Słowa

Kiedy zaczynałem pisać – jeszcze jako dziecko – kompletnie nie zdawałem sobie sprawy z tego, czym jest ten proces twórczy. Jego tajemnicza magia ogarniała mnie stopniowo, i stopniowo stawała się dla mnie zrozumiała. Przez pierwsze, szczenięce lata pisałem dla rozrywki i z zabawnej w swej naiwności wiary, że osiągnę dzięki temu sukces, który przyniesie mi powodzenie wśród kobiet, pieniądze, sławę. Na ten moment pisanie jest dla mnie przede wszystkim zamianą życia w przeżycie poprzez opisanie swoich wrażeń w sposób możliwie najbardziej precyzyjny, dający rozkoszną świadomość osiągnięcia pełni doznania. Tylko takie pisanie z czystej wewnętrznej potrzeby uznaję za sensowne i zasługujące na miano sztuki. Nie jest go w stanie skazić nawet potrzeba uznania w oczach innych, ponieważ pisałbym bez niego, tak, jak robię to od półtorej dekady.

Jestem głęboko przekonany o tym, że nic nie byłoby w stanie zastąpić funkcji jaką pełni w moim życiu pisanie. Słowa są dla mnie narzędziami niezbędnymi do dogłębnego poczucia świata, życia, siebie, ludzi, dają mi jako jedyne pełny dostęp do samego siebie. Kiedyś, przez dość długi czas uważałem nawet, że ten, kto nie pisze, nie jest w stanie dokonać tej sztuki, że może tylko odczuwać i myśleć powierzchownie, a sam dla siebie stanowić będzie dozgonną tajemnicę. Teraz sądzę, że być może byłem w błędzie, i tego, czego ja doznaję w samotnym, kreatywnym skupieniu, niektórzy doświadczają na przykład w rozmowie z drugim człowiekiem, w najintymniejszych chwilach zamyślenia.

Najpierw jest życie. Doświadczenie, które daje do myślenia oraz wprawia mnie w stan rozemocjonowania. Nastrojowy spacer, kochanie się z dziewczyną, czy spontaniczna przygoda dostarczają wspaniałych wrażeń, ale gdybym nie sprecyzował ich w opisie, dręczyłoby mnie poczucie, że przeżyłem je połowicznie, nie pełnie, czasami wręcz ”na odwal się”. Kiedy piszę, emocjonuję się, kontempluje, pławię się we wrażeniach, myślach i uczuciach, co – jeśli są to one pozytywne – jest chwilowym wniebowzięciem. Kiedy zaś kończę akt twórczy, czuję się jakbym wrócił z fascynującej, ale wyczerpującej podróży. Dopiero takie zmęczenie jest błogie na tyle, bym mógł wypocząć.

Jak powszechnie wiadomo, pisanie pociąga przede wszystkim osoby introwertyczne, melancholijne, często o skłonnościach depresyjnych. Podczas gdy większość ludzi wypiera ze świadomości niewygodne myśli, uczucia i wspomnienia, twórczy melancholicy zagrzebują się po uszy w swoich duszach, starając się przecierpieć smutki poprzez okolenie ich woalką artyzmu. Z doświadczenia – zarówno jako człowiek piszący, jak i czytający – wiem, że pisanie rzeczywiście posiada funkcję autoterapeutyczną, i jeśli poświęci się wystarczająco dużo czasu i pracy na znalezienie stosownych środków wyrazu dla swoich negatywnych emocji, można je w ten sposób unieszkodliwić. Nie jest to proste, bowiem babranie się w smutkach straszliwie wyczerpuje psychicznie, a jeśli człowiek podda się zmęczeniu i zostawi je rozgrzebane, zamiast sobie pomóc, tylko sobie zaszkodzi. Przypomina to trochę robienie domowych porządków, kiedy odsuwamy wszystkie meble by wytrzeć za nimi kurze, myjemy dywany, malujemy sufit, ale w połowie jesteśmy tak wyzuci z sił, że ledwie powstrzymujemy się przed zostawieniem bałaganu samemu sobie i pójściem spać. Wielokrotnie usiłowałem zaprowadzić ład w swojej duszy, ostatecznie z lenistwa bądź wyczerpania pozostawiając w niej jeszcze większy rozgardiasz. Usiłując wyartykułować kojące wyznanie bólu nigdy nie można zatrzymywać się w połowie drogi.

Reklamy

3 komentarze do “Słowa

 1. Bluesowa dziewczyna

  Bardzo ładnie opisany proces twórczy pisania 🙂 Osobiście kojarzy mi się z procesem poznawczym, ale nie przejmuj się, takie zwichnięcie naukowe przyszłej pracy 🙂 A dywany się pierze lub czyści, nie myje raczej… no, chyba, że jak kto woli ha ha 🙂 Dobrego dnia! 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~Lena Blackrose

  Dobrze to napisałeś. 😉
  Pisanie ma moc. Zresztą to taki sposób na wyładowanie się dla osób, które duszą wszystkie emocje w sobie. Jedni mają tendencję do rozładowania emocjonalnego na daną chwilę, a inni kumulują w sobie złość, żal, nie mówią, złoszczą się po cichu i w pewnym momencie następuje wybuch. A to właśnie nie jest dobre dla zdrowia człowieka. Dlatego można pisać, pisać ile wlezie! ;D

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~malykot

  Chciałabym i ja znaleźć coś, w czym mogę uzewnętrznić swój ból ostatecznie, a co nie będzie wiązać się z autodestrukcją. Ból za ból, a jednak ratunek. Dlaczego? Nie wiem. Pisz, pisz i walcz o to, aby tylko to wystarczyło Ci do całkowitego wyżycia się.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s