Cierpienia Młodego Wegetarianina

Przez dwadzieścia lat swojego życia byłem typowym mięsożercą, absolutnie nie wyobrażającym sobie rezygnacji z jedzenia mięsa. Wegetarianinem stałem się nagle i w pewnym sensie przypadkowo. Pewnego dnia obejrzałem z czystej ciekawości film dokumentalny ”Earthlings” traktujący o przemysłowej eksploatacji zwierząt, który wstrząsnął mną na tyle, że natychmiast usunąłem ze swojego menu wszelkie produkty żywnościowe, przy których produkcji tracą one życie. Wcześniej kwestia cierpienia zwierząt wydawanych na rzeź i przerabianych na jedzenie nie była przeze mnie w żaden sposób rozpatrywana, gdyż byłem odgórnie przekonany o słuszności takiego stanu rzeczy. Niezależnie od tego, gdzie bym się nie pojawił, wszyscy w moim otoczeniu od zawsze jedli mięso, nikomu nie spędzało snu z powiek to, co dzieje się w ubojniach. Wydawało mi się to tak powszechne, że normalne.

Panuje stereotyp, jakoby wegetarianie byli eko-świrami, którzy z uporem maniaka postulują w swoich środowiskach zaprzestanie spożywania mięsa. Osobiście nigdy nie przekonywałem nikogo na siłę do diety bezmięsnej, chociaż zapytany o powody, z których się na nią zdecydowałem, przedstawiam je możliwie najklarowniej i z wielką przyjemnością. W swoim życiu poznałem zaledwie trzech wegetarian, i prezentowali oni postawę identyczną do mojej, toteż trudno mi stwierdzić, ile prawdy tkwi w powszechnym mniemaniu.

Z przykrością muszę natomiast stwierdzić, że mięsożercy z reguły odczuwają nieprzemożny przymus dokuczania mi z powodu usunięcia mięsa z jadłospisu. Traktują to jako dziwactwo, i szykanują je, chyba również dla wywyższenia się. Kiedy pracowałem na budowie, koledzy na każdej przerwie na jedzenie pytali się mnie dowcipnie, czy jednak nie zechcę poczęstować się kanapką z wędliną, i dyskutowali między sobą o rzekomym bezsensie mojego wyrzeczenia. Nie jestem człowiekiem pozbawionym dystansu do samego siebie i znam się na żartach, ale powtarzane w nieskończoność wyprowadzają z równowagi już przez sam fakt, że stają się nudne jak flaki z olejem. Co się zaś tyczy usilnych prób przekonania mnie do jedzenia mięsa – jakbym robił krzywdę komukolwiek tym, że tego nie robię! – zwyczajnie rażą one głupotą.

Przeciwnicy diety wegetariańskiej straszą ludzi chcących się jej poddać rozmaitymi schorzeniami wynikającymi z niedoboru w organizmie pierwiastków które zawiera mięso, jak np. anemią spowodowaną brakiem żelaza. Prawdopodobnie dieta taka rzeczywiście nie posłużyłaby wszystkim bez wyjątku, ale sam nigdy nie chorowałem z jej powodu. Nie miałem anemii (w pewnym momencie mojego życia miałem robione badania krwi czterokrotnie w ciągu półrocza – wszystkie wyszły prawidłowo), ważę 67 kilogramów przy wzroście 175 centymetrów, a i harując na budowie po 13 godzin dziennie nigdy nie rzuciłem łopaty w geście rezygnacji.

Przez wszystkie te lata bycia wegetarianinem nie potrzebowałem wysiłku woli, żeby nie jeść mięsa, bo po obejrzeniu ”Earthlings” automatycznie stało się dla mnie czymś, co ludzie spożywają tylko na wskutek błędu poznawczego; dziwnego toku rozumowania, że skoro coś fizycznie da się zjeść, to należy to spożywać bez względu na konsekwencje. Mięso – odpowiednio przyrządzone – wygląda smakowicie, i takoż też pachnie i smakuje, jednak świadomość, że pozyskuje się je niehumanitarnymi metodami wystarcza mi do tego, żeby uznać je za absolutnie niejadalne.

Nie mam za złe ani swoim znajomym, ani anonimowym mi ludziom tego, że jedzą mięso, nakręcając w ten sposób spiralę cierpienia niewinnych istot. Ludzie czasami są aż ludźmi, a czasami tylko ludźmi. Jedzenie mięsa jest złe, ale warunkuje je ludzka natura, w znacznej mierze mroczna i pełna egoistycznych słabości. Można nie potrafić się z tym pogodzić, ale trzeba umieć to tolerować jako konieczność życiową.

Reklamy

7 komentarzy do “Cierpienia Młodego Wegetarianina

 1. ~Lena Blackrose

  Ja poproszę o napisanie, co jest na rysunku napisane, bo niestety, no ale nie mogę rozczytać, poza ,,Zjawiskowa” i ,,spotkałem dziś”. Przepraszam z góry, ale mnie ciekawi, a nie mogę po prostu rozszyfrować, chociaż sama piszę niezbyt ładnie, a wręcz brzydko razy 50 ;D.
  Co do wpisu, istnieje takie coś jak łańcuch pokarmowym, w którym to są bakterie, rośliny, zwierzęta i człowiek. Zwierzęta jedzą rośliny, człowiek je zwierzęta i roślina, a bakterie to, co się rozłoży. To tak w dużym uproszczeniu. Nie zrezygnowałabym z mięsa, chociaż jak słyszałam o biednych koniach, co się z nimi dzieje, to naprawdę wzbudza to we mnie wielką niechęć i współczucia, tylko że akurat koniny nie jadam. Nie rozumiem krytykowania kogoś za to, że jest wegetarianinem, czy weganem. Chce niech je tak, byle się nie wtrącał w moją dietę i jeśli to nie szkodzi jego/jej zdrowiu. Ludzie często chyba wyśmiewają coś, czego nie znają. Mało wiedzą o byciu wegetarianinem, tylko, że nie je się mięsa, co dla nich jest normalne i oczywiste i dlatego się śmieją, ale w tym nic śmiesznego nie ma moim zdaniem. Swoją drogą, poznałam kilku wegetarian i cóż, oni są grubiutcy, że tak powiem, nie wyglądają jak szkielety i chętnie opowiadali o swoim pożywieniu. Po prostu muszą się pilnować, żeby wszystkie składniki zawarte w mięsie dostarczyć organizmowi inaczej. Ja też nie mam specjalnej wiedzy w tym temacie i mało wiem o wegetarianach czy o weganach, dlatego też tego nie krytykuję. Myślę, że lepiej takie docinki zwyczajnie olać. ;D

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Mercedes

  Polak ma to w swej naturze , że lubi narzucać innym „jedynie słuszne” poglądy- od wiary , przez kolor skóry, po jak się okazuje dietę. Nie lubi „innego” dla zasady bo czuje niepokój ,obawę. Myślę ,że jeśli jesteś głęboko przekonany co do słuszności swojej decyzji to nie powinno Cię irytować co oni tam gadają. Nie zwracaj na to uwagi . Reagując dajesz im pożywkę do dalszych dyskusji .
  Podziwiam Twoją determinację .

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~Beatrycze

  Ze swojego doświaczenia powiem, że chciałam zostać wegetarianką. No nie udało się, chociaż nie jem kompletnie wieprzowiny, to mój jadłospis jest tak mały (dużej ilości potraw nie lubię), że usunięcie z niego kurczaka sprawiłoby, że już prawie nic bym nie jadła. W sumie prawie codziennie mam to samo na obiad. Wracając do tego nie jestem miłośniczką warzyw, toteż byłoby ciężko, więc podziwiam takich ludzi. Sama jestem zdania, że zapewne duża ilość mięsa jest wyrzucana. Jeśli ja przestanę jeść mięso, wciąż będą tyle samo zwierząt zabijali, natomiast jeśli do tego przystosowałoby się więcej osób, tak jak wspomniałam, że chociaż fanem warzyw nie jestem, przyłączyłabym się. Tak czy siak podziwiam. 🙂
  Pozdrawiam i zapraszam na mojego nowego bloga 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~malykot

  „(…)usunąłem ze swojego menu wszelkie produkty żywnościowe, przy których produkcji tracą one życie.(…)” nie zgadzam się z tym zdaniem, jakoby wiem, że jadasz produkty zawierające mleko oraz jaja, a te jak i mięso są pozyskiwane w sposób całkowicie pozbawiony człowieczeństwa. Krowy przetrzymywane są w ciasnych boksach, karmione mieszanką antybiotykową, nigdy nie cieszące się spokojem, słońcem, zielenią, ich cielaki są brutalnie im odbierane od razu po urodzeniu, tylko po to, aby chytry i pazerny człowiek zadowolił się szklanką kakao w zimowy wieczór. Owszem, zdarzają się farmy w których krowy, świnie i inne zwierzęta hodowlane są traktowane w sposób „humanitarny” ( choć nie wiem jak odebranie życia Bogu ducha winnej może być humanitarne, niezależnie czy zwierzę zostanie ogłuszone, czy poderżnie się mu gardło żywcem ), jednak to naprawdę RZADKOŚĆ. Tak samo z jajkami, kury siedzą w maleńkich klatkach ( mój chomik miał większą, a i tak nie mieściło się w niej praktycznie nic oprócz domku, miski i kołowrotka ) po kilka ( KILKA!! ) sztuk, gdzie stają się ofiarami wielu chorób i wzajemnej agresji, zwierzę w takich warunkach traci zdrowe zmysły. Maleńkie koguty są dosłownie wywalane na śmietnik bądź też mielone na miazgę. Na wielu filmikach potajemnie kręconych w rzeźniach ukazana jest brutalność osób tam pracujących, nie chodzi o samo zabicie zwierzęcia, ale o kopanie, plucie na nie, czy wymachiwanie w powietrzu, co chyba nie muszę tłumaczyć, jest całkowicie niepotrzebne i świadczy jedynie o głupocie, zacofaniu oraz braku serca. I nie są to przesadzone wizje „eko-świrów”, a udokumentowane fakty. Nie rozumiem, dlaczego w sieci coraz więcej weganów i wegetarianów spotyka się z krytyką odnośnie ich postępowania i postrzegania świata. Przypomina mi to trochę zlot „prawilnych” mężczyzn z krwi i kości, urodzonych mięsożerców, co to przecież „nie odmówią sobie tłuściutkiego boczku czy solidnej karkówki”, dla których każdy facet nie jedzący mięsa to ciota i pedał, a kobieta to niewydarzona psychopatka. Moda na bycie ekologicznym wcale nie jest zła i ma służyć światu, pomijając już kwestię tego, czy ktoś się z tym obnosi czy nie ( bo głównie przez to ten ruch został znienawidzony ).

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. ~Safa

  Masz absolutną rację- ludzie czują się lepsi z tego powodu, że moga Ci dokuczyć. Znajdują pierwszy lepszy powód- czyli wegetarianizm. To głupota totalna, jednak- przynosi im satysfakcję…. Sama jem mięso, ale nie przeszkadza mi jeśli ktoś wybiera inny jadłospis niż mój. To tak jakby wiecznie szykanować kogoś za to, że nosi bluzki z długim rękawem zamiast krótkiego… Co to komu przeszkadza?

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ewelina3344

  Ja co prawda nie jestem wegetarianką taką z prawdziwego zdarzenia, ale nie jem mięsa, gdy nie muszę, czasami faktycznie najdzie mnie ochota na jakiegoś kotlecika czy coś, ale zdarza się to rzadko. Jestem czasami szykanowana nawet przez swoja rodzinę, ponieważ u nas na wsi, niejedzenie mięsa traktowane jest jak dziwactwo, więc w gościach, czy na weselach ludzie patrzą na mnie krzywym spojrzeniem. Ja nie jem mięsa ze względu na przywiązanie do zwierząt i nie uważam, żeby było to coś niesamowitego. Nie każdy musi wpierdzielać golonki 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 7. Seeker

  Kolejny aspekt, w którym się zgadzamy. Cieszę się, że znalazłam Cię w komentarzach u Stanisława i jego jamnika 😛
  Ja dopiero zaczynam swoją bezmięsną część życia. Wiedziałam sporo na temat tego, jak się hoduje zwierzęta, ale z jakiegoś powodu „zwierzę” i „mięso” w zestawieniu ze sobą nigdy nie tworzyły połączenia… Nie umiałabym wyrządzić krzywdy zwierzęciu, z drugiej strony przeżuwając kotleta z kurczaka. Zaczęło się bardzo naiwnie, bo od słów mojej siostry. Mieszka ona nad morzem i w pewnym momencie powiedziała mi, że skorupiaki morskie wrzuca się żywe na wrzątek, bo to jedyny sposób na ich zabicie. Dodała jeszcze, że te stworzenia wydają wtedy pisk… Dotarło do mnie wszystko. To był właśnie ten punkt zapalny, w którym zwierzę i mięso połączyły się w jedno. Od tamtej pory nie mówię, że nie jem mięsa- mówię, że nie jem zwierząt.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s