Leonard Cohen – ”Old Ideas” [2012]

Leonard Cohen - ''Old Ideas'' [2012]Leonard Cohen – dzisiaj już 80 letni – rozpoczął swoją muzyczną karierę dość późno, bo dopiero w wieku 33 lat, mając już za sobą kilka wydanych powieści i tomików wierszy. Taki start teoretycznie nie wróżył powodzenia, ale Kanadyjczykowi mimo wszystko udało się zrobić światową karierę. W Polsce Cohen jest znany dość dobrze, w znacznej mierze dzięki spolszczeniom jego twórczości autorstwa śp. Macieja Zembatego. ”Old Ideas” to album, który od wcześniejszego wydawnictwa dzieli 8 długich lat; płyta, której większość fanów artysty raczej nie spodziewała się usłyszeć. Przyznam, że od pierwszego odsłuchu uznałem ją za największe dokonanie muzyczne Cohena. Jak przedstawia się moje zdanie o niej dzisiaj, cztery lata po premierze, po spędzeniu z nią wielu chwil?

Warstwa muzyczna utworów zawartych na albumie jest dość specyficzna. Perkusja jest jakby pozbawiona życia, monotonna, pojawiające się od czasu do czasu organy raczej boleśnie syntetyczne i kiczowate, zaś wszelkie inne instrumenty – gitara, klawisze, pianino – pojawiają się w natężeniu dużo mniejszym, niż do tego przywykliśmy obcując z muzyką nadawaną w przeciętnych radiostacjach, wnosząc jednak za każdym razem subtelne wyrafinowanie. Większość utworów utrzymana jest w spokojnym tempie w którym najbardziej lubię Cohena, ale zdarzają się również utwory wprowadzające w sposób udany powiew czysto rytmicznej energii, jak chociażby singlowy ”Darkness” czy kończący album ”Different Sides”. Wokal artysty osiągnął na ”Old Ideas” chyba pełnię basowości i chropowatości, a przy tym delikatnej uczuciowości. Stanowi świetny nośnik skomplikowanych emocji o których opowiadają piosenki, niezależnie od tego, czy Cohen śpiewa, czy recytuje, co na ”Old Ideas” zdarza się mu dość często. Głos Cohena jest wprost stworzony do melancholijnych melodeklamacji oscylujących wokół kwestii przemijania, miłości, samotności, życia, wypalenia, doskonale zgrywając się przy tym ze spokojnym tłem jakie tworzy warstwa muzyczna. Nie można nie dodać, że z głosem Barda kontrastują fantastycznie tu i ówdzie – wyśmienite zresztą same w sobie – kobiece chórki.

W tekstach wszystkich piosenek na albumie pojawiają się typowe dla Cohena, tutaj jeszcze mocniej eksploatowane, motywy niespełnienia, zmęczenia życiem zdającym się chwilami polegać już tylko na oczekiwaniu śmierci i zabijaniu pozostałego czasu wspominaniem bólu stanowiącego cenę, jaką płacić trzeba było za kochanie i bycie kochanym. Dużo w nich również, subtelnej erotyki, i wyznawanej z umęczoną rezygnacją bezsilności. Jednym z największych atutów Cohena jest nie tylko poruszana w nich tematyka, ale i to, że – co bardzo rzadkie w dzisiejszych czasach – tworzy je samodzielnie, a ukończone często są rezultatem wieloletnich, mozolnych zmagań ze słowem. Każdym takim padającym z ust wyrazem Cohen dokonuje z chirurgiczną precyzją cięcia na otwartej duszy zachowującego świadomość odbiorcy, przeszczepiając weń ożywczą cząstkę siebie.

Połowa piosenek na płycie zdobyła moje najwyższe uznanie za sprawą bardzo zróżnicowanych zalet. ”Amen” zniewala leniwym klimatem mogącym być udziałem jedynie dwojga zmęczonych miłością kochanków, budzących się przy sobie wczesnym rankiem albo późnym popołudniem, kochanków usiłujących opowiedzieć sobie wszystko to, co stanowi ich kwintesencję, a z czego wykochać się nie byli w stanie, nim wybije nieuchronna godzina rozstania. ”Come Healing” to podniosły, wręcz sakralny hymn zbawienia doczesnego przepełniony metafizyczną tęsknotą, charakteryzujący się zniewalającymi, damskimi chórkami. Tekst ”Banjo”, którego przyjemnej, relaksującej, niemal wakacyjnej melodii łatwo dać się zwieść, posiada tajemnicze, mrowiące przesłanie, drugie, a nawet trzecie dno. Po odsłuchu utworu, niejednokrotnie i w przeróżnych sytuacjach będziecie zastanawiać się nad tym, co symbolizuje ów uszkodzony instrument ”podskakujący na falach ciemnego, wzbierającego morza”, wyobrażając sobie ów malowniczy, niepokojący widok. Otwierający album ”Going Home” zniewala zarówno stonowanym, melodyjnym brzmieniem, jak i humorem zawartym w tekście – nieco absurdalnym, ciężkim niewiele mniej od najpoważniejszych wynurzeń Cohena, ale jednak humoru. Opowiadanie o samym sobie z unikatową, przejrzałą ironią wychodzi Kanadyjczykowi sugestywnie, a co najważniejsze, zupełnie szczerze – czuć jest, że owe żarty dojrzewały w nim latami, nim dane mu było skosztować ich kwaśnych owoców i poczęstować nimi swoich słuchaczy. ”Crazy to Love You” podbiła zaś moje serce pozornie niedbałą, ale pełną emocji grą na gitarze, na przemian to subtelnym, to zdecydowanym wokalu artysty i przemycanymi w tekście refleksjami na temat udręki niesionej przez pragnienia oraz sentyment do bólu z przeszłości. Reszta piosenek wywarła na mnie mniejsze wrażenie, ale bezapelacyjnie są to utwory bardzo wartościowe.

Czy w świecie dzisiejszej, tętniącej życiem muzyki jest miejsce dla kogoś, kto zdecydował się usiąść w rogu tego rozgardiaszu, by w spokoju zabić pozostały mu czas subtelnym, nostalgicznym brzdąkaniem i cichymi szeptami niespełnienia? Jak najbardziej. Cohen nie potrzebuje dyskotekowego dudnienia i rapowego mielenia słów, żeby zostać usłyszanym i wziętym na poważnie. Zarówno muzycznie, jak i tekstowo album jest bardzo minimalistyczny, ale w tym właśnie tkwi jego siła: każdy dźwięk i każdy wyraz ma na nim jednak swoje miejsce, swoją wagę i znaczenie. Cohen mówi rzeczy na tyle ważne, że nie wymagają one wykrzyczenia. I w tej delikatności tkwi siła ”Old Ideas”.

Ocena: 8/10 (rewelacyjna).

Reklamy

3 komentarze do “Leonard Cohen – ”Old Ideas” [2012]

 1. ~Lena Blackrose

  Nie znam twórczości Cohena. Słucham czegokolwiek, co wpadnie mi w ucho. Wielbię piosenkę ,,Hallelujah”, niewątpliwie jedną z najbardziej znanych i chwytających za serce na świecie oraz mającą wiele coverów i to naprawdę świetnych. Puściłam sobie ,,Darkness” – nie mój klimat, ale w tym pełnym głębi głosie Leonarda Cohena można się niewyobrażalnie zatopić na dłuższą chwilę.

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. ~Safa

  Jak to w Polsce nie jest znany? Protestuję! 😉 W moim gronie nie znam osoby, która nie znałaby chociaż jednego jego utworu 🙂
  Osobiście- zachwycam się jego twórczością. Może właśnie dlatego, że stał się już dojrzałym dorosłym człowiekiem można w niej wyczuć autentyczność, a nie parcie na karierę. Jego muzyka to wręcz mistycyzm, niejednokrotnie znalazłam w niej samą siebie i odzwierciedlenie rzeczywistości. Moja ocena co do Twojego gustu muzycznego : 10/10 🙂 pozdrowienia!

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. Bluesowa dziewczyna

  A ja znam jego piosenki, ma specyficzny głos, rzeczywiście… prawie, jakby śpiewał poezje. Całkowicie oddaje się muzyce i słowom, które śpiewa w swoich wykonaniach. Dziękuję Ci Morfku, obejrzałam sobie filmik z jego chyba bardzo znanym i też przeze mnie lubianym „Dance Me to te end of love”- tyle wspomnień, że aż muszę przesłać w linku https://www.youtube.com/watch?v=IEVow6kr5nI eh… Aż czuję tę wolność, bo wiem, jak to się galopuje po plaży z tej drugiej strony 🙂 A tu wysyłam oryginalny filmik, z którego zapożyczono na potrzeby „teledysku do piosenki” -https://www.youtube.com/watch?v=IEVow6kr5nI Kocham taką muzykę. Wiele wspomnień… Pozdrawiam i zapraszam, gdyż zaczęłam dodawać upragnione Twe i wyczekiwane wiersze 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s