Źle Ogrzane Piekło

Są ludzie, którzy gotowi są wywrócić nasze życia do góry nogami i uczynić je wygodnymi samym sobie, sprawić, że będą czuli się w nich dobrze – najczęściej lepiej nawet, niż my sami. Jest to coś tak absurdalnego, jakby przyjść do kogoś w gościnę i popijając herbatkę z filiżanki zastanawiać się, jakie zmiany należy wprowadzić, żeby czuć się tam bardziej swojsko, bardziej jak u siebie. Są to ludzie najgorszego możliwego sortu z jakim miałem kiedykolwiek do czynienia – wszelacy kuzyni, ciocie, i wujkowie-dobra-rada przekonani o tym, że pozjadali wszelkie rozumy, zaś wszyscy poza nimi są zagubieni i powinni wysłuchiwać ich rad z nabożną wręcz czcią. Ludzie Ci – o zapaskudzonych często życiorysach i skrywanych nieudolnie tajemnicach – żeby zapomnieć o swej niedoskonałości, z którą poradzić sobie psychicznie nie byli w stanie, wmówili sobie potencjał architektów cudzych żyć, projektantów szczęścia.

Czasami – rzadko, ale jednak – poznaje się ludzi, którzy pomagają nam zmienić nasze życia zgodnie z naszymi własnymi, często podświadomymi oczekiwaniami; ludzi, którzy wiedzą dobrze, czego nam potrzeba, uświadamiają nam to i z niebywałą lekkością, jakby wręcz od niechcenia, pomagają wprowadzać zmiany. Ich ingerencja sprawia nam zarówno przyjemność, jak i ból. Pierwszym odruchem wobec ich działań jest bunt wynikający ze świadomości, że wprawdzie żyło się dotychczas w nieładzie, ale był to nieład wypracowywany latami, nieład, do którego ma się sentyment, i który się zna jak własną kieszeń; bałagan będący azylem przed uporządkowanym światem, w którego ładzie jednak idzie się zgubić. Z drugiej jednak strony świadomość niewystarczalności własnych zasobów do samodzielnego wprowadzenia zmian skłania do pragnienia bycia wziętym w obroty przez kogoś, kto wie dobrze, czego tak naprawdę mu trzeba, by zacząć funkcjonować z pożytkiem dla siebie i świata jako stuprocentowy ja. Kogoś, kto pokazałby mu, co powinien osiągnąć, zainspirował do działania, pomógł uświadomić sobie siebie, wyciągnąć na wierzch, pokazać, co, jak i czemu należy wyrzucić z domu żeby stworzyć w nim życiodajną przestrzeń i miejsce dla czegoś nowego, świeżego i wartościowego. Zawsze w końcu nadchodzi taki moment, że potrzeba zmian. I kogoś, kto pomoże przeprowadzić je bez zbędnego guzdrania, a potem będzie podawał chusteczki na otarcie łez, wiedząc, że bez względu na osiągnięty efekt proces wprowadzania ich zawsze boli. Człowiek prawdziwie inteligentny i czuły wie, że czasami pomóc może drugiej osobie tylko poprzez towarzyszenie jej w próbach uświadomienia sobie tego, co przyniesie jej szczęście. Dopiero człowiekowi rozumiejącemu swoje potrzeby można pomóc w ich realizacji, uwzględniając jednak tempo, które będzie w stanie znosić na tyle dobrze, by owej pomocy nie odrzucić.

Dotychczas miałem przyjemność poznać tylko jedną osobę będącą wulkanem niespożytej energii, która w dodatku miała niezwykłe podejście do ludzi – dar zjednywania sobie ich i umiejętność pomagania im w odnalezieniu samych siebie. Pomogła bezinteresownie wielu osobom, w tym – w jakimś stopniu, bo z pewnych przyczyn zabrakło jej czasu i sposobności – również mnie. Wprawdzie z uwagi na krótki czas jaki mogłem pozostawać z nią w kontakcie, efekt jej wsparcia nie był trwały, ale przynajmniej przekonałem się na własnej skórze, że tacy ludzie istnieją, co sprawia, że żyje się dużo, dużo łatwiej – bo z nadzieją na poznanie takowej.

Skorzystanie z pomocy ludzi, którzy nie tylko chcą naszego dobra, ale również mają znane nam samym, właściwe pojęcie na temat tego, jak owo dobro powinno wyglądać, utrudnia słabość charakteru. Przyznam, że jako introwertyczny melancholik boję się ludzi temperamentnych, żywiołowych, działających – nawet z dużą skutecznością – niemal tak samo szybko, jak myślących. Boję się ich, bo ja to takie stworzonko, co to lubi ukryć się pod miotłą, przy okazji najlepiej w cieniu, a nie zaszkodzi, że i w skorupie. Unikam takich ludzi, bo czuję się przy nich malutki, wątły, ślamazarny, bo nie nadążam za nimi i tokiem ich rozumowania, bo przeraża mnie ich zapał i radość. Przeraża, bo uświadamia mi, że sam posiadam to wszystko w niewielkich, śladowych wręcz ilościach. Przeraża mnie na tyle, że zamiast cieszyć się możliwością zaczerpnięcia pierwiastka ich życiowego geniuszu, czasami wolę schować się pod kołdrą i wyobrażać sobie, że jestem kotem zagrzebanym w sianie podczas szalejącej na zewnątrz wichury.

Ów świat ludzi uszczęśliwionych na siłę przez osoby nie mające pojęcia o tym, czego naprawdę potrzeba im do szczęścia, przypomina przysłowiowe ”Źle ogrzane piekło”. Wole od niego – jeśli nie raj – to chociażby piekło totalne spowodowane moimi własnymi, błędnymi decyzjami.

Reklamy

2 komentarze do “Źle Ogrzane Piekło

 1. ~Lena Blackrose

  Hej ;).
  Drogi Morfeuszu, nie zapominam o ludziach, z którymi miałam/mam do czynienia, choć oni raczej nie pamiętają o mnie, ale to inna kwestia. 😉 Poza tym, dlaczego miałabym zapominać o osobach inteligentnych, z którymi bardzo dobrze się rozmawia? Nie ten typ człowieka ze mnie. 😉 Poza tym, odwiedzałam Twój blog, czekając na nowe wpisy, czekałam i czekałam, nic się nie pojawiało … Dobrze, że się odezwałeś ;). Dzięki. Dobrze znowu Cię czytać. 😉
  Lubię tajemnice. Masz rację co do studiowania, ja się nie wstydzę, ani tego, że studiuję ,ani tego, co studiuję, zwyczajnie nie chce mi się tłumaczyć na czym mój kierunek polega. Jest związany z tym, o czym czasami pisałam na blogu. Nie zagłębiam się w to dalej, przechodzę do skomentowania Twojej notki. 😉
  Są tacy ludzie, którzy chcą komuś układać życie, mądrzą się, bo przecież oni ,,wiedzą najlepiej” i nie przyjmują do wiadomości innego stanowiska. Spotkałam takich. Spotkałam też tych drugich, którzy bezinteresownie mi pomogli, zwłaszcza mam tu na myśli panią pedagog z podstawówki. Introwertycy melancholicy mają przegwizdane ;D. Ale nie zazdroszczę ekstrawertykom. Oni umieją wyjść przed szereg, powiedzieć coś na głos, zrobić to, tamto, potrzebują ciągłego działania i bycia w ruchu. Ja potrzebuję spokoju i to sobie cenię. Mam parę takich koleżanek ekstrawertyczek, podziwiam je za to ich działanie, którego ja nie umiem, ale też trochę się od nich nauczyła, że skoro one mogą to ja też. W wychyleniu się spod miotły nie ma nic złego, tylko jest strach przed ośmieszeniem i popełnieniem błędu, oddaje się bezpieczne schronienie i pokazuje się innym. Jak się wyjdzie nie ma odwrotu, a chciałoby się uciec. Oj, chciałoby się nieraz. Uszczęśliwianie na siłę – nie pojmuję takiego postępowania.
  Pozdrawiam serdecznie. 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~malykot

  Gorsze od uszczęśliwiania na siłę i wujków-dobra-rada jest według mnie chyba tylko kopanie leżącego, w tyłek co prawda aby wstał, lecz w sposób „nie bądź egoistą, inni mają gorzej”.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s