Wstyd

Wstyd. Na tyle palący, że odczuwając go, odruchowo zamykam oczy i kręcę głową w rozpaczliwym geście zaprzeczenia. Tak mi wstyd za siebie z dawnych lat, za moją bezmyślność, za moje okrucieństwo. Ale muszę to z siebie wyrzucić. Nie dla nadziei uzyskania rozgrzeszenia od innych ludzi, nie dla dumy, że potrafię przyznać się do błędów sam przed sobą i przed innymi. Nie dla pozbycia się go, bo to sprawiedliwy ból. Potrzebuję nadać formę temu uczuciu, tak nieokiełznanemu w swojej amorficzności.

W szkole, w której chodziłem do podstawówki, mieściło się również gimnazjum, i niejako naturalną konsekwencją tego było, że wszyscy kończący szóstą klasę kontynuowali naukę właśnie w nim. Tak również w przypadku mojej klasy, w której miałem świetnego kolegę, A. Ponieważ pochodził z typowo rolniczej rodziny i po szkole miał masę obowiązków, moja znajomość z nim ograniczała się do rozmów na przerwach lekcyjnych i samych lekcjach, ale zawsze sprawiała nam obojgu wiele radości. W drugiej klasie gimnazjalnej zacząłem zadawać się z klasowymi łobuzami, którzy podczas jednego ze spacerów po okolicznych miejscowościach w ramach lekcji wychowania fizycznego zaczęli mnie podpuszczać na A. ”Ty, A. mówił, że jesteś frajer i ciota”, ”A. cię obgaduje, coś mu w tobie nie pasuje” – mówili. Wiedziałem, że to nie prawda, i wiedziałem, że to podpucha, ale wtedy odbierałem to jako wystawienie na próbę przez tych chłopaków mojej i ich znajomości. Wiedziałem, że raz na jakiś czas będę musiał zapłacić cenę za przystawanie z silniejszymi, że będę musiał udowadniać im, że jestem podobny do nich, i byłem gotowy to zrobić. Podbiegłem do tego Bogu ducha winnego chłopaka i zacząłem szarpać go, bić i wyzywać, a na koniec oplułem siarczyście tył jego kurtki i odszedłem, zadowolony ze sprawionej kumplom uciechy i ich wiwatów. Pamiętam, jak rok później, pod sam koniec gimnazjum, oboje z A. byliśmy zwolnieni z WF-u w celu uczenia się do jakiejś poprawy, i znaleźliśmy się sami w klasie. Chłopak zaczął zagadywać do mnie jakby nigdy nic złego się pomiędzy nami wydarzyło, a ja z ulgą, że mi wybaczył, wdałem się w rozmowę z nim. Brakowało mi go przez cały rok, przez który nasza relacja wisiała w próżni, ale byłem zbyt głupi, żeby go przeprosić za wyrządzoną mu krzywdę.

Po ukończeniu gimnazjum poszedłem do zasadniczej szkoły zawodowej i zamieszkałem w internacie. Trafiłem do pokoju z dwoma rówieśnikami – S. i K. Podczas gdy K. stanowił typ błazna i cwaniaczka, S. był jego zupełnym przeciwieństwem. Chłopak ten sprawiał wrażenie wyraźnie opóźnionego w rozwoju, miał za sobą naprawdę ciężkie przejścia życiowe i urojenia (na przykład wierzył w to, że posiada nadnaturalne moce – w tym czytanie ludziom w myślach, przepowiadanie przyszłości, oraz że dzieli ciało z demonem o imieniu Damien). Wszystko to dawało K. podstawę do wyśmiewania go, kompromitowania w oczach znajomych (szczególności dziewczyn). S. jako podręcznikowa ofiara losu po prostu stanowił dla K idealny materiał do żartów, dzięki którym zyskiwał sobie uznanie i sympatię ogółu – jak przystało na wiek niezbyt dojrzałego emocjonalnie. Jaka była moja rola w tym wszystkim? Stanowiłem jednoosobową publiczność dla komedianckich aktów pogardy ze strony K. w stosunku do S. Śmiałem się, kiedy mu ubliżał, czasami nawet do łez, co tylko napędzało go jeszcze bardziej. Gehenna S. trwała kilka długich miesięcy, aż chłopak załamał się nerwowo i trafił do szpitala psychiatrycznego. Powrócił z niego do tego samego środowiska i jego sytuacja tylko początkowo uległa zmianie, po czym sprawy przybrały znany obrót. Pomimo wszystkich krzywd, które wyrządziłem S. udzielając K. nie tylko aprobaty ale i zachęty do krzywdzenia go – wybaczył mi. Do dzisiaj jest jedyną osobą dzielącą ze mną wspomnienia tamtych czasów, z którą utrzymuję kontakt.

Kiedy teraz, jako o wiele bardziej samoświadomy człowiek myślę o udzielonym mi przez moje ofiary przebaczeniu, odczuwam jego miażdżący ciężar. Myślenie o tym, że ktoś, kogo skrzywdziłem tak bezmyślnie, puścił w niepamięć moje okrutne uczynki, sprawia mi szlachetny ból, bo nie wiem, czy mnie samego byłoby stać na taki gest.

Reklamy

3 komentarze do “Wstyd

 1. Bluesowa dziewczyna

  Tak sobie myślę, że zachowanie Twoje mogło być spowodowane chęcią znalezienia samego siebie i swojej tożsamości, choć to oczywiście nie jest usprawiedliwienie. Znajdując się w grupie, często młodzi chcą mieć kogoś przy sobie, a to niestety wymaga stania się takim samym jak silniejsza osobowość, chyba, ze to ty jesteś silniejszym… Zupełnie podświadomie robią więc to, co inni, by tylko być w grupie, centrum zainteresowania lub by komuś zaimponować. Kiedyś czytałam taką książkę o relacjach w klasie, czy grupie rówieśniczej młodych ludzi. Niestety nie pamiętam tytułu. Wybacz, jeśli to wyda Ci się zbyt szczere, bo nie mówię tego absolutnie złośliwie, ale Zmądrzałeś 🙂 Dobrej nocy! 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~Lena Blackrose

  To, że przyznajesz się do tego świadczy też o tym jak duży wpływ ma grupa rówieśnicza na człowieka. Z wiekiem postrzegamy sprawy inaczej, ale właśnie winimy się z błędy z przeszłości. Nie Ty jeden, wiem, że to brzmi banalnie, ale no tak jest. Wina i przebaczenia, wstyd i żal za to, co się zrobiło, to wszystko jest mocno ze sobą połączone. Niektórzy nie potrafią czegoś wybaczyć. Albo mówią, że wybaczają, ale z tyłu głowy ciągle mają to przewinienie i pamiętają. To nie jest pełne przebaczenie. Osobiście jestem pamiętliwa i nie wiem, dobrze jak usłyszę to słowo przepraszam, ono jest ważne, ale czy umiem tak naprawdę wybaczyć to nie jestem pewna. Ten kolega wykazał się naprawdę dużą dobrą wolą, wyrozumiałością, no i fajnie, że to zrobił, bo sam się z tym męczyłeś i on pewnie też skoro Ci wybaczył. Czasem jest naprawdę trudno. Są rzeczy, które ja np. mogę puścić z niepamięć, przejmować się nimi tylko przez chwilę, ale są i takie, których bym nigdy nie zapomniała i są niedopuszczalne, gdzie przeprosiny nie wystarczają.

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~malykot

  Nie sztuką jest powiedzieć „przepraszam”, a naprawdę żałować swych czynów. Nie ukrywam, że ta część Twojej historii ubodła mnie, jako że nie wyobrażam sobie i nigdy nie wyobrażałam zdobycia popularności czy też uznania, przyjaciół w sposób krzywdzący innych. Sama byłam prześladowana przez kilka lat i uważam to za zachowanie skrajnie prymitywne i niedojrzałe. Od małego natomiast starałam się nieść pomoc ludziom, którzy najgorzej odnajdowali się w grupie, których nie lubił nikt czy też byli dręczeni. Na szczęście Morfeuszu, wyrosłeś na człowieka, nie potwora.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s