W Depresji

W Depresji (1)Umieram na stracony czas. Umieram na wszystkie bezpowrotnie zaprzepaszczone sekundy, minuty, godziny, dni, lata. I, na dodatek, mam kolejny z tych okresów – czasami dłużących się w nieskończoność – kiedy czasu, choćby nawet miało się na to siły – nie da się w żaden sensowny sposób spożytkować, bo trzeba czekać, aż zdarzy się coś, co to umożliwi, a na co samemu nie ma się wpływu. Patrzę więc mętnym wzrokiem na mijające dni, tak podobne do siebie, że zlewające się w jedną całość; dni jałowe, wtórne. Można dać ponieść się złudzeniu, że czas się zatrzymał, że to wciąż jeden i ten sam dzień kończy się i powtarza. I tak od 10 lat ciągnie się za mną to, co lekarze psychiatrzy określają mianem załamania linii życiowej. Ugrzęzłem w miejscu, w którym się urodziłem. Ugrzęzłem niemalże we własnej kołysce, w piaskownicy, gdzie bawiłem się jako dziecko. Piotruś Pan – tak ludzie mnie określają, zupełnie niezależnie od siebie, więc musi to być prawda. Jestem umysłowym nastolatkiem w ciele dorosłego faceta.

Sny, będące zaledwie majakami, wyładowaniami nerwowymi, wnoszą w moje życie więcej kolorów i rozrywki, niż sama rzeczywistość. Uciekam więc w nie od szarości, zażywając lekarstwo usypiające. Najczęściej trafiam z deszczu pod rynnę, doświadczając straszliwych, rozregulowujących mnie psychicznie koszmarów, jednak czasami doznaję po tej drugiej stronie czegoś przyjemnego. Niegdyś umiałem zdawać sobie podczas śnienia sprawę z tego, że śnię, przejmować kontrolę nad swoimi snami; bywało nawet, że uzyskiwałem wrażenie opuszczenia fizycznego ciała przez świadomość, co zawsze napełniało mnie natchnieniem do życia i ożywczym wspomnieniem bezgranicznej wolności. Niestety, zaniedbałem te umiejętności, i muszę dorobić się ich od nowa żmudnymi treningami siły woli.

Czuję się więźniem wypracowanego przez niezliczoną ilość mężczyzn przekonania, że głównym wyznacznikiem szczęścia jest satysfakcja z życia seksualnego. Świadomość tego, jak wielu prostaków zalicza hurtem puste panienki nie obciąża mnie w żaden sposób. Uważam, że to prymitywne, niegodne cywilizowanego człowieka, i że nie ma czego im zazdrościć. Zazdroszczę natomiast mężczyznom pozostającym w głębokich związkach, którzy mają możliwość częstego spotykania się ze swoimi partnerkami, kochania się z nimi. W łóżku z dziewczyną byłem zaledwie kilkanaście razy, ale zawsze była to osoba mi najbliższa i rzeczywiście nigdy nie czułem się lepiej, niż przylegając do niej swoim ciałem, niż całując ją, niż czując na sobie jej zaciśnięte kurczowo nogi dające mi wyobrażenie o tym, jak bardzo pragnie mnie i mojej bliskości. Świadomość tego, jak daleko znajduje się ode mnie obecnie moja ukochana, i że taki stan rzeczy utrzymywał się będzie jeszcze jakiś czas, oraz tęsknota za nią, wyniszczają mnie. Moja miłość do Niej bez najmniejszych problemów wytrzymuje próbę czasu i trosk; nie wytrzymuje jej jednak ja sam.

Przeżywanie życia poprzez ujmowanie go w słowa wymaga siły. Dzisiejszej nocy czyniąc to wyzułem się z niej do cna, i znowu stoję bezbronny wobec emocji i myśli. Coś się dzieje w moim umyśle, coś dużego i chaotycznego, ale ja nie potrafię tego ogarnąć, nie potrafię dojść do istoty rzeczy. To jest uczucie podobne do tego, kiedy jest się w rzece, i nie ma się już siły w płynąć pod jej nawet najsłabszy prąd ku malutkiej wysepce, na której brzegu można by położyć się na plecach i odpocząć, patrząc w niebo. I chociaż czasami wydaje mi się, że kijem mógłbym zawrócić bieg rzeki, teraz wycieńcza mnie nawet bezwładne płynięcie z jej prądem ku zgubie.

Jeśli depresja zniekształca obraz rzeczywistości w moich oczach, dając mi złudzenie, że jest gorzej, niż jest naprawdę, zażywanie leków sprawia, że przeglądam na oczy, że mogę zobaczyć, iż sprawy mają się naprawdę lepiej, niż myślę pod wpływem choroby. Jeśli jednak naprawdę jest tak źle, jak depresja każe mi myśleć – a więc jeśli depresja jest logicznym następstwem sytuacji, w jakiej tkwię – to leki zaledwie wprawiają mnie w życiodajną iluzję, że jest lepiej, niż jest naprawdę. Owa ułuda nie jest do końca zła, gdyż może dawać siłę do wprowadzenia zmian które sprawią, że rzeczywiście będzie dobrze. To zadziwiające, ale wszystko wskazuje na to, że można samookłamywać się, że jest dobrze, żeby mieć siłę doprowadzić swoje życie do ładu i kiedyś móc powiedzieć o nim to samo – tym razem zgodnie z prawdą.

Od 2 tygodni nie myję zębów, włosów, nie biorę prysznica, nie golę się, odzież zaś zmieniam raz na kilka dni. Nie tylko nie widzę sensu w robieniu tego, ale nawet nie mam do tego siły, brak mi witalności, energii życiowej. Nie widuję się z nikim poza domownikami, nie robię niczego, poza realizacją podstawowych potrzeb fizjologicznych oraz pisaniem i czytaniem. Co zmieni to, że będę ładniej pachniał, że koszula na moim ciele będzie tchnęła świeżością, że włosy nie będą lepiły się od tłuszczu? Czuję się bezdomny we własnym ciele, bezdomny we własnym domu, a mój wygląd odzwierciedla to. Nie jem też niczego poza śmieciowym pokarmem takim jak słone przekąski czy zupki chińskie, chociaż moja nadkwasota żołądka dobija mi się do przełyku jak może.

Są chwile, że tylko myśl o powrocie do szpitala psychiatrycznego daje mi nadzieję ponownego poczucia, że żyję. Byłem w nim szczęśliwy, bo przebywałem nieustannie wśród wrażliwych i inteligentnych ludzi rozumiejących moje troski i radości. Odcięty od nich – czuję się samotny. Ludziom z mojego otoczenia obce są niepokoje egzystencjalne, ciekawość świata i rozpaczliwa pogoń za samoświadomością. Nie uważam ich za gorszych ani lepszych od siebie, a po prostu za innych. Jest między nami przepaść nie do zasypania, nie do przeoczenia, nie do zapomnienia. Wszystko, co do siebie mówimy, jest filtrowane przez rozpiętość i głębokość dzielącej nas czeluści, tak, że nawet nie tyle jest pośredniczką pomiędzy nami, ale wręcz rozmawiamy bardziej z nią niż ze sobą. Jest jak wspólny znajomy, poprzez którego usiłujemy przekazywać sobie informacje, ale ten znajomy jest przeciwny naszym kontaktom.

Zawsze w końcu przychodzi taki moment, kiedy zaczynam czuć się zupełnie wyzuty z sił, wyciśnięty do cna, wyeksploatowany. Moment, kiedy myśląc o sobie mam przed oczami wydrążoną z miąższu na wyciskarce do cytrusów połówkę pomarańczy, teraz już właściwie samą skórkę, w dodatku wysuszoną. W tym punkcie nadal się cierpi, ale nie czuje się tego cierpienia, bo jest się nim zbyt zdeformowanym wewnętrznie, by w ogóle czuć się sobą. To może być punkt zwrotny, jeśli pojawi się iskra z zewnątrz. A wtedy może jeszcze raz powstanę z popiołów jak Feniks, podźwignę się, uniosę ciężar samego siebie jak mocarz, i zdumienie własną siłą pozwoli mi przez jakiś czas żyć tak, jak na to zasługuję. Może.

***

Obrazek pochodzi ze strony Pixabay z darmowymi grafikami.

Reklamy

8 komentarzy do “W Depresji

 1. ~Safa

  Goszczę się tu u Ciebie od dłuższego czasu, jednak dzisiaj postanowiłam się ujawnić.

  Sny w depresji mają ogromną moc. Pamiętam jak przez miesiąc, bałam się zasnąć, ponieważ za każdym razem czekał na mnie najokrutniejszy scenariusz życia, jaki sobie podświadomie wyobrażałam. Wiedziałam, że to koszmar, że muszę się jedynie wybudzić, jednak nie mogłam- trwałam, wewnętrznie płacząc, próbując krzyczeć i obserwując, co moja bezwzględna podświadomość chciała mi ukazać. Chciałam spać całymi dniami i jednocześnie nienawidziłam snu, bo przynosił mi sam strach.
  „Czuję się bezdomny we własnym ciele” – jak bardzo rozumiem Twoje słowa.

  Nie będę Ci prawić morałów, ani też zachęcać do jakiegoś wyjścia. Chcę Ci tylko powiedzieć, że rozumiem Twój ból i mocno Cię wirtualnie przytulam. Nie wiem, czy się ułoży, wiem jednak, że jesteś wart wsparcia. Daję Ci swoje mentalne wsparcie i mocno przytulam. Pozdrawiam

  Polubienie

  Odpowiedz
 2. Bluesowa dziewczyna

  Również miałam swego czasu takie stany, więc możesz mi wierzyć, że rozumiem. Izolowanie się od świata nie jest dobre, choć wiem, jak ciężko jest wyjść z domu, jak ciężko się ubrać. Może to wyda Ci się głupie, ale gdzieś tam w głębi myślę, że każdy czas jest w życiu potrzebny. Taki również. Sądzę, że myć się trzeba, ubierać też. Nie dla kogoś, dla otoczenia, a dla siebie, aby poczuć się lepiej, choć sama wiem, jak to jest… To dobry czas, by zrobić coś dla siebie, właśnie popisać, poczytać… Moje najlepsze, jeśli w ogóle tak mogę nazwać teksty poetyckie powstawały w takich właśnie stanach, kiedy przez trzy dni nie podnosiłam się z łóżka, tylko leżałam, jadłam i pisałam od czasu do czasu. Przeżyjesz… a z ukochaną może można się jakoś skontaktować? Nie wiem, napisać, zadzwonić? Czasami kontakt wychodzi, choć ja jestem tego najlepszym zaprzeczeniem…

  Polubienie

  Odpowiedz
 3. ~Lena Blackrose

  Piotruś Pan żył w swojej krainie, zwanej Nibylandią. My, ludzie, żyjący dzisiaj, zwykli śmiertelnicy nie mamy możliwości posiadania własnej krainy -tu, na Ziemi, bo w wyobraźni zawsze możemy zamieszkać, gdzie tylko zechcemy. Tylko, że współcześnie nie opłaca się być marzycielem, bo marzenia zbyt dużo kosztują. Myślę, że to piękne mieć w sobie to dziecko, którym kiedyś byliśmy, pielęgnować je w sobie, nie zapominać o nim. Świat dorosłych jest okrutny. Czasami bardzo okrutny. Świat dzieci zawsze jest prawdziwy, szczery, radosny pomimo czającego się w kątach zła.
  Sama obawiam się, że utknę na zawsze w miejscu, w którym się wychowałam, które kocham, w którym czuję się bezpieczna, ale boję się i właściwie to wiem, że mnie tutaj nic nowego nie spotka. Nie wiem, czy będę miała tyle odwagi, by je opuścić i zacząć życie gdzie indziej. Myślę, że każdy ma jakieś swoje miejsce na Ziemi, tylko czasem trudno je odnaleźć. Może to ono samo nas odnajdzie?
  Po przeczytaniu tego wpisu, mogę sobie tylko wyobrazić, jak źle się czujesz. Jeśli uważasz, że powinieneś trafić do szpitala, to zrób coś w tym kierunku, żeby odrodzić się jak wspomniany przez Ciebie Feniks. Na pewno masz jakieś plany, które chciałbyś zrealizować. Dąż do tego, odnajdź w sobie ten sens życia, być może za pomocą ludzi ze szpitala. Nie Ty jeden czujesz tę tęsknotę, osamotnienie i samotność. Nie poddawaj się.
  Pozdrawiam
  L. B.

  Polubienie

  Odpowiedz
 4. ~Iksowa

  Niesamowicie odważne wyznanie.
  Nawet nie wiem co napisać.
  Nie chcę by brzmiało to banalnie jak”zacznij się uśmiechać” „nie przejmuj się” itp.
  Cóż… życzę Ci tych lepszych dni 😉
  Pozdrawiam

  Polubienie

  Odpowiedz
 5. malykot

  Nie orientuję się, kiedy napisałeś ten wątek, jestem jeszcze totalnym laikiem, nie potrafiącym doszukać się wzrokiem nawet daty dodania wpisu, ale to teraz mało istotne. Po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, dziś tak samo jak Ty powyżej mogę stwierdzić, że czasem przychodzi chwila, kiedy chcesz uciec do tamtego świata bardziej niż kiedykolwiek. Do pacjentów, szpitalnych łóżek i sal, do panującego rygoru, aby obronić się tak naprawdę nie tylko przed rzeczywistością, ale i samym sobą. Ale też jednocześnie do azylu, w którym na swój sposób my, byli pacjenci czujemy się bezpiecznie. Nie wiem czy Ty, ale ja tego teraz bardzo potrzebuję.

  Polubienie

  Odpowiedz
 6. ~...

  „To jest uczucie podobne do tego, kiedy jest się w rzece, i nie ma się już siły w płynąć pod jej nawet najsłabszy prąd ku malutkiej wysepce, na której brzegu można by położyć się na plecach i odpocząć, patrząc w niebo.” – Mogę tylko napisać to co przeczytałem jakieś 7 lat temu i co pomogło mi bardzo. To TY jesteś rzeką, a wszystkie myśli, rozważania tworzy umysł, to są tylko fale i prądy w tej rzece którą jesteś TY, a przecież nie jesteś ani mózgiem ani umysłem! Dalej napisałeś że: „To zadziwiające, ale wszystko wskazuje na to, że można samookłamywać się, że jest dobrze”. Ale kto tu kogo okłamuje? Przecież TY jesteś jedną i tą samą istotą, tą cząstką której nigdy nie dostrzeżesz, która wszystko widzi i decyduje do czego przywiązuje wagę a do czego nie. Jeżeli kogoś okłamujesz to rozkładasz siebie na kilka swoich ‚jestestw’. To wszystko, te wszystkie przemyślenia, żal, smutek, ale także radość są wytworami umysłu i to TY decydujesz co jest ważne i co ma z Tobą zostać. Myśli są jak obrazy przemykające przed oczami jeden po drugim, jeśli wybierzesz te złe to z czasem umysł będzie podsuwał coraz więcej takich właśnie obrazów, żebyś tylko się nimi zajął. Bo umysł kocha być na świeczniku, kocha być najważniejszy, a wcale nie jest.

  Polubienie

  Odpowiedz
 7. Nowa Ja

  Dokladnie miesiąc temu bylam w pidobnym stanie. Nie mialam sil.na kąpiel, spałam w ciuchach. W domu 2 dzieci i mąż, ktory nie wie jak pomoc. Sam ma nerwice. Pomogła joga, na którą kokezanka zabrała mnie siłą a ja plakalam, że nie moge, bie dam rady….

  Polubienie

  Odpowiedz
 8. ImaginaryGirl

  Ażż mnie wyniosło z ciała jak to przeczytałam. Jakby ktoś pisał z mojej głowy, tak dokładnie się czuję, a te zlewające się dni, i niby chce by jak najszybciej minęły ale jednocześnie chcę by jednak wolno by w końcu stało się coś decydującego i bym mogła rozkoszować się tym wydarzeniem miłym a jeśli nie miłym to w sumie też coś. Bo zawsze to jakaś „sytuacja”. Bezdomna wewnątrz siebie, szukam miejsca w sobie które by było wolnym lądem bez tej depresji i wiecznego rozpruwania i nadal od 16 lat jestem bez miejsca. Ciekawe ile tak pociągnę, wiem że czeka mnie jedno ale jednak nie zbyt bym chciała umrzeć bez niczego, bez włożenia siebie w jakąś historię. Nauczyłam się już myć, to było strasznie trudne zadanie.. woda to życie a mnie tak odpycha od życia że szkoda gadać. Mimo że marzę być żyć ! Tak, jestem pełna sprzeczności. Widzę że wpis został dodany gdzieś 2 lata temu, mam nadzieję że chociaż u Ciebie coś ruszyło 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
  a to idealna piosenka na mój opis stanu, dobrze że muzyka jeszcze umie do mnie dotrzeć
  Lindsey Stirling – Shatter Me feat. Lzzy Hale
  „If I break the glass, then I’ll have to fly
  There’s no one to catch me if I take a dive
  I’m scared of changing, the days stay the same
  The world is spinning but only in rain”
  cały tekst jest jak dla mnie moim opisem i mimo że o tym wiem to nie pomaga, czasem myślę że nie chciałabym tyle wiedzieć, być mniej rozmyślająca to może byłoby mniej cierpienia..

  Polubione przez 1 osoba

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s