbrew pozorom dużo delikatniejsza, od tej kobiecej. My, kobiety uważamy, że przyjaźń jest dużo ważniejsza, albo choć równie ważna, jak związek. Każdy z nas potrzebuje przestrzeni. Ja uważam, że ” uwieszenie” na partnerze, do niczego dobrego prowadzić nie może, ale wiem, że w kobiecym świecie, z takimi poglądami jestem kosmitką 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~Beatrycze

  Różnie bywa z relacjami w przyjaźniach, no niestety każdy też z nas ma inny obraz przyjaciela. Mi przykładowo nie wystarczy jedno spotkanie na miesiąc. To za mało. Często jest tak, że ten ,, żeński pierwiastek” często przerywa przyjaźń, jak i odwrotnie z męskim. No cóż takie czasy 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s