W Obronie Czarnego Humoru

Ludzi dzielić można na rozmaite sposoby – pod względem płci, wyznania, orientacji seksualnej, przekonań politycznych, itd. Nie mam tutaj na myśli robienia podziału na lepszych i gorszych, a jedynie dokonanie rozeznania warunkującego sprawiedliwe, indywidualne podejście do pojedynczego człowieka. Ponieważ humor w życiu ludzkim odgrywa gigantyczną rolę (często i gęsto deprecjonowaną), chyba wcale nie mniejszą, niż wyżej wymienione tematy, poczucie humoru nasuwa się samo przez się jako kolejny przedmiot podziału. Na przykład: jedni kochają czarny humor, a drudzy nienawidzą go. Tego, że miłość do czarnego humoru nie musi być toksyczna, zdegenerowana, a zdrowa – i że zazwyczaj taka właśnie jest, co warunkuje złożoność ludzkiej psychiki – postaram się dowieść wszystkim pozbawionym dystansu malkontentom, dla których człowiek żartujący z murzyna jest rasistą, a ten, kto żartuje z parafilii – zboczeńcem.

Zacząć wypada od tego, że przed erą internetu moja styczność z czarnym dowcipem była niewielka, opierała się bowiem na przekazach ustnych oraz skromnych wydawnictwach fizycznych. Natrafiłem na nie w życiu zaledwie kilkukrotnie, i zawsze były to dziełka malutkie, mieszczące się w kieszeni, będące w stanie zaledwie rozbudzić apetyt na wisielczy żart, nigdy zaś nie mogące go zaspokoić. Również w książkach z humorem konwencjonalnym zdarzało mi się natknąć na ”czarne rozdziały”, ale na tym wszystko się zaczynało i kończyło. Wydawnictwem unikalnym – zarówno pod względem obszerności, jak i formy – jest książka ”Czarna Księga Humoru” autorstwa Anny Januszkiewicz i Marcina Rychlewskiego, wydana przez wydawnictwo Vesper w 2011 roku. Nie ukrywam, że do zakupu książki bardzo przyczyniła się jej okładka (miękka, ze skrzydełkami) – utrzymana w tonacji idealnie odpowiadającej specyfice wisielczego humoru. Cała czarna, opatrzona tytułem wypisanym spływającymi krwią literami, połyskuje laminowaną grafiką przedstawiającą spoczywającego w trumnie mężczyznę, który w dżentelmeńskim, powitalnym geście uchyla kapelusz. Książka jest podzielona na dwie mniej więcej równe części, z których pierwsza przypada na dowcipy. Niestety, żartów żenujących czy nieśmiesznych, bądź też nie zabarwionych wisielczym humorem jest tutaj tyle, że dział można by z powodzeniem uszczuplić o połowę. Jakby tego było mało, twórcy książki świadomie zrezygnowali z dowcipów najbardziej hardcore’owych – a przy tym najzabawniejszych – żeby nie obrażać niczyich uczuć. Większość zaś dobrego materiału to dobrze znane amatorom czarnego humoru klasyki. Bardzo interesująca jest jednak druga część książki – zbiór legend miejskich rzeczywiście przesyconych czarnym komizmem. Nie jest to jednak dowcip w klasycznym wydaniu. Bardzo zapadają za to w pamięć, oparte głównie na dowcipie słownym, czarno-białe makabreski autorstwa Pana Tramena – tajemniczego grafika i blogera zafascynowanego funeralną tematyką.

Mogę tylko domyślać się tego, że jednym z powodów, z których brakuje na rodzimym rynku wydawniczym książek z czarnym humorem, jest nie tyle jego rzekoma niepopularność, co problem potencjalnych wydawców z poprawnością polityczną i obawą demoralizacji. W zasadzie nie ma co się dziwić, że nikt nie chce podpisać się imieniem i nazwiskiem nie tylko pod autorstwem, ale i samą publikacją w obiegu wydawniczym żartów takich jak: ”Co jest najlepsze w seksie z dwulatką? Trzask pękającej miednicy”. Czarny humor zawsze kogoś obraża, wyśmiewa tematy uznawane za tabu, szarga świętości, druzgocze. Te właśnie rzeczy stanowią o sile jego wyrazu, i z tego też powodu wszelkie próby wysubtelnienia go skutkują uczynieniem go mniej zabawnym. Książkowe wydawanie tego rodzaju żartów z uwzględnieniem ich cenzury czy nawet pominięcia dowcipów najbardziej hardcore’owych mija się z celem – to jak kręcenie filmu pornograficznego i cenzurowanie na nim wszystkich okolic intymnych. Odbiorca spragniony mocnych wrażeń, mając do dyspozycji materiał okrojony, wręcz wykastrowany, a surowy, zawsze wybierze ten drugi.

Konstatując powyższe, nie może dziwić, że miejsce czarnego humoru jest poza oficjalnym obiegiem wydawniczym – w internecie. Świetnie ma się w nim nie tylko klasyczny dowcip słowny, ale i zabawne materiały wizualne – komiksy, oraz będące domeną wyłącznie wirtualnego medium memy. Ludzie rozumiejący wisielczy humor, podchodzący do niego z dystansem, odnajdują się wzajemnie, zrzeszają w grupy dyskusyjne, i sypią pokrwawionymi kawałami jak z rękawa. I chociaż większość ludzi może sądzić, że są oni rasistami, zboczeńcami, i chamami, prawda o nich jest zupełnie inna.

Czarny humor nie promuje obojętnej postawy wobec zła i krzywdy, a zachęca do rozładowania na krótką chwilę napięcia związanego z rzeczami przerastającymi naszą wrażliwość – rzeczami, których w stanie do końca nie jesteśmy pojąć, a które gdybyśmy pojęli, doprowadziłyby nas do załamania psychicznego. Nie sposób zbawić świata obracając jego przytłaczające okrucieństwo w żart, ale można w ten sposób na moment wyzwolić się spod ciężaru świadomości tego okrucieństwa, by nabrać sił. Czarny humor jest więc raczej nie domeną chamów i prostaków, a ludzi wrażliwych, nie potrafiących w inny sposób poradzić sobie z poczuciem klęski gatunku ludzkiego, toczonego przez wojny, choroby cywilizacyjne, zboczenia, uprzedzenia, najniższe instynkty. Jeśli przyjmiemy zaś, że śmiech z takich rzeczy jest śmiechem szaleńca, lub co najmniej osoby chwilowo niepoczytalnej, można spokojnie dodać, iż na tak złym świecie nie ma nic normalniejszego od zwariowania. W każdej chwili, w której śmiejemy się z opowiedzianego nam dowcipu – nie ważne, czy o zabarwieniu czarnym, politycznym, erotycznym, etc. – ktoś umiera, ktoś podejmuje próbę samobójczą, ktoś płacze w poduszkę, ktoś cierpi głód. A my się śmiejemy. Żart z anonimowego nieszczęścia, wykonany dla zachowania równowagi psychicznej świadomością tego nieszczęścia wstrząśniętej, nie wydaje się być przy tym czymś o wiele mniej na miejscu. Mechanizm wypierania z psychiki trudnych emocji i faktów jest dobrze znany psychologom; obracanie czegoś w żart również stanowi jego działanie. Nie można nie dodać, że tak popularne u jednych, a wzbudzające masę negatywnych emocji w oczach drugich, niewybredne dowcipy o murzynach i żydach nie promują rasizmu, a właśnie najdobitniej wyśmiewają go, poprzez ukazanie jego rozbrajającego absurdu w pełnej krasie. Dowcip rasistowski lokuje rasizm tam, gdzie jego miejsce – poza problematyką życia społecznego, w żarcie. Dowcipy seksistowskie, redukujące kobietę do trzech otworów w ciele i wielofunkcyjnej maszyny kuchennej, spełniają analogiczną funkcję.

A ludzie, którzy za czarnym humorem nie przepadają? Mają do tego prawo niezależnie od swoich pobudek, i należy uszanować ich niechęć. Ostatecznie wszyscy stoimy po tej samej stronie barykady – jesteśmy przeciwni wszelkim formom dyskryminacji, zboczeniom, a ludzkie tragedie w rzeczywistości przerażają nas. To dostatecznie wiele, żeby traktować się z wzajemnym szacunkiem – niezależnie od wszelkich podziałów.

Reklamy

3 komentarze do “W Obronie Czarnego Humoru

 1. ~Lena Blackrose

  Uwielbiam ludzi z poczuciem humoru, odsuwam się automatycznie od tych nadętych i nie znających się na żartach. Oczywiście, żartach w granicach przyzwoitości. Czarny humor, no ja akurat nie przepadam i raczej takie żarty wydają mi się niesmaczne i nie na miejscu, aczkolwiek niektóre potrafią wywołać mój uśmiech. Wpływ ma też sposób opowiadania dowcipów. Ja akurat tego nie umiem. ;D Każdy ma prawo do takiego poczucia humoru, jakie mu pasuje.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Bluesowa dziewczyna

  Witam ponownie Morfeuszku! Jakiś czas mnie nie było, ale miałam na głowie egzaminy i przygotowanie do nich. Teraz już jestem, wracam i zabieram się za czytanie 🙂 Widzę, ze Ty również masz chwilową przerwę w blogowaniu… 🙂 Wracaj do nas 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~malykot

  W świecie wiele się publikuje, według mnie jeśli chodzi o teksty i artykuły, dowcipy z zakresu czarnego humoru znajdują się daleko w tyle na liście najbardziej niesmacznych właśnie i żenujących rzeczy. Mając do wyboru żart pokroju „Jak nazywa się basen z dziećmi z porażeniem mózgowym? Zupa warzywna” a wplecioną w stronę gazety wzmiankę o tym, kto z kim i gdzie uprawia seks ( a w tych wszystkich popularnych szmatławcach o takich sprawach się czyta ), myślisz, że co wskazałabym jako bardziej niesmaczne? Oczywiście, to drugie.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s