Być w Drodze to Wielka Rzecz!

Minęło tak wiele czasu, odkąd ostatni raz byłem w drodze. Tak wiele czasu, mierzonego zapisanymi kartkami, roztrwonionymi pieniędzmi, przeczytanymi książkami. Czasu zabijanego mniej lub bardziej namiętnie w oczekiwaniu na dzień, kiedy znowu wyruszę na spotkanie z Nią.

Market wita mnie serdeczną obfitością wszelakich produktów żywnościowych, relaksacyjną muzyczką, tłumem konsumentów. Posuwam się do przodu z wózkiem, rozglądając się na boki, po półkach, i zastanawiając nad tym, czego będę potrzebował w trakcie czekającej mnie dziesięciogodzinnej podróży. Wrzucam Snickersy, bo zawierają dużo kalorii. Litrowy napój wysoko kofeinowy, bo działa pobudzająco. Miętowe gumy do żucia, prezerwatywy. Dwie puszki Jack Coli, nie mogąc się doczekać Jej ust smakujących tym drinkiem. W małym sklepiku przy stacji udaje mi się nawet kupić tabakę, z której aromatem zamierzam wreszcie związać moje wyjazdy. Za kilka lat zażywając ją będę przywoływał masę kolorowych wspomnień.

Leżąc na swoim łóżku, tuż przed zaśnięciem, rozpamiętuje sześciogodzinną podróż pociągiem, w trakcie której tyłek boli od siedzenia. Przypominam sobie widoki zmieniające się za oknem, nadzieje, że przez większość czasu nikt nie będzie towarzyszył mi w przedziale i będę mógł rozłożyć się wygodnie na fotelach i zdrzemnąć. Myślę o facecie raz na jakiś czas rozwożącym napoje, o lustrach, w których oceniam siłę zmęczenia malującą się na mojej twarzy.

Trzeba się spakować. Czyste i wyprasowane ciuchy, przybory toaletowe, jedzenie. Ładowarka do telefonu, szkicownik i dziennik, długopis, jakaś książka. Pieniądze. Dowód osobisty. Wkładanie tego wszystkiego do torby jest dla mnie niby rytuał, mający otworzyć przede mną wrota do innego świata. Bo to jest inny świat, kiedy porzucam swoje szare, przewidywalne życie codzienne, którym jestem zmęczony, i jestem z Nią, czyli tam, gdzie ciągle jest moje serce.

Wysiądę na głównej stacji tego wielkiego miasta, daleko od domu, pośród obcych sobie ludzi, i znowu przejdzie mnie, od stóp do głów, to ożywcze zdziwienie: że poderżnąłem sobie gardło i podciąłem żyły, bite dziesięć lat spędziłem na krawędzi potwornej depresji, serce złamano mi dwa razy, i spędziłem pół roku w szpitalu psychiatrycznym, ale wyszedłem z tego zwycięsko, z sercem wciąż zdolnym do kochania, i oto jestem tutaj, za godzinę mając połączyć się w zaciszu hostelowego pokoju ze śliczną i mądrą dziewczyną, zakochaną we mnie do szaleństwa bez względu na moje oczywiste przywary. Jestem tutaj, i przyznać sobie muszę, że mimo tysięcy wtop, mimo zaznanego palącego wstydu i ogromu zaprzepaszczonego czasu, jednak odwaliłem kawał dobrej roboty z tym swoim małym życiem, i w związku z tym zasłużyłem na dużego waniliowego shake’a i podwójne frytki w restauracji MacDonald’s. Skinę sobie głową z cwanym uśmieszkiem na zamaskowanych zarostem ustach, i niech mnie diabli, jeśli nie będę wtedy szczęśliwy.

Tęsknię za tym. Za głosami lektorek oznajmiających przez głośniki na stacji kiedy, skąd i dokąd odjeżdża dany pociąg. Za brzęczeniem w kieszeni spodni reszty wydawanej mi w sklepach. Za szumem miasta, który nie daje mi spać w nocy i zmusza do pisania. Za stukotem jej glanów o stopnie schodów, podczas wspinaczki do naszego pokoju na poddaszu. Tęsknię za tą bajecznie niepozorną symfonią miłości, jaka mnie z Nią łączy.

Podróże i miłość miewają ze sobą tak wiele wspólnego, że aż chce się żyć!

Reklamy

4 komentarze do “Być w Drodze to Wielka Rzecz!

 1. ~Lena Blackrose

  Podróżuję praktycznie codziennie i za każdym razem urzeka mnie to, że wcale mi się nie nudzi, a podążam tą samą trasą, to raczej nie są nowe miejsca. Te nowe niosą ze sobą dreszczyk emocji, rosnącą ciekawość i zainteresowanie, ale też lekką obawę. Te, które się już dobrze zna przynoszą spokój, mogą być rutyną, ale ja zawsze wypatrują oznak jakichś zmian, które nastąpi, także to każdego dnia jest … przygoda? Tak, chyba przygoda. W podróży można obserwować, poznać nowych ludzi, nowe miejsca. Faktycznie, to wielka rzecz. 😉 Podjąłeś walkę i zwyciężyłeś, przyjemne uczucie, co? 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Bluesowa dziewczyna

  Przeczytałam dwa razy… Wpis raczej pozytywny. Szkoda jednak, że tylko Ona powoduje, że chce Ci się żyć, a tak z tego bloga wynika. Twój wpis jednak skojarzył mi się z jedną książką, a mianowicie „Cierpienia młodego Wertera”, której nie trawię, nie cierpię i mam nadzieję, że nie będę więcej miała z nią do czynienia… Może nie, bo z dniem dzisiejszym wszystko się skończyło. Ja sama lubię podróże, mogę wtedy pobyć sama ze sobą, pomyśleć, przeanalizować parę spraw, jednak sześć godzin to dla mnie za mało, na myślenie potrzebuję więcej. Jednak nie tęsknię do za głosami lektorek na stacjach kolejowych… Poszedłeś w tym wpisie w taki klimat bardziej chyba oniryczny niż rzeczywisty… symfonia miłości…. itp. Nie napiszę więc nic, bo powiem szczerze, że tego klimatu nie czuję kompletnie. Co prawda, mam w sobie spora dawkę emocjonalności, wiem, że istnieje więź pomiędzy dwojgiem ludzi, której nie da się po prostu wyrazić słowami, opisać, powiedzieć… to taki specyficzny język, ale symfonia miłości itp. to już nie moje klimaty. Trzymam kciuki za fajną podróż i spotkanie i pozdrawiam!

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ewelina3344

  W tym roku wybieram się na studia, więc podróże będą stałym elementem mojego życia. Chciałabym, żeby moje wyprawy na uczelnie przywoływały takie pozytywne wspomnienia! Jako, że jestem świeżo po maturze, przypomina mi się matura ustna z polskiego, podczas to koleżanka przede mną wylosowała temat właśnie podróży i z taką pasją o nich mówiła, że zamiast mysleć nad własnym tematem wsłuchiwałam sie w jej opinie na temat wyjazdów 😉 Twój i jej wypowiedź mają w sobie coś takiego, że zatrzymalam sie na chwilę i podumałam 😉 pozdrawiam ! 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~malykot

  Odstawiając emocjonalność całkiem na bok 🙂 Podróże pociągami są świetne. Nie ważne, ile razy jeździło się pociągiem, jak długo czekało się na stacji i może też denerwowało się opóźnieniami, które mogły przecież wyniknąć, dla mnie nigdy nie stanie się to nudne i monotonne. Uwielbiam wręcz krótki melodyjny sygnał zwiastujący zapowiedź danego połączenia kolejowego, można go słuchać i słuchać.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s