Nie Ma Miejsca Jak Dom?

Tak szybko dobiegło końca tych kilka dni poza domem. Kilka dni spędzonych na randkowaniu, seksie, rozmowach, podziwianiu wielkiego i pięknego miasta Wrocław, wreszcie samotnym kontemplowaniu wrażeń w zaciszu hostelowego pokoju. Dni stanowiących rzadkie diamenty w jałowym mule ostatniej dekady mojego życia.

Jeszcze w połowie wyjazdu, kiedy mierzyłem się z gorzką świadomością przymusu powrotu do domu, odczułem nadzieję, że gdy do tego już dojdzie, wszystko będzie inne; że ta szara monotonia zabarwiona będzie kolorowymi emocjami z podróży i impulsami do przemyśleń. Nadzieję, że wspomnienia z pobytu u Z. pozwolą mi jakoś uporać się z przytłaczającym poczuciem powrotu do szarej rzeczywistości. Niestety, tylko potęgują one poczucie tęsknoty, pragnienie wyrwania się stąd w jej objęcia. Wyjazd w stopniu większym niż wszystko inne uświadomił mi wstrząsającą prawdę o moim położeniu życiowym. Jestem jak drzewo, które wyssało już wszystkie życiodajne soki z gleby, i nie może się w niej dalej rozwijać, kwitnąć, owocować. Drzewo, które jest na szczęście jeszcze na tyle młode, że można je przesadzić w żyzne miejsce, nie uśmiercając go przy tym.

W swoim domu rodzinnym – nie licząc okresowych, kilkumiesięcznych pobytów poza nim – spędziłem właściwie całe życie, doświadczając tu wszystkiego, czego mogłem doświadczyć. Od kilku długich lat wszystko to powtarza się beznamiętnie, jak programy telewizyjne w sezonie wakacyjnym, przynosząc coraz mniej wrażeń, coraz bardziej nudząc. Brak podniet intelektualnych i emocjonalnych uwstecznia duchowo, a duchowe uwstecznianie odczłowiecza. Każdego dnia czuję, jak toczy się we mnie ten proces, to mentalne gnicie żywcem. Już dawno temu wybiła godzina, kiedy dla dobra swojego rozwoju powinienem wynieść się stąd i rozpocząć kolejny etap mojej egzystencji, który zwie się dorosłym, samodzielnym życiem. Etap ten zaczniemy wspólnie z moją dziewczyną już za 2 lata, w którym to czasie poddam gruntownemu remontowi jeden z budynków gospodarczych na swoim podwórku, zamieniając go w mieszkanie. Będzie niewielkie, ale przytulne, i tylko nasze. Ona będzie w nim Panią domu, a ja Panem domu. I pobierzemy się. Jeśli oczywiście nasza relacja wytrzyma próbę czasu, w co wierzę, i to nie tylko dlatego, że już dawno doszedłem do wniosku, że w życiu jest sens być wyłącznie optymistą.

Ale, póki co, wciąż jestem tutaj. Szukam w wiecznie przeładowanej lodówce jednego z dwóch tylko moich produktów w niej umieszczonych, słucham wrzasków sklerotycznej babki przeświadczonej o tym, że wszyscy domownicy nie mają życia poza sprawami związanymi z podwórkiem, użeram z zamulającym Internetem, czekam, aż prawie ciągle zajęta łazienka będzie wreszcie wolna, wdycham smród papierosów palonych jeden za drugim przez matkę. Jestem tu, i tylko z książek, twórczych introspekcji, bloga i rozmów z Z. czerpię siły potrzebne mi do życia, a wszystko inne albo wysysa je, albo pozostaje w obojętnym do nich stosunku.

Mam wiele straconego czasu do nadrobienia, ale i teoretycznie drugie tyle przed sobą. I wielki głód wrażeń. I wiarę w to, że jeśli zacznę nowy etap egzystencji, będę mógł żyć za dwóch, pełną piersią. Że jest źle zwyczajnie dlatego, że zaniedbałem swoje życie pozwalając mu stać w miejscu, i że wystarczy ruszyć je do przodu w odpowiednim kierunku, by osiągnąć szczęście. Dwie nogi, dwie ręce, głowę na karku. Miłość i pasje. Czy dam radę? Dam!

Reklamy

2 komentarze do “Nie Ma Miejsca Jak Dom?

 1. ~Lena Blackrose

  Rozumiem to. Pomimo tego, że jest mi dobrze w moim miejscu zamieszkania, to jednak czegoś mi brakuje i właśnie tak jakby stoję w jednym miejscu, dlatego rozumiem o co Ci chodzi. I no cóż, widzę masz plany, dostrzegasz, czego Ci potrzeba do szczęścia, więc nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia w realizacji. Jak sam na końcu stwierdziłeś – dasz radę. 😉
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~malykot

  Podziwiam Cię za Twój optymizm. Życie w domowym pierdolniku ze świadomością użerania się w nim choćby o dzień dłużej, potrafi wykończyć człowieka doszczętnie. Jestem młodsza od Ciebie i nie wyobrażam sobie, że mogłabym wytrzymać 27 lat w domu takim, jak mój czy Twój.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s