Ostateczny Koniec Świata

Popularne serwisy informacyjne raz na jakiś czas wyciągają mętne przepowiednie rzekomych jasnowidzów (a raczej czarnowidzów!) dotyczące końca świata, koloryzują je, oprawiają sugestywnymi zdjęciami, i tak spreparowaną trucizną karmią swoich bywalców. A biedny człowiek mający na głowie problemy rodzinne, partnerskie i finansowe zamartwia się jeszcze tym, czy taki domorosły prorok aby na pewno nie posiadał daru przepowiadana przyszłości, bo jeśli tak, to za kilka dni, miesięcy czy lat i tak wszystko trafi szlag.

W 2012 roku materiałem, którym media posłużyły się do siana paniki wśród ludzi (i zarabiania na tym forsy) był kalendarz Majów, kończący się 21 grudnia tegoż roku. Wniosek, jakoby wraz z tą datą miała nastąpić jakaś globalna katastrofa, został wysnuty zupełnie od czapy, głównie na podstawie wydumanych teorii paranaukowych oraz samego faktu, że kalendarz w ogóle się kończy. Wszystkie kalendarze, jakie ja posiadałem, kończyły się 31 grudnia, ale nie przyszło mi do głowy wysuwanie przypuszczeń, że tego dnia nastąpi koniec… Ponad dekadę wcześniej – na przełomie XX i XXI wieku – strach społeczeństwa całkiem nieźle podsycały przepowiednie Nostradamusa, zawarte w jego czterowierszach. Ponieważ prorok nie podawał w nich żadnych dat i nazwisk, utwory te są bardzo ogólne i można interpretować je bardzo swobodnie, przypisywać do rozmaitych – tylko mających już wcześniej miejsce! – wydarzeń, co też czyniono. Dzisiaj zaś karmi się nas m. in. padliną Baby Wangi – 85-cio letniej, ślepej staruszki, której przypisywano zdolność przewidywania przyszłości. W porównaniu z Nostradamusem, kobieta była jednak nie tylko zupełnie niepiśmienna, ale i wysławiała się rzadkim, Macedońskim dialektem – i naturalnie rzekome błędy w tłumaczeniu proroctw uznają jej zwolennicy za czynnik decydujący o ich nietrafności. Na dzisiejszy, 2016 rok przewidziała całkowite niemal wyludnienie Europy, na 2018 – wyczerpanie złóż ropy naftowej, na 2028 – wysłanie załogowego statku na Wenus (a to dobre. Panuje tam 400 stopni Celsjusza!). Proroctwa babci sięgają aż 5079 roku, a z każdym kolejnym narasta ich bzdurność i śmieszność.

Wszystko to jest bajdurzeniem rozdmuchiwanym przez media dla przyciągnięcia uwagi odbiorców i zbicia pieniędzy na ich naiwności oraz strachu. Faktem jest natomiast, że około 99 procent gatunków zwierząt i roślin kiedykolwiek zamieszkujących Ziemię (5 miliardów gatunków!) uważa się obecnie za wymarłe na wskutek tzw. masowych wymierań, mających miejsce w historii Ziemi co najmniej sześciokrotnie. Okresy te zainicjowane zostały prawdopodobnie przez uderzenia komet o powierzchnię planety, czy na wskutek drastycznie zwiększonej aktywności wulkanicznej. Być może ludzkość doczeka się powtórzenia tych zjawisk, wobec których jest bezsilna, a które położą jej kres. Dość bowiem powiedzieć, że gatunek Homo Sapiens pojawił się na Ziemi stosunkowo niedawno – prawdopodobnie od 100 tysięcy do 250 tysięcy lat temu. Człowiek współczesny – Homo Sapiens Sapiens – około 40 tysięcy lat temu. I chociaż osiągnęliśmy niebywały poziom rozwoju i panowania nad planetą, czas, jaki nasz gatunek istnieje, jest śmiesznie krótki, a jego spływająca krwią historia nie daje podstaw do optymizmu. Czy człowiek dysponujący bombą wodorową ma w ogóle szanse na uniknięcie samozagłady? Czy tak gigantyczna władza spoczywająca w rękach wąskiej grupy osób nie okaże się w końcu zgubna w sposób totalny? Myślę, że to nieuniknione. Fabryki śmierci, radzieckie łagry, i dwie wojny światowe raczej nie zostawiają wątpliwości co do tego, jak będzie wyglądał kres ludzkości.

W ciągu około miliarda lat świetlistość słońca, na wskutek zachodzących w nim procesów fizykochemicznych, wzrośnie na tyle, by przekształcić Ziemię w absolutnie jałowe pustkowie. W ciągu następnych 4 miliardów lat nasza centralna gwiazda – obecnie tzw. żółty karzeł – przekształci się na wskutek wypalania swoich zasobów w czerwonego olbrzyma, zwiększając swój promień ćwierć tysiąca razy. Pochłonie wtedy ziemię wraz z całą jej niesamowitą historią sięgającą kilku miliardów lat.

Reklamy

5 komentarzy do “Ostateczny Koniec Świata

 1. ~Lena Blackrose

  Niektórzy lubią tworzyć sensacyjne historie, podsycać panikę i strach, wierzyć w bzdury a nie w fakty. Ludzie od dawna próbowali poznać swoją przyszłość na różne sposoby. Jak na razie żadna z przepowiedni o końcu świata się nie spełniła, zresztą ja sądzę, że nam tego nie potrzeba, bo sami się zniszczymy, już zniszczyliśmy w jakieś części środowisko naturalne, ile lasów wycięto, a przecież tereny Polski dawniej były bardzo zalesione. Ale trzeba budować kolejne supermarkety, trzeba śmiecić, plastik się rozkłada 100 lat, a drzewo rosną w bardzo wolnym tempie. A po co się tym przejmować? Jakaś ekologiczna nie jestem, ale śmieci wyrzucam do kosza, a nie na pobocze. Mamy tendencję do rozumienia pewnych zjawisk, gdy jest już za późno. Odbywają się dyskusję, debaty, szczyty międzynarodowe na temat różnych ważnych dla świata problemów i tak naprawdę to, co jest robione w tym kierunku? Nakładanie bzdurnych norm unijnych? Nie wiem, ja też nie specjalnie się zagłębiam w tę tematykę, ale zmierzamy ku gorszemu. A o Słońcu też słyszałam już wcześniej.
  Pozdrawiam. 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. ~Lena Blackrose

   W odpowiedzi na Twój komentarz u mnie:
   Dziękuję. 😉 Twoja też świetna ;D, koty ;D. Tylko w przypadku życia to musi być inna karma ;).
   Oczywiście, że człowiek jest związany z siłami społecznymi, na studiach dużo o tym mówiłyśmy na pedagogice społecznej, głównie się skupiałyśmy na ich wydobywaniu z ludzi.
   Napisałeś, że ,, świat mnóstwo zawdzięcza właśnie neurotykom, indywidualistom, introwertykom, ludziom o niskich kompetencjach społecznych” – to takie ironiczne właśnie jest. Ludzie, którym tak naprawdę trudno żyć w społeczności tak wiele zdziałali i zdziałają dla ludzkości, może to też po części jest tak, że się przełamują i właściwie są niedoceniani ze strony innych.
   Dlaczego ukrywam?
   A dlaczego nie mogę tego dla siebie zachować?
   O moim kierunku ludzie prawie nic nie wiedzą, a jak wiedzą to są to strzępki, które tak naprawdę niekoniecznie są zgodne z prawdą, a ja już się natłumaczyłam, jak to wygląda, że to wcale tak nie ma być, jak ktoś to spostrzega. Na blogu pokazuję część siebie, o której praktycznie nikt w moim otoczeniu nie wie albo wie częściowo. Odkrywam siebie, ale też nie chcę robić tego do końca, muszę zachować coś tylko dla siebie, poza tym po co ktoś ma oceniać moje wybory, a mogłoby się to zdarzyć, nie chcę tego, zresztą nie czuję się zobligowana do udzielania co niektórym odpowiedzi takich, jakie by chcieli usłyszeć. Nie wiem, czy to zrozumiałe, ale tak głównie to chodzi o to, że chcę kawałka wyłącznie, o którym tylko ja wiem, bo liczę że przyjdzie taki moment, że w moim życiu pojawi się ktoś, kto jako jedyny będzie wiedział o mnie wszystko. Pokręcone? Może, jestem skomplikowana.

   Polubienie

   Odpowiedz
  2. ~Lena Blackrose

   Aha, bo jeszcze żebym nie została źle odebrana, z tym zobligowaniem, to chodzi mi o to, że po prostu umiem powiedzieć ,,nie zgadzam się”, nie jestem potulnym barankiem i nie będę wszystkim przytakiwać. Mam własne zdanie i będę go bronić.

   Polubienie

   Odpowiedz
 2. Iksowa

  Pamiętam ten koniec świata w 2012r. Niby nikt nie wierzył, ale każdy miał taką kropelkę niepewności. Ja pracowałam wtedy w piekarni i przyszła raz do mnie kobieta która wykupiła cały (!!!) chleb (oik 30 bochenków). Podczas zakupów rozmawiała przez telefon i opowiadała o końcu świata. Myślałam, że żartuję a chleb jest jej potrzebny na jakąś imprezę jednak 30 minut później przyszła do mnie koleżanka ze sklepu spożywczego który znajdował się obok i powiedziała, że ta kobieta wykupiła u niej całą wodę niegazowaną wszystkich marek. Zostawiła ponad 400 zł u niej i niecałe 100 u mnie. Nieźle ją uderzyło. Ciekawe co potem z tym zrobiła jak 21 grudnia się skończył 😀

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~malykot

  Pamiętam jak gdzieś w sieci, nawiązując do afery końca świata w 2012 roku, pojawiły się informacje, że ludzie, przerażeni ludzie, w panice i amoku potrafili zabijać swoje rodziny oraz siebie samych, aby nie być świadkami destrukcji ludzkości i całego ziemskiego globu oraz „uchronić” przed tym własnych mężów, żony, dzieci.. Jak bezbronny potrafi być człowiek w obliczu rozsianej, niedorzecznej zresztą i niepotwierdzonej niczym sensownej treści przez media.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s