Granica Pomocy

Nierzadko spotyka się osoby, które wprawdzie chętnie rozmawiają o swoich problemach, które niby szukają ich rozwiązania, ale szybko okazuje się, że tak naprawdę nie chcą korzystać ze wsparcia w działaniu, że nie wcielają w życie rad, że wszystkie te zwierzenia to wyłącznie pretekst do zyskania zainteresowania ze strony innych ludzi. Są to osoby, które nie dojrzały jeszcze do realnego przyjęcia pomocy, i które z tego powodu – choćby nawet stoczyły się na samo dno – nie będą potrafiły z niej skorzystać.

Ten typ ludzi nazywa się często Wampirami Energetycznymi. Są to osoby, które nie odkryły swojego wewnętrznego piękna i żyją w poczuciu niższości tym spowodowanym. Pokrętna droga, jaką dążą do bycia ważnymi, wynika z niemożności uwierzenia przez nich w posiadane wewnętrzne zasoby, które mogłyby wykorzystać do zjednania sobie ludzi w sposób zdrowy i prosty. W moim odczuciu są to ludzie nieskończenie biedni, bowiem nie odkryli samych siebie. Ich ubóstwo podobne zaś jest nie ubóstwu prawdziwego nędzarza, ale kogoś, kto mając majątek, nie zdaje sobie sprawy z jego posiadania i dlatego żyje jak nędzarz, naciągając innych na sponsorowanie swego żywota.

Wiele takich osób żyje w poczuciu krzywdy doznanej od świata. Najczęściej w znacznej części jest to krzywda urojona, pielęgnowana przez nich samych dla własnej wygody. Dzięki przekonaniu, że zostało się podeptanym przez wszystkich ludzi, i nigdy nie doświadczyło się od nich zadośćuczynienia, można sobie pozwolić na wrogość, usprawiedliwianie wszystkich swoich słabości, obwinianie innych o swoje niepowodzenia. Umiejscawianie się w świecie w pozycji jego ofiary – a więc niejako w jego centrum – daje podstawę do roszczeniowej postawy wobec niego, do wysuwania żądań, którym nigdy nie będzie końca. Te żądania, nawet spełniane, tracą jednak po jakimś czasie smak, tak jak nie ma smaku posiłek, na którego samemu się nie zarobiło i nie przygotowało się go samodzielnie; powodują pustkę, poczucie beznadziei. Szczególnie ciężko patrzeć, jak ktoś nam bliski okłamuje sam siebie, pogrąża się w niebezpiecznym przede wszystkim dla siebie urojeniu. I ciężko wyperswadować mu bolesną prawdę, wiedząc, że samo podjęcie takiej próby obudziłoby w niej wrogość i dystans. Niezależnie od wszystkiego, można mieć się jednak na baczności: można nie dać sobie wmówić przez kogoś, że ów ktoś jest ofiarą losu, i powinno się poczuwać do bycia dlań żywym odszkodowaniem.

Miłość daje siłę do przyjmowania na siebie ciosów jakie najbliższa osoba czasami musi zadać, żeby wyładować się, sprawia, że przez długi czas jest się w stanie znosić największy nawet ból bez słowa skargi. Takie obchodzenie się z kimś jak z jajkiem często sprawia, że ów ktoś zamiast docenić naszą pomoc, zaczyna nas wykorzystywać. Brzmi to strasznie, ale każdy z nas zdolny jest do bezlitosnej eksploatacji nawet najbliższej osoby, jeśli zaistnieją ku temu odpowiednie warunki, tj. jeśli zacznie się traktować jego egoizm jako cnotę, co bardzo ułatwia ciche, ”dobrotliwe” przyzwolenie innych. Od pozwolenia sobie wejść na głowę egoiście, do zapomnienia, że ma się prawo do uczuć, do smutku, do słabości, do pomocy – jest już tylko krok.

Jest granica w pomaganiu innym ludziom – granica własnego dobra. Można ją przekroczyć, ale tylko lekko – jedną nogą – i na krótki czas. Nie dajcie sobie wmówić – nawet przez najbliższą osobę – że macie być niezniszczalni, nie do zdarcia, że na tym polega miłość. Owszem, macie być silni, i macie się starać, ale niezniszczalność – również psychiczna – nie leży w naturze i możliwościach człowieka. Nie pozwólcie innym wymagać od was niemożliwego, bo następstwa będą katastrofalne.

Reklamy

8 komentarzy do “Granica Pomocy

 1. ~Lena Blackrose

  Na portalu abczdrowie.pl wyróżniono następujące rodzaje wampirów energetycznych:

  Kontroler – ten wampir ma opinię na każdy temat, a w dodatku wie, co jest najlepsze dla ciebie. Powie ci, jak wychowywać dzieci, jakie masz choroby i wytknie każdy błąd. Od kontrolera dowiesz się, że nie radzisz sobie w pracy, a twój partner nie jest szczęśliwy. Jak się przed nim bronić? Nie kłócić się, zwłaszcza jeśli chodzi o mało znaczące sprawy. W ważnych życiowych kwestiach lepiej zabrać głos i rzeczowo wyjaśnić, że twoje decyzje są twoją sprawą.

  Narcyz – zachłannie pragnie podziwu i admiracji. Chce być w centrum zainteresowania, przez co przerywa innym, nie zadaje pytań i nie jest ciekaw opinii nikogo poza sobą. Może być błyskotliwym współpracownikiem, ale nie jest to osoba, z którą można się zaprzyjaźnić. Dla narcyza zawsze on sam będzie najważniejszy, dlatego jeśli nie chcesz cierpieć, najlepiej nie nawiązuj bliskich relacji z taką osobą.

  Krytykant – czuje się upoważniony do osądzania i pomniejszania twoich zasług. Nie docenia innych, wywyższa się i czeka, aż popełnisz błąd. Pierwszą twoją reakcją może być atak, jednak lepiej zastosować inną taktykę walki z krytykantem. Jeśli któraś z jego rad rzeczywiście okaże się przydatna, powiedz mu to. Krytykanci zwykle czekają na podziękowania i okazanie im uprzejmości.

  Ofiara – ten wampir sądzi, że cały świat jest przeciwko niemu. Dzwoni, aby narzekać na wszystko i oczekuje, że go uratujesz przed całym złem tego świata. Ofiara lubi się nad sobą użalać, dlatego lepiej się w to nie angażować. Ogranicz kontakty, a kiedy znów zacznie opowiadać o swoich przykrych doświadczeniach, przyznaj rację i powiedz: „To musiało być dla ciebie straszne”.

  Rozłamowiec – jednego dnia jest twoim najlepszym przyjacielem, by następnego atakować cię, gdy poczuje się skrzywdzony. Łatwo się obraża i nie chce współpracować, nawet gdy go potrzebujesz. Jeśli jest twoim kolegą z pracy, prawdopodobnie angażuje wszystkich w wasze sprawy, przez co współpraca staje się niemożliwa. Szuka powodów do konfliktów, dlatego w kontaktach z nim należy wyznaczyć jasne granice. Skupcie się tylko na celach, które musicie razem osiągnąć. Nie kontynuuj dyskusji na tematy niezwiązane z pracą.

  Porównując to z tym, co napisałeś, można odnieść to głównie do typu Ofiara. Myślę, że każdy z nas spotkał kiedyś jakiegoś wampira energetycznego. Sama spotkałam kilku, no i właśnie te znajomości przestały istnieć. Każdy z nas w którymś momencie potrzebuje pomocy i ważne jest to, że zdaje sobie z tego sprawę. Gorzej kiedy sobie jej nie zdaje – to jest problem. Sama rzadko proszę o pomoc, bo po prostu chcę sobie sama z tym poradzić, a nie zawracać komuś głowę. Niektórzy lecą do kogoś z byle czym, by zaczerpnąć energii, podnieść swoją samoocenę, poczucie wartości itp. Osobiście daję tylko takie rady, do których sama się stosuję. Jeśli już jakieś rady otrzymuję od innych, to mam je na uwadze, ale to nie znaczy, że wcielę je w życie, bo znam swoje możliwości.

  Napisałeś ,,Jest granica w pomaganiu innym ludziom – granica własnego dobra. Można ją przekroczyć, ale tylko lekko – jedną nogą – i na krótki czas.” – zgadzam się z tym. Jest taka zasada podczas postępowania przy wypadku drogowym, żeby najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo. Z tymi granicami to jest tak, że są one czasami bardzo cienkie i łatwo je przekroczyć, zanikają. Łatwo się w czymś zatracić, a właśnie powinno się pamiętać o sobie samym. Każdy człowiek jest w jakimś stopniu egoistą, bo posiada instynkt przetrwania. Przy pomaganiu tego nie ma, pomaga się, bo się tego chce, bo każdy lubi czuć się potrzebny, wtedy można zapomnieć o własnym dobru, bo liczy się dobro kogoś, kto do nas przyszedł i powiedział, że nas potrzebuje. Nie wolno dawać się wykorzystywać, ponieważ tak jak napisałeś ,,następstwa mogą być katastrofalne.”
  Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. ~Lena Blackrose

   Ja w temacie jedzenia tym razem.
   Ależ Ty dręczysz moją wyobraźnię! Nie tylko swoimi świetnymi opisami (opisaną przez Ciebie zimę, mam w głowie do dziś). Pan jest bezlitosny dla mojej wyobraźni, Morfeuszu.
   To nie fer. Jak ja mam potem żyć, mając w głowie Palova Cake, o których słyszałam wcześniej?? Które dzięki Tobie znowu oglądałam.
   I pyszne donuty z Biedronki!!!
   No nie rób mi tegooo, proszę.
   Miłego dnia. 😉

   Polubienie

   Odpowiedz
 2. ~Safa

  Świetny temat, Hegemon! Myślę, że takich Wampirów Energetycznychi jest na świecie wiele. A nawet, że każdy z nas czasami się nimi staje w jakieś konkretnej dla siebie sytuacji. Osoby, które mają wiele, jednak nadal twierdzą, że nie mają nic są, tak jak mówisz biedni, nie tylko z tego powodu, że tego nie widzą, ale także z tego powodu, że nawet nic innego ich nie uszczęśliwi. Będą dążyć nadal do tego ideału (np. góry pieniędzy) podświadomie wiedząc, że to ich nie uszczęśliwi. Jednak tak właśnie robią, ponieważ człowiek chętniej robi to, co mu dobrze wychodzi.
  Gdybyśmy tak postawili przed Twoimi słowami osobę, która czuje się ofiarą losu- ten post wywołałby u niej pewnie zaprzeczenie i poczucie krzywdy przez Ciebie. I koło zatoczyłoby krąg. Sama często stawiałam się w roli ofiary i powiem CI, że chyba nie zawsze chodzi o to, że to poczucie krzywdy jest urojone. Może krzywda została faktycznie kiedyś wyrządzona, jednak jej rozpamiętywanie jest już urojeniem. Wtedy ofiara twierdzi, że jest nadal krzywdzona, mimo że sytuacja miała miejsce dawno temu.
  Muszę się przyznać, że pewnie gdybym przeczytała Twój post z dwa lata temu to poczułabym się urażona i niezrozumiana, bo przecież „zostałam skrzywdzona, a on mówi o tych co nie byli a za takich się uważają”. Myślę, że z poczucia krzywdy można wyjść, chociaż tendencje do stawiania się w roli ofiary chyba nie wykrzewimy… Z drugiej strony mam w rodzinie osobę która jest takim wampirem i pomimo, że ją mocno kocham- nie mogę być dla niej workiem treningowym. Tak jak mówisz, granica, tak pięknie przez Ciebie nazwana, własnego dobra powinna być dla nas świętością. Możemy kochać kogoś nad życie i jednaocześnie nie pozwalać mu się na nas „wyżywać”. I to nazywam dojrzałą miłością 🙂

  Pozdrawiam 😉

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. Iksowa

  Wpis na poziomie. Zacząłeś pisać bardzo ciekawe i wręcz mam ochotę nazwać to inteligentnymi wpisami. Nie ukrywam, że otwierasz mi oczy. Sama otaczam się ludźmi którzy się żalą na swoje życie, a jak człowiek chcę im pomóc i wypruwa sobie żyły, by poczuli się dowartościowani, potrzebni, pocieszeni, a oni tak naprawdę mają to głęboko w… . Ja zazwyczaj określam to powiedzeniem „jak trwoga to do Boga”. Czasem godzinami potrafię wysłuchiwać od znajomych jak im źle, jak im się w życiu nie układa, jak to facet ich zdradza itp. a ja naiwna radzę, proszę, by go zostawiły… Jednak one i tak brną, po chwili niby ok, związek znów się układa na kilka dni, a zaraz znowu dzwonią z płaczem… i tak w kółko. W końcu dzwonią a ja już nie mam siły znowu powtarzać, że jest głupia i ma przejrzeć na oczy i wtedy jest wielka obraza, bo nie chcę pocieszyć, bo nie pomagam… ehhh… takie wielkie błędne koło… tylko szkoda, ze oni nie rozumieją, że mam swoje życie i nie skończyłam psychologii z dyplomem by musieć ich wysłuchiwać..

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~Andariel

  Myślę, że to ważny temat i wiele osób nie jest świadomych tego zjawiska, a tym samym przekraczają „granicę pomocy”, wyczerpując samych siebie. A co, jeśli dwa wampiry emocjonalne wpadną na siebie nawzajem?

  Zapraszam do siebie, bo możliwe, że zainteresuje Cię tematyka tego, co dopiero zaczęłam tworzyć. A może nie zainteresują Cię wcale moje smęty borderowe i stracisz czas. W każdym razie pozdrawiam i będę wpadać :).

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. ~A.

  Wampir – ofiara to najczęściej spotykany typ osoby, która potrafi „wyssać” z nas energii. Ja niestety również spotkałam w swym życiu taką osobę. Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ~malykot

  Życie wampira energetycznego wcale nie jest proste. Choć osoba ta ciągnie energię życiową od innych, wykańczając ich przy tym, zdaje sobie sprawę o brutalności tego zachowania i ma to na sumieniu. Tyle, że nic z tym nie zrobi, ponieważ walka o samego siebie jest dla niego priorytetem, często na wskutek wcześniejszych przeżyć bądź też i nawet spotkaniem się z innym wampirem energetycznym. Moim zdaniem tacy ludzie są do końca życia skazani na ten typ osobowości. Pewnie niekiedy będą mieli „przeskoki”, które pozwolą im na troskę o innych, ale koniec końców i tak powrócą do swojego wampiryzmu, usprawiedliwiając swoimi złymi doświadczeniami każde zachowanie. W 50% mogę stwierdzić, że jestem jedną z tych, albo nawet i więcej. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Patrząc wyżej, odnajduję cząstkę siebie w każdym z typów.

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s