W Pociągu

Dotychczas odbyłem niewiele podróży pociągiem, i nie lubiłem ich. Wszystko przez to, że zbyt wiele razy miałem nieprzyjemność jechać zdezelowanym złomem sieci TLK bardziej nadającym się do demontażu niż do transportu ludzi. Podczas jazdy wagony chybotały się, bujały, trzęsły jak ręce alkoholika w stadium delirycznym, a huk panujący w korytarzach łączących przedziały był wręcz ogłuszający. Dodatkowo z każdym kilometrem zbliżającym mnie do stacji docelowej czułem narastający, paniczny lęk przed drzwiami o beznadziejnym, kretyńskim wręcz mechanizmie, do których otwarcia potrzeba mnóstwo siły – i szczęścia, bo często okazują się być zepsute i zablokowane. Bałem się wyjść z przedziału i zmierzyć z nimi. Bałem się, że nie uda mi się ich otworzyć zanim pociąg ruszy, albo, co gorsza, że za mną stanie kilka kobiet czekających, aż po męsku uporam się z nimi za nie, a ja zawiodę, i wszyscy, jak jeden mąż, ominiemy swą przystań i pojedziemy w siną dal. Siedziałem więc na swoim miejscu z zamkniętymi oczami, usiłując usnąć, a w wyobraźni majaczył mi jak zmora widok tych przeklętych drzwi. Pociąg mieścił jednakże w sobie coś jeszcze gorszego. Obskurne sracze nazywane powszechnie toaletami – klaustrofobicznie ciasne kloaki cuchnące szczochami i gównem, w których jedynym, co świeciło, były pustki w miejscach, gdzie powinien wisieć papier toaletowy. Bałem się więc również tego, że zacznę odczuwać jedną z dwóch wiadomych potrzeb fizjologicznych, i zmuszony będę skorzystać z tego zapuszczonego chlewu. Ogólnie rzecz biorąc, komfort jazdy takim wrakiem ograniczał się do radości, że jego konstruktorzy nie zamontowali pasażerom pedałów, którymi ci mieliby go napędzać w pocie czoła.

Zupełnym przeciwieństwem takich gratów był pociąg Intercity, którym wracałem z podróży do domu. Elegancki, klimatyzowany. Wyposażony w drzwi otwierające się i zamykające na przyciski wymagające lekkiego tylko klepnięcia. Wygodne fotele ustawione w rzędach, jak w autobusie. W każdym przedziale monitory z wyświetlanymi danymi dotyczącymi podróży. Łazienka na tyle schludna, że załatwiając jakąś dłuższą potrzebę można by wyciągnąć z kieszeni spodni batonika i zjeść go bez obrzydzenia. Był też wagon barowy, gdzie można było wrzucić coś na ząb.

Jechałem pierwszą klasą, bo w sprzedaży nie było już miejsc siedzących dla drugiej. Wcześniej jechałem drugą, i warunki były takie same, toteż kilkukrotnie popadłem w zastanowienie nad tym, czym różnią się od siebie. Dopiero po powrocie, dzięki stronie internetowej Intercity zorientowałem się w przywilejach przysługujących mi z tego tytułu – m. in. Posiłek z menu wagonu barowego, słodka przekąska i coś do picia – które to przywileje naturalnie ominąłem, ale też nie potrzebowałem z nich zbytnio korzystać. Do szczęścia wystarczył mi prywatny stolik naprzeciwko siedzenia, oraz cisza, będąca udziałem również dwóch tylko współpasażerów towarzyszących mi w przedziale przez niemal całą podróż. I jeszcze te malownicze widoki za oknem.

Widoki. Jak należycie streścić je, tak rozległe i barwne, mając jedynie możliwość opisania tego czarno na białym – w malutkich słowach? Przecież to jeszcze mniej, niż monochromatyczna fotografia. Ale spróbuję, świadom tego, że to nawet nie półśrodek, a zaledwie ćwierć środek, a może coś jeszcze mniej. Niech będzie tak, jak mijały – szybko, migawkowo: niemożliwie zielone łany wschodzących zbóż i równie niemożliwie żółte pola rzepaku. Pojedyncze, doskonale czerwone maki dziko kwitnące wzdłuż torów. Wiatraki, tak majestatyczne w swych rozmiarach i powolnych z pozoru ruchach śmigieł. Uparte ściany lasów. Rajskie miasteczka działek. Brunatne połacie zaoranej ziemi. Jemioła kłębiąca się pasożytniczo w koronach drzew. Robotnicy czerpiący garściami z ponadczasowej wiedzy, że robota nie zając i nie ucieknie. Ludzie, z których każdy ma swoje wspomnienia, marzenia, troski. Dachy domów kojarzące mi się dość chyba bezsensownie z kapeluszami grzybów.

Mam chorobę lokomocyjną, i chociaż zażywam przed dłuższymi podróżami lek hamujący jej objawy, wolę nie kusić losu i nie wpatrywać się za długo w zmieniające się jak w kalejdoskopie obrazy. Co więc robić? Z moich obserwacji wynika, że ludzie podróżując pociągami zabijają czas słuchaniem muzyki, surfowaniem po Internecie przez multimedialne telefony, oraz spaniem. Nie jestem zbytnio senny, i nie posiadam żadnych gadżetów, bo ich nie lubię, ale mam przy sobie najlepszego przyjaciela samotnych podróży – książkę. Szczęśliwie jest to ”Bastion” spod pióra mojego ulubionego autora rozrywkowej prozy fabularnej – Stephena Kinga. Cieszę się tym bardziej, że to opasłe, liczące 1165 stron tomiszcze dostałem w prezencie od Z. Zaczynam czytać, i z każda stroną coraz mniej mnie w pociągu, a coraz więcej w USA toczonym przez śmiercionośny wirus nazywany Kapitanem Tripsem. W końcu wsiąkam umysłem niemal całkowicie w fikcję literacką, pozostawiając w pociągu właściwie samą kukłę swojego ciała – kukłę tętniącą życiem, ale ledwie świadomą swojego położenia. Z zaczytania wyrywa mnie wyrecytowana męskim głosem serdeczna prośba: ”Dzień dobry, poproszę Państwa bileciki do kontroli”. W ciągu podróży czekają mnie jeszcze dwie kontrole, a jedną z nich – cóż za miła odmiana! – przeprowadzi przeurocza i piękna blond włosa kobieta.

Pasażerka siedząca nieopodal, tyłem do mnie, w rzędzie foteli po drugiej stronie – młoda dziewczyna, na oko 25 letnia – zdejmuje eleganckie buty na wysokim koturnie i kładzie nogi na siedzeniu naprzeciwko. Nie dostrzegam w tym żadnej nonszalancji, a raczej z dowcipem stwierdzam, że jak pierwsza klasa, to pierwsza klasa, chociaż mi samemu byłoby głupio zrobić to samo. Pasażer daleko ode mnie, widoczny mi lekko przez luki pomiędzy siedzeniami, śpi. Stwierdzam, że to niezła okazja żeby zatabaczyć, nie zwracając przy tym niczyjej uwagi. Kładę na stoliku swoją torbę dla dodatkowej osłony przed przypadkowym spojrzeniem osób trzecich, po czym wyjmuję puzderko diabelskiego pyłu i przy pomocy rurki od długopisu wciągam szczyptę nosem. Czuję rozchodzące mi się we wnętrzu nozdrzy pieczenie oraz orzeźwiający aromat mentolu i mięty.

Na jednej z ostatnich stacji poprzedzających moją docelową do wagonu zwala się tabun ludzi. Prawie wszystkie miejsca zostają zajęte, ale tłok nie sprawia mi żadnego problemu. Na zewnątrz zaczyna padać deszcz, kropelki wody spływają powoli po szybach okiennych, i robi się jakoś wzruszająco.

Pod koniec mojej podróży przetacza się przez wagon trzecia grupa bileterów. Jeden z nich prosi o okazanie dowodu przejazdu dziewczynę, która wcześniej rozkładała nogi na siedzeniu. Ta przerywa jedzenie batonika i okazuje świstek, po czym stwierdza arogancko, że ”Ma nadzieje, że to już ostatnia grupa”. Słowa te będą odbijać się echem w mojej głowie jeszcze długo po powrocie do domu. Biedactwo! Jedna kontrola przypadająca średnio na 2 godziny podróży tak strasznie wyczerpała jej siły! No tak, przecież ten bilecik jest tak ciężki, na cegle wygrawerowany, i dźwigając go można zwichnąć sobie bark!

Pociąg staje na moje stacji, i wysiadam.

Reklamy

3 komentarze do “W Pociągu

 1. ~Lena Blackrose

  Pociąg, pociąg może być fajnym miejscem na zawarcie znajomości. Ludzie wchodzą, jadą ze sobą w jednym przedziale, z nudów nawiązują rozmowę. Często właśnie słuchają muzyki albo czytają lub śpią, no bo co robić? Ja nie preferuję jazdy pociągiem. Zdecydowanie stawiam na autobus. Syf jest tu i tu, bo niektórzy ludzie to zwyczajne świnie. Wszystko ma swoje wady i zalety. Ja nie lubię jeździć pociągiem ze względu na ten stukot, no i nocą to jest bardzo nieprzyjemne, taka długogodzinna jazda nie do zniesienia, tym bardziej ,ze przy tym stukocie i ciągłym chodzeniu ludzi nie zasnę. Trzeba też się pilnować, żeby nikt cię nie okradł. Co do kontroli, to dosyć często jestem kontrolowana w autobusie i nie lubię tego. Nie jest dla mnie problemem pokazanie biletu, raczej bardziej nie lubię tego momentu, kiedy muszę zacząć grzebać w torebce, żeby go wyciągnąć. Chowam go zawsze w to samo miejsce, no ale po prostu nie lubię, jak tam sobie jest, to niech tam sobie będzie. Jeszcze kontroler to zwykle przypakowany wielki gość (przynajmniej w autobusie) i staje taki przed tobą i czujesz się nieswojo. Nic przyjemnego taka kontrola. Z drugiej strony rozumiem, że taką mają pracę. Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Bluesowa dziewczyna

  Ale poruszyłeś temat! Kurcze, musiałabym opisać Ci tutaj całą moją podróż pociągiem, którą odbyłam jakieś trzy lata temu- niezapomniane wrażenia, tym bardziej, że jechałam całą noc… z niezłą ekipą i Marianem, który po paru godzinach jazdy już był sztywny… Ale to długo by pisać. Hah, ja chyba Cię muszę z Nietopkiem zapoznać, on się szkoli w tym kierunku, na pewno Ci wszystko wytłumaczy, może to dlaczego tak wiele tych maszyn to złomy też ha ha 🙂 Pozdrawiam! 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~malykot

  Pomimo iż lepiej wozić się zawsze w lepszych warunkach, uważam, że te zdezelowane złomy jak mówisz mają w sobie dużo uroku i historii. Bo choć wloką się po torach jak rozkładające się zombie, są wciąż funkcjonującymi świadkami ludzkich przeżyć. Stare maszyny, meble od zawsze były dla mnie bardziej fascynujące niż nowości na rynku, które jedyne czego były świadkiem, to własnej produkcji.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s