Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego

Minęły prawie 2 lata, odkąd zakończyłem swoje niemal półroczne leczenie w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych, gdzie leczyłem się na depresję. Z podsumowaniem tego okresu swojego życia nosiłem się od dawna, ale dopiero teraz nabrałem w stosunku do niego niezbędnego ku temu dystansu czasowego. Chcę to zrobić dla siebie oraz wszystkich tych, którzy ciekawi są specyfiki życia w szpitalu psychiatrycznym.Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego (1)Oddział ogólny, na który trafiłem standardowo zaraz po przyjęciu, był miejscem wręcz kipiącym od niemożliwego do wysłowienia cierpienia ludzkiego. Przebywali w nim przede wszystkim pacjenci w stanie psychoz, ostrego załamania nerwowego, oraz demencji, które to choroby często utrudniały im nawiązywanie kontaktów między sobą. Dni mijały im głównie na beznadziejnych spacerach z jednej strony korytarza na drugą, spaniu, oraz nerwowym kopceniu papierosów w palarni. Nieliczni byli w na tyle znośnym stanie, żeby praktykować twórcze metody spędzania czasu.

Chociaż ludzi na tym oddziale poznałem pobieżnie, wielu z nich nie zapomnę do końca życia, jak na przykład szczęśliwej i tryskającej energią A., która owładnięta była obsesją popełnienia samobójstwa. Dziarskiego staruszka znającego klasyków literatury, z którym zdarzyło mi się rozmawiać nocą przy herbacie. Pana A., bojącego się ognia tak panicznie, że gdy jeden z pacjentów bawił się zapalniczką, ten zaczął krzyczeć, żeby schował ją, bo podpali cały świat. Pewnej kobiety z paznokciami poobgryzanymi do żywego mięsa i krwi. Mężczyzny trzęsącego się z nerwów jak galareta, który opowiadał mi, jak zamierzał wbić sobie nóż w serce. B. wpadającego w szał po zatruciu dopalaczami. Młodego chłopaka śpiącego całymi dniami i nocami. Staruszki, którą przyprowadzałem na posiłki do stołówki, jedną ręką idąc z nią pod ramię, a w drugiej trzymając jej pojemnik z moczem odprowadzanym doń metodą cewnikowania. Ubogiego chłopaka chcącego dać mi swoją koszulkę za paczkę chrupek. R., który uparł się, żeby zrobić na oddziale dyskotekę, sporządził w tym celu petycję, i zbierał podpisy, wymuszając go nawet na stuletnim staruszku poruszającym się na wózku inwalidzkim. Choroba psychiczna tli się w mózgach ludzkich niczym węgielek z piekła rodem. Nie oszczędza pięknych ani brzydkich, młodych ani starych, kobiet ani mężczyzn. I jest bezlitosna.Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego (2)Na oddziale ogólnym spędziłem niewiele ponad tydzień, ponieważ dowiedziałem się od pewnej pacjentki o istnieniu znacznie lepiej funkcjonującego oddziału rehabilitacyjnego i udało mi się wystarać o pobyt tam. Gdyby do tego nie doszło, prawdopodobnie wróciłbym do domu ze szpitala w niewiele lepszym stanie, niż się tam pojawiłem.

Oddział rehabilitacyjny mieścił się w osobnym budynku będącym niegdyś pałacykiem. Warunki w nim panujące były o niebo lepsze niż na oddziale ogólnym i fantastycznie sprzyjały wyzdrowieniu. Poza przestronnymi, grupowymi pokojami dla pacjentów – osobnymi dla kobiet i mężczyzn – były tam szykowne sale terapeutyczne, przepiękna świetlica, korytarz z rzędem ławek po jednej stronie i rzędem szaf po drugiej (każdy pacjent miał swoją prywatną szafę zamykaną na kluczyk), sala ćwiczeń, pokój z wieżą stereo i książkami.

Sprzyjał również wyzdrowieniu fachowy i sympatyczny personel – lekarze, pielęgniarki, Panie terapeutki, pracownicy techniczni. Wszyscy oni znali granice zażyłości z pacjentami i nigdy nie spoufalali się z nimi, ale zawsze służyli pomocą, a jeśli nie mieli akurat nawału pracy, również zwyczajną rozmową.

Wielu pacjentów ma problem z otwarciem się na lekarza, ale ja sam odczuwałem palącą wręcz potrzebę bycia wysłuchanym, i do terapii indywidualnej zawsze podchodziłem z energią. Wreszcie miałem okazję powiedzieć komuś obiektywnemu wszystko to, co tłamsiłem w sobie od tak dawna, bądź z czego zwierzałem się, napotykając jedynie niezrozumienie, obojętność, lub subiektywizm. Pracy z własnymi emocjami uczyłem się jednak stopniowo. Na szczęście mój lekarz prowadzący – kobieta z ponad 25-letnim doświadczeniem – okazał się świetnym specjalistą i przeprowadził mnie przez kolejne etapy pozwalając mi uniknąć straty czasu i poważniejszych potknięć.Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego (3)Co najmniej równie wielką rolę w moim wyzdrowieniu, co terapia, miał kontakt z pacjentami. Prawie wszyscy z nich chorowali na najbardziej tajemniczą i niesamowitą z chorób – schizofrenię. Schorzenie to objawia się przede wszystkim urojeniami oraz halucynacjami. Zaburzenie poczucia rzeczywistości chorego jest na tyle sugestywne, że często nawet po wyciszeniu objawów lekami nie przyjmuje on do wiadomości tego, że jego niesamowite doświadczenia mają podłoże chorobowe, nie potrafi ich zanegować. Prawie wszyscy pacjenci oddziału rehabilitacyjnego mieli już fazę psychozy (ataku choroby) za sobą, i albo byli świadomi swojej choroby, ale pracowali nad powrotem do formy psychicznej, albo uczyli się krytycyzmu wobec niej przebywając tam niezgodnie z własną wolą.

Czub, psychol, świr, przygłup, wariat – tak często określa się osoby chore psychicznie. To, że powszechne mniemanie o nich jest tak negatywne, wynika z niewiedzy, i, niestety, często zwykłej bezmyślności. Wiele osób które poznałem na oddziale było ludźmi bardzo wykształconymi (kilka nawet po doktoracie), szczerymi, przyjaznymi, inteligentnymi (co najmniej cztery z nich były genialne), kreatywnymi, dowcipnymi, lojalnymi, a i nierzadko obdarzonymi niezwykłym urokiem osobistym. Spędziłem setki godzin na rozmowach z nimi – rozmowach pełnych refleksji, żartów, zwierzeń – i to one w dużej mierze ukształtowały mnie na nowo, nadały mi szlif, pozwoliły przewartościować swoje życie, odbudować zrujnowane poczucie własnej wartości, wytyczyć cele na przyszłość. Bycie świadkiem ich dramatów i tryumfów, poznanie ich historii i stanie się jej częścią było bezcennym i zaszczytnym doświadczeniem, z którego siły czerpię również dziś.Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego (4)
Ludzie spoza szpitala, którzy zobowiązali się mnie wspierać, i w których pokładałem nadzieję, opuścili mnie – w jednym przypadku oficjalnie i kategorycznie. Z czasem, już po wyjściu, powróciłem do relacji z niektórymi z nich, ale wyraźnie naznaczając granicę naszej zażyłości do zwyczajnego koleżeństwa. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a oni zawiedli właśnie wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebowałem. Takich rzeczy się nie zapomina. Jedyną osobą z zewnątrz, która pozostała przy mnie w tym trudnym czasie, była Z. – wtedy przyjaciółka, obecnie moja dziewczyna. Specyficzne położenie życiowe w jakim się znalazłem, oraz jej trudna sytuacja rodzinna zbliżyły nas do siebie i pozwoliły dogłębnie poznać. Miłość ta wykwitła jak kwiat na kamieniu, co najlepiej świadczy o jej szlachetności.

Dzień na oddziale rozpoczynał się o 7 rano, od śniadania, po czym wszyscy pacjenci udawali się na zebranie do świetlicy. Było ono prowadzone przez wybieranego co tydzień głosami społeczności przewodniczącego oraz zespół lekarzy. W trakcie ustalano dyżury przy sprzątaniu (za każdy wypełniony otrzymywano banknot szpitalny na zakupy w sklepiku), zgłaszano wnioski, problemy, itd. Potem były zajęcia terapeutyczne, takie jak psychoedukacja (nauka wiedzy o chorobach psychicznych), psychorysunek (każdy tworzył bohomaz zainspirowany hasłem narzuconym przez terapeutę, po czym dochodziło do grupowej jego interpretacji), psychoterapia (wszyscy chętni pacjenci opowiadali reszcie społeczności i lekarzom o swoim samopoczuciu oraz refleksjach), psychozabawa (zabawy psychoruchowe pozwalające się odstresować i zintegrować). Po nich następował spacer po terenie szpitala z terapeutkami dla wszystkich chętnych pacjentów.Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego (5)Bliscy pacjentów oddziału rehabilitacyjnego mogli odwiedzać ich w czasie wolnym od zajęć i posiłków. Czas spędzać mogli wtedy na korytarzu-stołówce, na terenie szpitala, bądź poza nim, w przypadku wcześniejszego ustalenia z lekarzem prowadzącym tzw. wyjściówki. Pacjenci, którzy mieli rodziny i znajomych mieszkających w pobliżu, odwiedzani byli nawet kilka razy w tygodniu. Żeby lepiej rozumieli oni położenie chorego, naturę problemu, z jakim się zmaga, raz na miesiąc organizowane były spotkania, na których lekarze dzielili się z nimi swoją wiedzą psychologiczną. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem i z tego, co zaobserwowałem, spełniały swoją rolę. Wsparcie ze strony osób z zewnątrz, w szczególności rodziny, było bardzo ważne dla chorych. Niektórzy z nich całymi dniami żyli w oczekiwaniu na pojawienie się rodziców czy dzieci.

Drewnica to kompleks szpitalny, na który składa się wiele osobnych budynków z rozmaitymi oddziałami. Wszystkie one znajdują się na terenie ogromnego parku – bajecznie pięknego i tchnącego spokojem. Nieopodal jest również las i olbrzymie pole. Całe to połacie pokryte jest siatką szlaków spacerowych, ścieżek, chodników, ulic, którymi podróżując można rozpłynąć się w błogości obcowania z naturą. Pacjenci oddziału rehabilitacyjnego, znajdujący się w lepszej formie psychicznej, dostawali zezwolenie na wyjścia na teren szpitala w każdej porze przed godziną 20, z wyjątkiem czasu posiłków i odbywania zajęć terapeutycznych. Spacery – zarówno samotne, jak i towarzyskie – były bardzo popularną formą spędzania czasu, i sam zrobiłem masę kilometrów praktykując je. Pacjenci mogli również starać się o nawet kilkugodzinną wyjściówkę poza teren szpitala, oraz weekendowe przepustki do domu.Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego (6)Raz w tygodniu organizowane były wycieczki dla wszystkich pacjentów (z wyjątkiem tych, którzy czuli się źle). Obrotne terapeutki wysyłały różnym organizacjom pisma z prośbą o darmową wejściówkę dla pacjentów oddziału na ich teren, a te na ogół reflektowały, dzięki czemu ponosiliśmy jedynie koszty biletów komunikacji miejskiej. I tak to przebywając w szpitalu poszedłem do kina na ”Spidermana” w 3D, na basen, kręgle, byłem w ZOO, i zwiedziłem chyba wszystkie ciekawsze muzea w Warszawie, wszędzie bawiąc się wyśmienicie – tym lepiej, że byłem tam z bliskimi mi duchem ludźmi.Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego (7)Złe w szpitalu było tylko jedzenie. Nie dość, że jego jakość była fatalna, to i porcje okazywały się zbyt małe, by zaspokoić czyjkolwiek apetyt. Ja sam, jako wegetarianin, niezłomnie rezygnowałem z mięsa, obdarzając nim swoich kolegów i koleżanki, przez co ciągle chodziłem głodny. Na szczęście w kuchni była lodówka, gdzie pacjenci mogli przechowywać swoje prywatne zapasy, oraz kuchenka gazowa i mikrofalowa, gdzie można było upichcić sobie coś do jedzenia. Jeśli ktoś oczywiście nie miał dwóch lewych rąk do kucharzenia. A ja mam.

Doświadczenie szpitala psychiatrycznego poza tym, że było sprawą życia i śmierci, stanowiło dla mnie również wspaniałą przygodę. Stale przebywałem wśród ludzi, z którymi mieliśmy sobie wiele do powiedzenia, rozwijałem się emocjonalnie i intelektualnie, byłem świadkiem niezwykłych wydarzeń. Wszystko było tam inne niż poza murami, świeże. Stale byłem pobudzony pragnieniem usłyszenia i zobaczenia jak najwięcej. Każda minuta przynosiła nowe, szlachetne inspiracje, wręcz opływałem w natchnienie, i tworzyłem stosownie do jego ilości i jakości. Obszerne i wyczerpujące zapiski tam prowadzone staną się kiedyś kanwą dla mojej powieści prozą poetyczną.Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego (8)Z perspektywy czasu sądzę, że podczas swojego pobytu w szpitalu psychiatrycznym osiągnąłem niemal wszystko, co mogłem. Coś jeszcze być może byłbym w stanie zrobić tam dla swojego dobra – jakieś 10 procent więcej – ale i tak opuszczając to miejsce rozpocząłem nowy etap swej egzystencji dostatecznie na nią przygotowany. Uniknąłem także pułapki uczynienia ze swojej terapii stylu życia. Wpadają w nią czasami ludzie nie potrzebujący już leczenia, ale zbyt leniwi, by ruszyć swoje życie do przodu; ludzie chcący zapewnić sobie w oczach swoich oraz bliskich pozory działania właśnie dzięki spotkaniom z terapeutą. Są jak biegacze wiecznie ćwiczący sprint, ale nigdy nie kwapiący się do udziału w maratonie życia. Wiele innych osób oczywiście naprawdę potrzebuje kontynuacji leczenia psychologicznego, i chętnie przekłada nabyte podczas niego doświadczenie na życie codzienne. Ja sam póki co nie odczuwam potrzeby kontynuowania leczenia w poradni, ale jeśli ulegnie to zmianie, z całą pewnością zapiszę się do niej. Na razie regularnie łykam przepisany mi przez psychiatrę lek, i czuję się na ogół dobrze albo bardzo dobrze. Stany obniżenia nastroju towarzyszą mi nieco tylko może częściej, niż przeciętnemu człowiekowi. Zdarza mi się tęsknić wtedy za szpitalem, za tamtymi ludźmi, cieszyć możliwością powrotu do niego w przypadku konieczności. Ale przecież radzę sobie, a moje życie zdaje się wreszcie układać zgodnie z moimi oczekiwaniami.

Reklamy

30 komentarzy do “Pocztówka ze Szpitala Psychiatrycznego

 1. ~Lena Blackrose

  Ty to jak zawsze potrafisz człowieka wciągnąć w czytanie. ;D
  Zdarzyło mi się iść na oddział okulistyczny, w pobliżu którego znajdował się oddział psychiatryczny. Ludzie z tego oddziału akurat wyszli na spacer i widziałam ich, aczkolwiek nie przyglądałam się a) ze względu, że nie wypada się gapić, b) trochę się bałam, bo jednak nigdy nie miałam z kimś takim styczności i takie poczucie strachu kiełkuje w człowieku nawet jeśli on tego nie chce i c) szłam do koleżanki, która mnie oczekiwała. To prawda, że mówi się o chorych psychicznie, że są czubkami, świrami, a szpitale takie zwyczajnie określa się mianem wariatkowo, no i to faktycznie wynika z niewiedzy. Każdemu człowiekowi może się zdarzyć załamanie, a demencja wynika z wieku. Te choroby też warunkują geny. Schizofrenia w moim odczuciu jest nieobliczaną chorobą. Znam mężczyznę, który na to choruje. Oczywiście, ma ona różne postaci, a każda z nich daje inne objawy. Psychika ludzka jest złożonym mechanizmem, tak to określę, a rola lekarzy, terapeutów i pielęgniarek jest znacząca w powrocie do zdrowia tak naprawdę na każdym oddziale, w każdym szpitalu, ale właśnie dla osób chorych psychicznie chyba najbardziej.

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. ~świat jest pełen "wariatów"

   schizofrenik różni się od tzw. zdrowego tym, że gdyby wsiadł do tramwaju z tobą to byś to wiedziała, ale dla mnie gorsi sa ci którzy wsiadają do tramwaju z bombą a ty myslisz że to torba z zakupami

   Polubienie

   Odpowiedz
 2. ~Andrzej

  Dziwnie to się czyta, jakoś mało realistyczny jest ten Twój „wywód”, chyba powinieneś pobyć w kilku takich Ośrodkach, by móc uogólniać… Uwierz mi, nie w każdym Ośrodku tak jest a „przygodę”, to się przeżywa w nieco inny sposób…

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. ~rebeka

   Raczej musiał mieć, skoro tam trafił. Wydaje mi się jednak, że ten wpis jest przede wszystkim po to, aby jakoś ułagodzić kwestię tzw. psychiatryków. Nie oszukujmy się, coraz więcej ludzi ma jakieś problemy psychiczne, ale dla wielu kwestia leczenia psychiatrycznego jest nie do pomyślenia z różnych względów. A taki miły, sympatyczny pobyt ma potencjalnie zachęcać tych ludzi, którzy zmagają się z chorobami własnej duszy. Szkoda tylko, że ten początkowy opis, tamten oddział i tak zostaje pozostawiony sam sobie… Najlepiej jest dotykać tylko tego, co miłe i łatwe.

   Polubienie

   Odpowiedz
  2. Anonim

   Smutne to co niektórzy z Was piszą… Sama latami leczyłam się z depresji i chyba nie przyszłoby mi do głowy, po tym tekście, oceniać czy facet ma depresję, czy nie. Może nie doczytałam dokładnie ale w tym tekście nie ma opisu tego co działo się z Nim przed szpitalem psychiatrycznym. Celowo lub nie – On o tym nie wspomina. W każdym razie, ile przypadków depresji, tyle ludzkich dramatów (inaczej tego nazwać nie umiem i chyba nie powinnam). Chyba nikt dla przyjemności do psychiatryka się nie zgłasza…

   Polubienie

   Odpowiedz
 3. Bluesowa dziewczyna

  To, co piszesz to Twoje wspomnienia, przeżycia i wewnętrzne odczucia 🙂 Masz prawo mieć je takie, jakie są. Ja myślę, że każde takie miejsce jest inne, nie ze względu na swą niepowtarzalność w chorobach, które można tam spotkać, ale ze względu na ludzi, którzy tam trafiają. W końcu nie ma dwóch takich samych jednostek. Ciekawy taki oddział, choć i przerażający dla ludzi niezwiązanych z tematem zapewne. Zaciekawiły mnie postacie opisywane na początku Twego wpisu- to jakby zbiorowość „chora”, „nienormalna”, o innym patrzeniu na świat, a jednak mająca w sobie coś tak bardzo ludzkiego…
  Pozdrawiam! 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~cx2017

  Nie zapominaj o 2000 mg wit D 2 x dziennie i staraj się przebywać na słońcu w krótkich spodniach (powyżej kolana) a twoja apatia pożegna się z Tobą na dobre.

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. ~kawa

  hm jakoś nie bardzo mi się to czytało.oczywiście ,bardzo współczuję pobytu w takim szpitalu,ale tekst napisany jest tak beznamiętnie i płytko…..nie uważam też aby pobyt w szpitalu psychiatrycznym był przygodą.ale to tylko moje zdanie

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ~aczer

  polecam utwór Welcome Home (Sanitarium) zespołu Metallica. Opowiada o tym jak człowiek po zamknięciu w zakładzie psychiatrycznym jeszcze bardziej zwariował

  Polubienie

  Odpowiedz
 7. ~St0ne

  Wszystko jest fajnie i pięknie jak chory w cudowny sposób trafi na leczenie. Gorzej, że jakiś prawdziwy czub z rządu dał prawo chorym do samostanowienia o sobie, a wiadomo, że podstawą takich chorób szczególnie schizofrenii jest uważanie wszystkich za spiskujących lub chorych tylko nie tej prawdziwie chorej osoby.
  Apeluję do kogoś kto ma wpływ na rządzących lub jakikolwiek dostęp do mediów aby sprawę odpowiednio przedstawić i nagłośnić. To nie jest marginalny problem wystarczy wyszukać w google zapytania jak poradzić sobie w obliczu obecnego prawa ze skierowaniem chorego na leczeni. To są setki tysięcy przypadków.

  Polubienie

  Odpowiedz
 8. ~ciotka klotka

  Pan marnuje talent na tym blogu. Poziom literacki i merytoryczny Pańskiej twórczości jest bardzo wysoki. Rozważał Pan napisanie książki o swoich doświadczeniach? A może jakaś powieść inspirowana życiorysami ludzi, których Pan poznał? Tak czy inaczej, proszę przyjąć moje wyrazy uznania i najlepsze życzenia.

  Polubienie

  Odpowiedz
 9. ~Mary

  Przypadkowo trafiłam na Twój blog. Chciałabym pogratulować odwagi podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz chęci leczenia! Zgadzam się z Tobą w 100%, że niestety nasze społeczeństwo podchodzi bardzo stereotypowo do chorób psychicznych, a tak naprawdę to chwila i każdy z nas może zachorować. Ktoś pójdzie ulicą, potknie się, uderzy głową o krawężnik, albo trochę więcej stresu… Znam wiele takich przypadków. Choroby są częścią ludzkości, niestety zdrowia nie wygraliśmy na loterii, więc nie powinny być owiane takimi stereotypami!
  Od kilku lat systematycznie dotyka mnie problem natury kobiecej. Za każdym razem uderza w zdrowe miejsce, zmniejszając szansę na posiadanie biologicznego potomstwa. Średnio sobie z tym radze. Kiedyś potrafiłam sama sobie to wszystko wytłumaczyć, poukładać. Za namową partnera poszłam na spotkanie z psychologiem. Miałam wiele oporów, nigdy nie wierzyłam w działanie terapii, a dodatkowo jestem osobą, która czuje złość, kiedy musi podzielić się tym, co czuje wewnętrznie. Jest trochę lepiej, inaczej. Dalej mam wiele oporów, zastrzeżeń w sobie i strachu (ale jest to spowodowane dwoma operacjami, bólem i częstym bywaniem w szpitalu), ale powoli coś we mnie pęka.
  Mam 24 lata, od dawna nie mam przyjaciół w moim wieku, oni nie rozumieją…. Mój partner jest sporo starszy, wiele bliskich osób odwróciło się ode mnie z tego powodu, ale tylko on wspiera mnie w tym wszystkim i rozumie.

  Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze,
  P.

  Polubienie

  Odpowiedz
 10. ~Urszula

  Bardzo ładnie pan to opisał i widzę, że oparł pan to prawdziwych obserwacjach. Ja mam syna ( 30 lat,który 6 lat temu miał atak choroby i wylądował w szpitalu). Niestety obecnie jest na etapie jak to pan ładnie określił : ,,…Są jak biegacze wiecznie ćwiczący sprint, ale nigdy nie kwapiący się do udziału w maratonie życia…. Czy istnieje możliwość kontaktu z panem.? mój telefon to: 787773869

  Polubienie

  Odpowiedz
 11. ~mama

  Dobrze napisane, ale…..
  Ten pierwszy tydzień to faktycznie szpital psychiatryczny ale oddział rehabilitacyjny to bardziej ośrodek leczenia nerwic. A nie każdy szpital psychiatryczny takowy posiada. I wiem co piszę, moja córka choruje już kilka i na szczęście tylko raz musiała spędzić trzy tygodnie w szpitalu. Była to ogromna trauma- nie tylko dla nas- rodziców, ale i dla niej, gdy po pierwszej nocy spędzonej na oddziale dotarło do niej gdzie jest. Mimo że lekarze byli tam naprawdę świetni, oddani swojej pracy i pacjentom – sam pobyt nie stanowił dla nikogo z nas wspaniałego doświadczenia w kategorii przygoda życia. Permanentne kradzieże -a raczej „zabieram bo to moje” -środków czystości, ręczników, koszulek, spinek, jedzenia,gazet… Posiłki byle jakie, zimne i niesmaczne, popołudnia spędzane na korytarzu, przy zakratowanym oknie w oczekiwaniu na wyjście do domu…….
  Natomiast w kwestii wsparcia ze strony najbliższych i przyjaciół zgadzam się i potwierdzam. Miałam to szczęście że do szpitala było tylko 30 km i mogłam codziennie spędzać z nią kilka godzin. I koleżanki, które się nie odwróciły po jej powrocie do domu, i jej wspaniały chłopak który widział ją i w manii i depresji i dalej przy niej trwa -mimo wszystko. Chciała wracać do zdrowia , do domu, do przyjaciół. I bardzo ceni to co ma a to z kolei dopinguje ją do łykania kolejnej dawki leków.
  Opieka psychiatryczna w naszym kraju jest na poziomie ………. To, że trafił pan do takiego ośrodka, w którym jest oddział rehabilitacyjny dla osób po ostrej fazie choroby, to tylko wyjątek, potwierdzający regułę.
  Mama

  Polubienie

  Odpowiedz
 12. ~sade

  Sama spedzilam tylko 3 m-ce w szpitalu na oddziale otwartym i Twoje slowa, Twoja opowiesc jest niezwykle spojna z moimi doswiadczeniami! Ja takze tesknie za tymi ludzmi, za atmosfera wsparcia i porazajacej wrecz akceptacji, czego nie uswiadczylam jako szary czlowieczek poza murami. Tyle inteligentnych i wspanialych osob! Podzielam! Bede zagladac. Dziekuje!

  Polubienie

  Odpowiedz
 13. ~malykot

  Szpitale psychiatryczne w świetle współczesności zawsze postrzegane są jako wariatkowa, miejsca nie do życia, więzienia. A tym czasem, nie każdy szpital taki jest. Są placówki, które faktycznie można nazwać piekłem na ziemi i te głównie zyskują rozgłos, sprawiając złą opinię na temat psychiatryków potocznie mówiąc, ale są też i takie, w których człowiek czuje się lepiej niż gdziekolwiek indziej. Spędziłam pół prawie roku w milickim szpitalu psychiatrycznym i okres był ten dla mnie jednym z najlepszych. Tyle ludzi wspaniałych poznałam, tyle czułości i troski ze strony pielęgniarek, lekarzy i pacjentów doznałam, że to się w głowie nie mieści. Ludzie, skończcie siać wszechobecną zgrozę, będąc w ogóle niezaznajomieni z tematem.

  Polubienie

  Odpowiedz
 14. ~Magi

  Osobiście i ja jestem jedną z pacjentek takiego szpitala. Byłam już tam wiele razy. Ogólnie leczę się na PTSD – zespół stresu pourazowego oraz zaburzenia lękowe. Znam co prawda tylko Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego, ale poznałam tam ludzi identycznych jak ty poznałeś. O wiele bardziej wartościowych itd. niż ci z zewnątrz. Ci ludzie są wyjątkowi i jak piszesz większość z nich to inteligentni, mądrzy ludzie. Ja powiem tak: „Jak wracaliśmy często z takich wypraw cotygodniowych do kina czy do teatru my pacjenci mówiliśmy, że wracamy do domu”… Często kierowała i kieruje nas tam chęć powrotu do tamtej atmosfery, tęsknota za tym bezwarunkowym wsparciem. To coś, czego nie doświadcza się na co dzień, a co sprawia, że życie staje się znacznie pełniejsze.

  Polubienie

  Odpowiedz
 15. ~lekkajakpiorko

  W ciagu 4 lat 26 razy bylam w szpitalach psychiatrycznych.Wiekszosc to byly oddzialy takie jak opisujesz na poczatku.Przezylam w nich bardzo wiele zarowno koszmarnych jak i pieknych chwil.Zgadzam sie ze przyjaciol poznaje sie w takich miejscach- ludzie ” normalni” NIC nie rozumieja.a czasem nawet nie staraja sie zrozumiec.Mam do dzis kontakt z wieloma osobami poznanymi w szpitalu.Dawni ” przyjaciele” mnie opuscili i nawet za nimi nie tesknie.Teraz widze ze oni byli tylko zwyklymi,pustymi,szarymi czlowieczkami…

  Polubienie

  Odpowiedz
 16. ~Seeker

  Przede wszystkim wspaniałe jest to, że podzieliłeś się swoimi przeżyciami i niedoskonałościami. Wiesz, co ja często myślę o osobach, które zapadają na choroby psychiczne? Że mają do nich tendencję właśnie DLATEGO, że są inteligentne. Nigdy o żadnym chorym nie mówiłam „czubek”, ani nie uważałam, że są to jakieś osoby z marginesu, czy głupie.
  Przejrzałam po łebkach poprzednie komentarze i zauważyłam dużą intencję do umniejszania Twojego doświadczenia. Nawet, jeżeli akurat ten szpital był bardziej przyjazny, czy lepiej zorganizowany od innych, nie zmienia to w ogóle walorów Twojej opowieści.
  Nie znam się na tym kompletnie i cieszyłam, jak dziecko, zasiadając do Twojego tekstu. Zadam więc pytanie, może dziecinnie głupie: ten pierwszy oddział, na który trafiłeś, zbierał ludzi w naprawdę ciężkim stanie. Ty wywalczyłeś miejsce w innym, lepszym. Czy myślisz, że to jest zorganizowane w ten sposób specjalnie? Wiadomo, że osoba w totalnie czarnej dziurze swojego umysłu nie będzie walczyła o lepsze miejsce, bo dla niej te miejsca „nie istnieją”. Może swoim staraniem pokazałeś, że jesteś bliżej światła, niż cienia?

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. Morfeusz Autor wpisu

   Dziękuję za komentarz – zarówno ten, jak i inne:) Oddział rehabilitacyjny, na który udało mi się przenieść z oddziału dziennego, zajmuje się leczeniem osób w stanie względnie stabilnym – tzn. jeśli z pacjentem możliwy jest kontakt werbalny, jeśli psychozy brak lub też jest ona wyciszona. Sporo osób które poznałem na oddziale ogólnym trafiło z czasem, kiedy ich stan się poprawił, na oddział rehabilitacyjny (były to głównie osoby chore na schizofrenię). Inni dokończyli leczenie na oddziale ogólnym. Cóż, lekarze mają na pewno jakieś własne kryteria przy decydowaniu o tych sprawach. Zdecydowanie byłem bliżej światła, masz racje – wiedziałem, że jest ze mną źle, tragicznie źle, ale chciałem wyzdrowieć.

   Polubienie

   Odpowiedz
   1. Morfeusz Autor wpisu

    Niestety, już od dawna nie widujemy się ze sobą. Znajomości te ”posypały” się – po części również z mojej winy, ale wiele osób po szpitalu zrywa kontakty z ludźmi tam poznanymi, bo źle wspomina hospitalizacje i nie chce w swoim życiu mieć jakichkolwiek pozostałości po niej. Z jedną osobą odnowiłem ostatnio kontakt – czasami rozmawiamy na FB na temat fenomenu świadomości, możliwości istnienia Boga (znajoma ta wierzy we wszechobecną, samoświadomą energię – chyba tak samo jak Ty?). Tak, pobyt na oddziale wspominam bardzo dobrze – ale wracać bym tam nie chciał. Raz, i wystarczy.

    Polubienie

 17. SomeoneFriendly

  Przyznam się że bardzo fajnie czytało się tekst. Ale miałam wrażenie że to bardziej jakaś bajka niż rzeczywistość. Jeśli naprawdę tak było jak autor pisze. Zazdroszczę mu. Ja znam szpital psychiatryczny zupełnie z innej strony. Z tej „polskiej” smród, brud, wrzaski i nuda. Jedyna atrakcja było wychodzenie do pobliskiego sklepu, choć i tak nie wszytskich stać było i tylko wybrane osoby mogły chodzić. Zajęcia terapeutyczne to były nic innego jak bazgranie kredkami po kartce. Atmosfer była strszana, wszysrkich wrzucili do jednego worka i tych z schizofremia i nerwicą mnie z depresją, jeszcze były osoby z maniakalno impulsywnymi zachowaniami. Nie jestem w stanie opisać jak tam strasznie było, nikt mi nie pomagał oni liczyli na to że sama się naprawię. Pozostawiona sama sobie jedynie z jedna tabletka uspokajająca dziennie nic pozatym. Wycieczek nie było, terapi nie było jedynie walka o przetrwanie. Robiłam wszystko co chcieli żeby się z tamtad wydostać. Dopiero w domu zaczęłam próbować na własną rękę odzyskać wolę życia i jakoś uporać się z depresją. Znalazłam wkoncu jakias psycholożkę która odrobinę wzmocniła w przekonaniu że się da wyjść z depresji. Dziś wiem że się na 100% nie da to się zawsze za tobą ciągnie, te właśnie obniżenia nastroju są jak wysypka ciągle powracająca nie da się tego stłamsić poprostu z czasem łatwiej jest odgonić te najgorsze myśli. Ale one zawsze powracają. Co do szpitala psychiatrycznego. Nigdy więcej to było okropne doświadczenie z jednej strony pouczające to fakt ale nic nie miało wspólnego z pomocą powrotu do zdrowia psychicznego. Warunki w jakich nas przetrzymywali wołały pomstę do nieba, jedzenia mało i ” klasy szpitalnej” ogólna nuda, wałęsanie się po malutkim korytarzu, w pokoju było po 5,6 osób. Każde łóżko było z innej parafii. Jedno większe pomieszczenie było jednocześnie jadalnia i świetlica a w weekend miejscem spotkań z bliskimi i to też wybranymi. Brak było palarni więc palili w łazience. Straszny smród i syf. Lekarze tylko co kilka dni spotykali sie sam na sam z pacjentem ale poświęcali mu góra 3 minuty. Żadnych rozmów, tylko leki. Więc tak jak kiedyś czytałam pewien artykuł dla mnie system polskiej służby zdrowia psychicznego to kpina i nędza. Osoba z depresją co najwyżej dostanie sznur do ręki by sam sobie go użyła i zakończyła swoje cierpienia. Nadzieja ostatnia umiera więc liczę na to że kiedyś się ten obrazek zmieni ale na dzień dzisiejszy dla mnie to co autor opisał jest czysta fikcją. Albo sytuacja miała miejsce w jakimś prywatnej placówce bo napewno ten na NFZ tak nie wygląda. Nawet tego słowami nie da się opisać to poprostu trzeba zobaczyć….

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s